Wyjście z pułapki niskiej dzietności to jest wielkie wyzwanie. W ogóle polityka demograficzna jest wyzwaniem na najbliższe lata nie tylko dla Polski, ale tak naprawdę dla Europy - podkreśliła w czwartek minister rodziny i polityki społecznej w Studiu PAP. Pracujemy nad pilotażowym programem centrów międzypokoleniowych – miejsc, gdzie spotkają się seniorzy i dzieci. Może uda się nam go wprowadzić w przyszłym roku – dodała minister Marlena Maląg.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:Dobiegają końca prace nad strategią demograficzną. Kiedy zostanie przedstawiona? „Musimy wyjść z pułapki niskiej dzietności”
Strategia demograficzna
Szefowa MRiPS w czwartek pytana w Studiu PAP o planowaną strategię demograficzną odpowiedziała, że polityka demograficzna jest wyzwaniem i aby ją skutecznie realizować, należy skutecznie realizować politykę prorodzinną.
Zespół pani minister Barbary Sochy pracuje nad strategią demograficzną. Jest ona już po bardzo szerokich konsultacjach społecznych. Została przyjęta i pozytywnie zaopiniowana przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów
— przekazała Maląg.
Dodała, że teraz strategię musi zaakceptować Komitet Społeczny, a potem trafi już do Rady Ministrów.
Ministra oceniła, że dokument powinien zostać przyjęty przez rząd jesienią i chciałaby, aby stało się to we wrześniu.
Młodzież i rodzina
Odnosząc się do zapisów samej strategii, wskazała, że uwzględnia potrzeby, które wynikają z badań młodych ludzi. Wyjaśniła, że wsparcie trwałości rodzin, które jest jednym z filarów, to m.in. „różnorakie miękkie programy”. Jako przykład podała konkurs „Po pierwsze rodzina” dla organizacji pozarządowych, z budżetem 8,5 mln zł.
Maląg wskazała również, że w strategii demograficznej bardzo ważnym akcentem jest wzmocnienie opieki nad dziećmi do lat trzech. Dlatego też już teraz działa program Rodzinny Kapitał Opiekuńczy czy dofinansowanie do opieki żłobkowej.
Bardzo ważnym aspektem są elastyczne formy zatrudnienia. To młodzi ludzie podkreślają
— dodała.
Pilotażowy program centrów międzypokoleniowych
Szefowa MRiPS powiedziała w Studiu PAP, że istnieje potrzeba powstawania takich miejsc w Polsce.
Jest coraz więcej domów i klubów seniora, mamy ich w sumie blisko 1100, a kiedy obejmowaliśmy rządy było ich około 100
— zauważyła.
Poinformowała, że resort pracuje nad pilotażowym programem centrów międzypokoleniowych.
Może uda się nam go wprowadzić w przyszłym roku. (…) To byłyby miejsca, gdzie spotykają się i seniorzy, i dzieci
— dodała.
Jej zdaniem takie miejsca mogłyby powstać w istniejących już budynkach.
Można wykorzystać infrastrukturę, którą samorządy już posiadają – szkoły czy świetlice
— wskazała.
14. emerytura na stałe?
Minister przypomniała, że seniorzy mogą liczyć też na finansowe wsparcie państwa – 9 mln emerytów dostanie 14. emeryturę, wypłaty ruszą 25 sierpnia i w sumie wyniosą ponad 11 mld zł.
Podkreśliła, że nie trzeba składać żadnych wniosków, aby dostać 14. emeryturę.
To jest proces automatyczny, wsparcie dla emerytów w tym trudnym czasie
— podkreśliła.
Pytana, co z pracami nad ustawą o 14. emeryturze, która miałaby być świadczeniem stałym, Maląg poinformowała, że prace nad taką ustawą trwają.
Ostateczny model i kształt pokażemy opinii publicznej i przedstawimy do prac rządu na początku 2023 r. (…) Będziemy szli w tym kierunku, że może 14. emerytura będzie na stałe
— powiedziała minister.
Zależy nam przede wszystkim na tym, by polityka senioralna była oparta na silnym wsparciu, także finansowym
— podkreśliła.
Cały wywiad z minister pracy i polityki społecznej Marleną Maląg jest pod adresem:https://www.pap.pl/aktualnosci/news,1389948,marlena-malag-chcielibysmy-zeby-we-wrzesniu-rzad-przyjal-strategie
jm/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/609265-nowe-programy-rzadu-w-ramach-pracy-nad-strategia-spoleczna