21 cudzoziemców próbowało minionej doby nielegalnie przedostać się do Polski przez polsko-białoruską granicę - podała w piątek rano Straż Graniczna. SG podała, że migranci próbowali przedostać się przez granicę m.in. przez rozlewiska rzek, a także przy użyciu drabiny.
Kolejne próby nielegalnego przekroczenia granicy
Na Twitterze Straż Graniczna (SG) poinformowała, że wśród zatrzymanych w czwartek cudzoziemców byli obywatele m.in. Egiptu, Kuby, Syrii i Iraku. SG podała też, że na terenach ochranianych przez placówki SG w Białowieży i Michałowie cudzoziemcy przedostali się na polską stronę przez rozlewiska rzek, a na terenie placówki SG w Czeremsze cudzoziemcy przedostali przy użyciu drabiny.
Wszystkie osoby zatrzymano
— podała SG.
Zapora na granicy prawie gotowa
Dobiega końca budowa zapory, która ma 187 km długości. Budowa ma zakończyć się do połowy lipca
— poinformował w czwartek wiceminister SWiA Maciej Wąsik i zastępca komendanta głównego SG gen. bryg. Wioleta Gorzkowska. Bariery brakuje jeszcze na odcinku ok. 7 km w rejonie Białowieży.
Zapora to ogrodzenie ze stalowych przęseł, które ma pięć metrów wysokości i jest zwieńczone concertiną, czyli zwojami drutu ostrzowego. Do jesieni ma być gotowe również zabezpieczenie elektroniczne, czyli system kamer i detektorów.
Z końcem czerwca przestały obowiązywać przepisy o czasowym zakazie przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim; wprowadzono je w związku z kryzysem migracyjnym, potem tłumaczono je również koniecznością zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w związku z budową zapory inżynieryjnej. Weszły one w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.
Od 1 lipca do 15 września w Podlaskiem obowiązuje - wydany przez wojewodę - zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość 200 metrów. Z wnioskiem o wprowadzenie takiego zakazu wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG; zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od linii granicy z Białorusią obowiązuje w całym województwie podlaskim, za wyjątkiem odcinków granicy państwowej przebiegających na rzekach granicznych.
CZYTAJ WIĘCEJ:
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/605773-21-cudzoziemcow-probowalo-przedostac-sie-do-polski