W ciągu pierwszego miesiąca zbiórki podpisów obywatelski projekt „W obronie wolności chrześcijan” uzyskał poparcie ponad 70 tys. osób - podał w czwartek wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski (Solidarna Polska). Brakuje ok. 30 tys., żeby wnieść projekt do Sejmu.
„W obronie wolności chrześcijan”
Romanowski podczas briefingu prasowego w Zamościu powiedział, że w miesiąc od rozpoczęcia akcji w samym tylko okręgu zamojsko-chełmskim zebrano 5 tys. podpisów pod obywatelskim projektem „W obronie wolności chrześcijan”, który zakłada zmianę Kodeksu karnego i ochronę osób wierzących.
Zmiany nie mają polegać na podwyższeniu kar, ale mają zmierzać do tego, żeby te kary, zazwyczaj to będą grzywny lub ograniczenie wolności w formie prac społecznych, były nieuchronne
— powiedział.
Stwierdził, że w akcję angażuje się bardzo wiele osób i Solidarnej Polsce zależy, żeby uzyskać wsparcie wielu osób i środowisk.
Obecny na briefingu minister w KPRM i wiceprezes SP Michał Wójcik poinformował, że okręg zamojsko-chełmski jest drugim, po Rzeszowie, w którym zebrano najwięcej podpisów.
Według Wójcika, w projekcie nie chodzi tylko o chrześcijan, katolików, protestantów, wyznawców judaizmu, muzułmanów, ale o wolność wyznania.
Nie życzymy sobie, żeby ktokolwiek przerywał msze święte, niszczył nasze symbole religijne, żeby Maryja była na nalepkach nalepiana na toaletach, czy też żeby była przedstawiania w kształcie waginy. A takie niestety sytuacje miały miejsce
— wymieniał.
Zapowiedział, że komitet ustawodawczy zbierze więcej niż 100 tys. wymaganych podpisów, natomiast rozpoczęcie procedowania projektu w Sejmie nastąpi we wrześniu.
„Tu nie ma nic kontrowersyjnego”
Na pytanie mediów o szanse na poparcie projektu przez inne partie odpowiedział, że na razie Solidarna Polska nie rozmawia o tym z innymi ugrupowaniami, ale nie wyobraża sobie, żeby jakiekolwiek ugrupowanie nie poparło tego projektu.
Wolność religijna, wyznania to fundamentalne sprawy dla funkcjonowania społeczeństwa. Wobec tego, w moim przekonaniu, tu nie ma nic kontrowersyjnego
— stwierdził.
Na pytanie dziennikarzy o stanowisko Kościoła katolickiego i innych Kościołów wobec projektu Wójcik powiedział, że nie dotarły do niego żadne negatywne stanowiska.
Ta akcja dociera w bardzo różne środowiska. To nie chodzi tylko o kwestie ludzi związanych z Kościołem. To są różne stowarzyszenia, fundacje, środowiska, które pomagają nam zbierać podpisy
— zapewnił.
Co zakłada projekt?
Komitet ustawodawczy „W obronie wolności chrześcijan” Solidarna Polska powołała w drugiej połowie czerwca. Celem komitetu jest zgłoszenie obywatelskiego projektu nowelizacji Kodeksu karnego, który miałby penalizować „publiczne lżenie lub wyszydzanie” Kościoła lub związku wyznaniowego.
Wiosną do Sejmu trafił projekt zmian w Kodeksie karnym, autorstwa Solidarnej Polski, zgodnie z którym, „kto publicznie lży lub wyszydza Kościół lub inny związek wyznaniowy o uregulowanej sytuacji prawnej, jego dogmaty i obrzędy, podlega karze do 2 lat pozbawienia wolności”. Ponieważ tamten projekt nie został poparty przez PiS, Solidarna Polska zapowiedziała złożenie obywatelskiego projektu zmiany w tej sprawie. Obecnie trwa zbiórka podpisów pod tą inicjatywą.
Jak w czerwcu informowali liderzy Solidarnej Polski, w projekcie proponowane są zmiany w art. 195 i 196 Kodeksu karnego. Obecnie artykuł 195 Kk przewiduje karę 2 lat więzienia za złośliwe przeszkadzanie publicznemu wykonywaniu aktu religijnego kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji, pogrzebowi, uroczystościom lub obrzędom żałobnym.
Solidarna Polska proponuje zmianę art. 195 Kk poprzez wykreślenie słowa „złośliwie”. Inna zmiana ma dotyczyć art. 196 Kk, który obecnie brzmi: „Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.
Solidarna Polska chce, aby artykuł ten otrzymał brzmienie: „Kto publicznie lży lub wyszydza Kościół lub inny związek wyznaniowy o uregulowanej sytuacji prawnej, jego dogmaty i obrzędy podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Tej samej karze podlegałby ten, „kto publicznie znieważa przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych”.
Jednocześnie miałby zostać wprowadzony do Kodeksu karnego art. 27a, zgodnie z którym „nie popełnia przestępstwa, kto wyraża przekonanie, ocenę lub opinię związane z wyznawaną religią głoszoną przez kościół lub inny związek wyznaniowy o uregulowanej sytuacji prawnej, jeżeli nie stanowi to czynu zabronionego przeciwko wolności sumienia i wyznania lub publicznego nawoływania do popełnienia przestępstwa lub pochwały jego popełnienia”.
olnk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/610220-w-obronie-wolnosci-chrzescijan-ponad-70-tys-podpisow