W kończącym się tygodniu ośmioklasiści zdawali egzamin kończący szkołę podstawową. Na podstawie jego wyników będą się ubiegali o miejsca w liceach i technikach. W Polsce obowiązuje bowiem „stary” ustrój szkolny, a wprowadzone przez rząd Jerzego Buzka gimnazja zostały zlikwidowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości w 2017 roku.
Jak po kilku latach Polacy oceniają cofnięcie reformy wprowadzonej przez rząd Jerzego Buzka? Okazuje się, że zdecydowana większość uważa, że dobrze się stało, iż wróciła 8-letnia szkoła podstawowa i 4-letnie liceum.
Pracownia Social Changes, na zlecenie portalu wPolityce.pl, przeprowadziła badanie w tej sprawie. Respondentom zadano następujące pytanie:
Jak Pani/Pan ocenia likwidację gimnazjów i przywrócenie 8-letniej szkoły podstawowej oraz 4-letniego liceum w Polsce?
„Zdecydowanie pozytywnie” lub „raczej pozytywnie” ocenia wprowadzone reformy aż 55 proc. badanych.
Negatywną lub bardzo negatywną opinię o likwidacji gimnazjów ma 24 proc. badanych.
21 proc. nie ma zdania w tej sprawie.
Z likwidacji gimnazjów najbardziej zadowoleni są wyborcy Zjednoczonej Prawicy - aż 83 proc. badanych w tej grupie popiera przywrócenie starego systemu szkolnego. Co ciekawe, z obecnego ustroju szkolnego zadowolona jest niemal połowa wyborców Koalicji Obywatelskiej oraz ponad połowa wyborców Polski 2050.
Można więc uznać, że po latach Polacy przyznali rację tym politykom, którzy chcieli powrotu do 8-letniej szkoły podstawowej i 4-letniego liceum. System generował wiele problemów, zarówno wychowawczych (zbyt szybkie wchodzenie młodzieży w „nastoletniość”), jak i edukacyjnych (rozbicie tradycyjnego rytmu nauczania w liceum).
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym w dniach od 20 maja do 23 maja 2022 roku. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1074 osób.
Pur
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/600402-nasz-sondaz-polacy-z-duzym-uznaniem-o-likwidacji-gimnazjow