Zaczynają się międzynarodowe ćwiczenia Defender Europe i Swift Response 2022 z udziałem polskich żołnierzy - poinformował w niedzielę szef MON Mariusz Błaszczak. „W zaplanowanych, wspólnych szkoleniach w Polsce weźmie udział m.in. ponad 7 tys. żołnierzy z państw NATO i partnerskich” - dodał. „Defender Europe 2022 i Swift Response 2022 podnoszą bezpieczeństwo wschodniej flanki i zgodnie ze standardami NATO służą przećwiczeniu, m.in. procedur użycia wojsk” - przekazał resort obrony narodowej, odnosząc się do cyklicznych międzynarodowych szkoleń defensywnych z udziałem polskich żołnierzy.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: RELACJA. 67. dzień inwazji na Ukrainę. Rosjanie ponoszą straty w ludziach i sprzęcie. Zginął kolejny generał armii Putina!
Zaczynają się międzynarodowe ćwiczenia Defender Europe i Swift Response 2022 z udziałem polskich żołnierzy. W zaplanowanych, wspólnych szkoleniach w Polsce weźmie udział ponad 7 tys. żołnierzy z państw NATO i partnerskich oraz 3 tys. jednostek sprzętu
— napisał Błaszczak na Twitterze.
MON o ćwiczeniach Defender Europe 2022: Podnoszą bezpieczeństwo wschodniej flanki
Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej w niedzielnym komunikacie, od 1 do 27 maja br. odbywać się będą ćwiczenia Defender Europe 2022 (DE22) oraz Swift Response 2022 (SR22) z udziałem polskich żołnierzy.
W ćwiczeniach, które odbędą się na terytorium Polski oraz 8 innych państw, weźmie udział łącznie 18 000 żołnierzy z ponad 20 krajów, z tego na terytorium Polski ok. 7 000 żołnierzy i 3 000 jednostek sprzętu
— wskazano.
Resort zaznaczył, że DE22 i SR 22 należą do „serii cyklicznych szkoleń defensywnych, nie są one wymierzone przeciwko żadnemu państwu i nie mają związku z obecną sytuacją geopolityczną w regionie”. Dodano, że narodowy i międzynarodowy proces ich planowania rozpoczął się w 2021 roku.
Wyjaśniono, że Defender Europe 22 jest międzynarodowym, wspólnym i cyklicznym ćwiczeniem, organizowanym przez Amerykańskie Siły Zbrojne, które ma na celu budowanie gotowości i interoperacyjności między sojusznikami oraz partnerami USA i NATO.
Jak podano, Polskę, jako jedno z państw-gospodarzy DE22, reprezentować będą żołnierze: 10 Brygady Kawalerii Pancernej, 17 Brygady Zmechanizowanej, 12 Brygady Zmechanizowanej, 2 Brygady Zmechanizowanej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 6 Brygady Powietrznodesantowej, 2 Pułku Inżynieryjnego, 5 Pułku Chemicznego, 9 Brygady Kawalerii Pancernej i Wojska Obrony Terytorialnej oraz samoloty F-16 z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, Su-22 z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego oraz śmigłowce Mi-24 z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych.
Szkolenie w ramach DE22 na terytorium Polski, w którym poza żołnierzami Wojska Polskiego wezmą udział wojska z USA, Francji, Szwecji, Niemiec, Danii i Wielkiej Brytanii, odbędzie się m.in. w obiektach poligonowych w Drawsku Pomorskim, Bemowie Piskim i Żaganiu. V Korpus SZ USA jest odpowiedzialny za dowodzenie całością sił zaangażowanych w ćwiczenia DE22
— poinformowano.
Sprawdzona zostanie zdolność współpracy żołnierzy w ramach wspólnej operacji bojowej
Resort przekazał, że w trakcie ćwiczenia sprawdzona zostanie zdolność współpracy żołnierzy w ramach wspólnej operacji bojowej.
Zrealizowane zostaną między innymi epizody taktyczne przemieszczenia na dużą odległość z pokonywaniem przeszkód wodnych oraz szkolenie ogniowe
— wskazano.
Zgodnie z informacją MON, podczas ćwiczenia Swift Response, 6 Brygada Powietrznodesantowa stanowić będzie trzon sił zaangażowanych w operację powietrznodesantową.
550 polskich żołnierzy będzie szkolić się na terytorium Litwy i Łotwy razem z żołnierzami z Czech oraz siłami niemiecko-holenderskimi
— wskazano.
Zwrócono uwagę, że „przerzut dużej liczby sił i sprzętu, realizowany w ramach tych ćwiczeń wymaga wieloaspektowego zaangażowania ze strony państw-gospodarzy”.
Resort wyjaśnił, że „wspólne ćwiczenia podnoszą bezpieczeństwo wschodniej flanki oraz służą przećwiczeniu, zgodnie ze standardami obowiązującymi w NATO, procedur użycia wojsk oraz ich adaptacji wobec nowych wyzwań współczesnego pola walki i odstraszeniu potencjalnego agresora”.
Według MON, Defender Europe 2022 jest dowodem „niewzruszonego zaangażowania USA w NATO i stanowi doskonały przykład naszych wspólnych zdolności”. Pokazuje, że sojusznicy i partnerzy NATO są razem silniejsi - dodano.
aw/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/596662-7-tys-zolnierzy-nato-wezmie-udzial-w-cwiczeniach-w-polsce