Minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek rozmawiał we Włoszech z prorektorem ds. polityki internacjonalizacji Uniwersytetu Rzymskiego „La Sapienza”o rozwoju współpracy akademickiej w dziedzinie medycyny. Włoska uczelnia jest pod względem liczby studentów jednym z największych uniwersytetów na świecie. Szef MEiN odwiedził również Uniwersytet „Sacro Cuore” i poliklinikę Gemelli.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Minister Edukacji i Nauki zapowiedział organizację w Polsce międzynarodowej konferencji poświęconej nowoczesnym terapiom onkologicznym. W wydarzeniu wezmą udział naukowcy z Medical College of Wisconsin, z którymi szef MEiN spotkał się podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych.
W spotkaniu na Uniwersytecie Rzymskim „La Sapienza” uczestniczyli Rektor KUL ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski oraz Prezes Agencji Badań Medycznych, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw rozwoju sektora biotechnologii i niezależności Polski w zakresie produktów krwiopochodnych dr hab. n. med. Radosław Sierpiński.
Podczas wizyty władze KUL, Uniwersytetu „La Sapienza” oraz Agencji Badań Medycznych podpisały list intencyjny dotyczący współpracy.
Brakuje około 50 tysięcy lekarzy
Pytany przez portal wPolityce.pl, czy porozumienie KUL z Uniwersytetem Rzymskim „La Sapienza”, podobnie jak i start kierunków medycznych na KUL to odpowiedź na zapotrzebowanie na lekarzy oraz czy MEiN miał sygnały, ilu lekarzy brakuje oraz czy będzie miało to wpływ na liczbę miejsc na poszczególnych kierunkach, minister Czarnek odpowiada:
Lekarzy w Polsce brakuje według różnych szacunków około 50 tysięcy, więc to jest ogromna liczba. Dlatego nowe kierunki lekarskie na uniwersytetach innych niż medyczne są koniecznością, bo wykształciliśmy za mało kadry.
W ocenie szefa resortu edukacji i nauki to nie jest wyłącznie problem emigracji, ale przede wszystkim zbyt niskiej liczby wykształconych lekarzy w ostatnich trzydziestu latach. Podkreśla, że „w pewnym momencie w Polsce kształciliśmy połowę tej kadry, którą kształciliśmy pod koniec lat 80.”.
Emigracja jest, ale ona nie robi wielkiego problemu, ponieważ jest to około 10 proc. lekarzy, natomiast zdecydowanie mało ich kształciliśmy przez ostatnie lata, dlatego nowe kierunki są potrzebne. Cieszę się, że KUL złożył wniosek o uruchomienie nowego kierunku lekarskiego od 1 października 2023 roku. Na KUL-u od kilku lat jest już pielęgniarstwo i położnictwo, Instytut Nauk o Zdrowiu. Cieszę się, że nawiązuje relacje z Uniwersytetem „La Sapienza”, z firmami badań medycznych i są już konkretne projekty, które będą realizowane w najbliższym roku. Będzie też konferencja, na którą zaprosiliśmy już i Włochów z „La Sapienza” i „Università Cattolica del Sacro Cuore” oraz Amerykanów z Wisconsin w grudniu na temat nowych terapii onkologicznych.
Dopytywany, jak dokładnie ma wyglądać ta deklarowana współpraca akademicka, minister Przemysław Czarnek wyjaśnia, iż będzie to „wymiana studentów, wymiana profesorów, wspólne badania medyczne”.
Jeśli chodzi o Uniwersytet „La Sapienza” to są już poszczególne kierunki i obszary wspólnych badań. Jeśli chodzi i Uniwersytet „Sacro Cuore” i poliklinikę Gemelli, która jest najlepszym szpitalem we Włoszech i jednym z trzydziestu najlepszych na świecie, to porozumienie powoduje początek tej współpracy i już profesor, który był również przy śmierci Jana Pawła II, operował go, deklarował również chęć wymiany profesorów i lekarzy przy wspólnych badaniach medycznych, ale też przy różnego rodzaju medycznych przedsięwzięciach.
Co z kształceniem do afirmacji życia?
Odnosząc się do planowanych kolejnych porozumień z innymi zagranicznymi uczelniami minister Czarnek podkreśla, że „to wszystko jest inicjatywą oddolną”. Zapowiada przy tym, że wkrótce spotka się z ministrem edukacji Włoch, ale już w sprawach dotyczących szkół.
Pytany, jakie są szanse na to, żeby wyplenić aborcyjną mentalność ze studiów medycznych i czy wprowadzenie filozofii klasycznej jako jednego z przedmiotów nie byłoby dobrym pomysłem, prof. Przemysław Czarnek odpowiada:
Na to odpowiada właśnie program studiów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II we wniosku, który został złożony do MEiN, Ministerstwa Zdrowia i do Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Dokładnie to jest zaznaczone.
Chodzi o to, żeby wykształcić w lekarzach również świadomość tego, komu służą i co to jest życie
— wyjaśnia.
aw
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/601706-operowal-jp2-teraz-bedzie-wspolpracowal-z-kul