Nauka języków obcych jest czymś bardzo istotnym, zwłaszcza w kontekście kariery zawodowej. Niemalże w każdej pracy wymagana jest umiejętność posługiwania się językiem obcym - najczęściej angielskim, ale też niemieckim, francuskim czy ukraińskim. Aplikując na stanowisko, gdzie owa znajomość języka jest konieczna, musisz zawrzeć w swoim CV poziom jego znajomości. Jednakże jak obiektywnie określić znajomość języka? Najlepiej posługiwać się oficjalną skalą. Sprawdź, jak to zrobić.
Europejski System Kształcenia Językowego
Rada Europy stworzyła sześciostopniową skalę, która określa poziom znajomości języka obcego na kilku płaszczyznach. Pod ocenę podlega umiejętność mówienia, czytania, rozumienia oraz pisania - tak najogólniej pisząc. Skala wygląda następująco:
• A1 - poziom podstawowy
• A2 - poziom niższy średnio zaawansowany
• B1 - poziom średnio zaawansowany
• B2 - poziom wyższy średnio zaawansowany
• C1 - poziom zaawansowany
• C2 - poziom profesjonalny
Stopień znajomości na danym poziomie odnosi się do każdego języka obcego.
Na tym etapie na pewno zastanawiasz się, jak samemu określić stopień zaawansowania znajomości języka. Najlepszym sposobem jest zapoznanie się z wymogami określającymi dany poziom i szczere odpowiedzenie sobie, czy faktycznie posiadam owe umiejętności.
Poziomy A1 i A2 - co musisz umieć?
Poziom A1 - początkujący - wiąże się ze znajomością podstawowych zwrotów, które odnoszą się do życia codziennego. Osoba potrafi powiedzieć gdzie idzie, gdzie mieszka etc. Potrafi również formułować proste pytania. W komunikacji międzyludzkiej może mieć małe trudności ze zrozumieniem rozmówcy. Osoba na poziome A1 oczekuje wolnego i wyraźnego mówienia, w przeciwnym razie będzie miała spory problem ze zrozumieniem.
W przypadku osoby na poziomie A2 zakres znajomości słownictwa i poprawnych form gramatycznych, jest nieco lepszy. Osoba na poziomie niższym średniego zaawansowania dość sprawnie potrafi opisać sprawy dotyczące życia codziennego. Jej komunikacja z native speakerami wybiega nieco dalej w porównaniu do poziomu początkującego. Ma umiejętność tworzenia nieskomplikowanych treści.
Poziom średnio zaawansowany - umiejętności
Poziom B1 to umiejętność sprawnej komunikacji dotyczącej życia codziennego, pracy, szkoły. Osoba na tym poziomie potrafi tworzyć proste wypowiedzi, po krótce je uzasadniając. Posiada zdolność rozumienia rozmówcy i dość sprawnej komunikacji. Znając język na średnim poziomie osoba poradzi sobie w większości sytuacji komunikacyjnych. Jej wypowiedzi są spójne, w większości gramatycznie poprawne.
Poziom B2 określa osoby, które sprawnie komunikują się z rozmówcą. Tworzą poprawne i rozbudowane wypowiedzi. Zakres tematów w których potrafią się wypowiedzieć, wykracza poza życie codzienne. Mają umiejętność tworzenia rozbudowanych tekstów pisemnych. Rozmowa jest na tyle swobodna, że nie powoduje ona napięcia u obu stron. Ten poziom, w domyśle określa wymaganie znajomości języka na poziomie komunikatywnym.
Perfekcyjność w mowie i w piśmie - poziom zaawansowany C
Osiągając poziom C1 osoba bardzo swobodnie komunikuje się z rozmówcą na wielu płaszczyznach. Popełnia niewiele błędów językowych. Bardzo dobrze zna zasady poprawnej gramatyki i bardzo sprawnie tworzy rozbudowane zdania. Osoba na poziomie zaawansowanym potrafi poprowadzić rozmowę na niemalże każdej płaszczyźnie. Język obcy zna niemalże na tym samym poziomie, co język rodzimy - ojczysty.
Poziom C2 jest najwyższym poziomem w skali. Osoba ta spontanicznie i płynnie posługuje się językiem. Rozumie niemalże każdą wypowiedź. Tylko jakiś lokalny slogan, byłby przeszkodą w sprawnej komunikacji. Tworzy rozbudowane pisemne wypowiedzi. Analizy i wyciąganie wniosków nie sprawiają jej trudności. Zrozumie także każdy tekst napisany w języku obcym.
Jeśli nadal masz wątpliwości, warto skorzystać z pomocy testów poziomujących, które często są darmowe, dostępne online.
A jak zwiększyć poziom znajomości języka obcego?
Jeśli okaże się, że znajomość języka jest dla ciebie niesatysfakcjonująca, to jest kilka sposobów na zmianę tego statusu. Po pierwsze musisz zanurzyć się w języku. Poszukaj podcastów, aby w ciągu dnia słuchać wypowiedzi w języku, który chcesz podszlifować. Dobrym rozwiązaniem jest również oglądanie filmów bez lektora i bez napisów. Czytanie książek w języku w którym się uczysz, także jest w stanie poprawić umiejętności językowe - na rynku jest mnóstwo publikacji w języku angielskim czy niemieckim. W tv również są rodzime kanały, gdzie możesz zanurzyć się w potoku nowych wyrażeń.
Dobrym rozwiązaniem są również aplikacje do nauki nowych słów i wyrażeń. Możesz znaleźć kompana do nauki i prowadzić z nim konwersacje w języku obcym. Spróbuj pisać w języku, w którym się uczysz. Na początku coś zgodnego z Twoim poziomem języka, a następnie zacznij tworzyć bardziej skomplikowane treści. Na głos powtarzaj nowe wyrażenia. Na koniec dnia opisz swój dzień - co się wydarzyło, co robiłeś, jakie masz plany. Możesz również skorzystać z pomocy szkół językowych, które oferują naukę za pomocą najnowocześniejszych metod, gwarantujących szybkie postępy.
Tekst powstał przy współpracy z Preply.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/600894-jak-okreslic-poziom-znajomosci-jezyka
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.