W sobotę 11 czerwca rozpoczęły się we Wrocławiu obchody 40-lecia powstania Solidarności Walczącej. Organizatorami obchodów we Wrocławiu są: Stowarzyszenie Solidarność Walcząca, Instytut Pamięci Narodowej, Centrum Historii Zajezdnia oraz Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej.
Szczególnie uroczystą częścią obchodów było wręczenie Złotych Honorowych Krzyży Solidarności Walczącej. Krzyż srebrny SW przyznawany jest członkom i działaczom Solidarności Walczącej w latach 1982-1991. Krzyż Złoty ma charakter honorowy i nadawany jest osobom o szczególnych zasługach w walce o wolność i solidarność między ludźmi i narodami.
Krzyż ustanowiony przez Kornela Morawieckiego
Krzyż Solidarności Walczącej ustanowił Kornel Morawiecki w roku 2010, kierując się tradycją i trybem ustanowienia krzyży organizacyjnych struktur Polskiego Państwa Podziemnego – w szczególności Krzyża Armii Krajowej wprowadzonego w dniu 1 sierpnia 1966 r. decyzją Dowódcy Armii Krajowej oraz Krzyża Batalionów Chłopskich wprowadzonego w dniu 1 września 1989 roku decyzją Komendanta Głównego BCh. Krzyże nadaje Kapituła powołana jednorazowo przez Kornela Morawieckiego, bez możliwości zmiany jej składu. Obecnie liczy on 24 członków.
Krzyże Honorowe SW otrzymali do tej pory: Władimir Bukowski, Natalia Gorbaniewska, ks.Stanisław Małkowski, Zbigniew Romaszewski, Zofia Romaszewska, Anna Walentynowicz oraz płk. Jerzy Woźniak.
Z okazji 40 rocznicy powstania SW Honorowe Krzyże zostały nadane dwóm osobom: prof. Stanisławowi Gebhardowi - żołnierzowi Szarych Szeregów i Armii Krajowej, który po drugiej wojnie światowej i wielu latach działalności za granicą, wrócił do Polski w 1990, aby brać udział w odbudowie demokracji w kraju, oraz Janowi Pietrzakowi. W przypadku Jana Pietrzaka Kapituła chciała nie tylko podkreślić jego unikalny wkład w walkę o wolną Polskę, umacnianie patriotyzmu w narodzie polskim i to, że jego twórczość pomagała wielu członkom Solidarności Walczącej wytrwać w walce i oporze przeciwko komunizmowi, ale także to, że jak rzadko który twórca odnoszący sukcesy w czasach PRL, w chwilach ważnych dla Polski potrafił zawsze stanąć po właściwej stronie i „zachować się jak trzeba”.
Wrocławską część obchodów zakończył niedzielny koncert „Stand with Ukraine” z udziałem ukraińskich artystów. Na koncert przybyło ponad 15 tys. ludzi. Stowarzyszenie Solidarność Walcząca rozdała ponad 5 tys. egzemplarzy dwujęzycznej gazetki o wspólnej polsko-ukraińskiej historii z przesłaniem „Jednością silni” (tytuł jednej z wrocławskich gazetek podziemnych stanu wojennego).
Kolejne części obchodów 40-lecia Solidarności Walczącej odbędą się w Gdyni 23-24 czerwca i w Warszawie 25-26 czerwca. W Warszawie przewidziana jest, między innymi, debata „Quo vadis Europo?” z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, profesora Andrzeja Nowaka i Bronisławą Wildsteina. Debata i inne uroczystości rocznicowe odbędą się w sobotę w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
mly/Stowarzyszenie Solidarność Walcząca
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/602632-zloty-krzyz-solidarnosci-walczacej-dla-jana-pietrzaka