Jak wynika z badania pracowni Social Changes, zrealizowanego na zlecenie portalu wPolityce.pl, ogromna większość Polaków popiera stanowisko rządu w sprawie sporu z Izraelem, dotyczącego sposobu organizacji wycieczek młodzieży izraelskiej do naszego kraju.
Wycieczki zostały zawieszone z powodu pandemii koronawirusa. Stanowisko polskiego MSZ jest jasne: wyjazdy, współorganizowane przez izraelskie ministerstwo edukacji, powinny wrócić, ale na nowych zasadach.
Tę trudną kwestię opisali na łamach tygodnika „Sieci”, w artykule „Pożegnanie z bronią”, Marek Pyza i Marcin Wikło. Jak stwierdzają Autorzy:
Dla tych młodych ludzi trudnym przeżyciem musi być samo odwiedzenie niemieckich (choć umiejscowionych na naszym terytorium) byłych obozów koncentracyjnych, miejsc, w których masowo mordowano Żydów podczas II wojny światowej. Dodatkowo dzieci i młodzież są separowane od miejscowych, także rówieśników. Wcześniej słyszą (podczas spotkań przygotowawczych), że takie kontakty nie są wskazane, bo tutaj ich się nie lubi […]. Dodatkowego dramatyzmu dodaje fakt, że eskortują ich agenci izraelskich służb z bronią naładowaną ostrą amunicją.
Wiceszef MSZ Marcin Przydacz ujmuje sprawę tak:
Dziś tą kością niezgody największą jest obecność tej niesławnej ochrony izraelskiej, która z bronią przyjeżdża, ochrania młodych ludzi tworząc wrażenie jakby w Polsce groziło im jakieś śmiertelne niebezpieczeństwo (…). I taka młodzież wraca z przekonaniem do swojego domu, z takim negatywnym obrazem Polski, co oczywiście nie jest w naszym interesie.
Jak wynika z naszego badania, takie podejście popiera aż 70 proc. badanych, którzy zgadzają się z opinią, że funkcjonariusze izraelskich służb specjalnych podczas zapewniania ochrony dla wycieczek izraelskiej młodzieży do miejsc Zagłady Żydów w Polsce nie powinni mieć prawa do noszenia ostrej broni palnej na terenie Polski.
Przeciwnego zdania jest zaledwie 10 proc. badanych.
20 proc. wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.
Co ważne, zgodne stanowisko w tej sprawie prezentują wyborcy trzech największych partii politycznych.
Relacje polsko-izraelskie uległy załamaniu nie z polskiej winy. Teraz trwa ich powolna, ostrożna odbudowa, ale już na innych, bardziej symetrycznych warunkach.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym w dniach od 24 do 27 czerwca 2022 roku. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1051 osób.
Pur
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/605583-nasz-sondaz-czy-izraelska-ochrona-powinna-miec-bron-w-pl