Po rosyjskiej agresji na Ukrainę Instytut Pamięci Narodowej oraz inne instytucje przystąpiły do usuwania istniejących jeszcze w Polsce pomników Armii Czerwonej; jest ich, jak się oblicza, wciąż ponad 50.
Niesprawiedliwością wobec ofiar, gwałtem na historii, prawdzie historycznej i na przyzwoitości jest stawianie na cokołach tych, którzy niewolili wolne, niepodległe państwa. Tych, którzy zadawali ból i cierpienie kobietom i dzieciom; tych, którzy dziś stają się wzorem dla ludobójców; niestety, coraz bardziej doścignionym wzorem dla ludobójców XXI wieku
— podkreślał przy okazji usunięcia pomnika czerwonoarmisty w Siedlcu prezes IPN dr Karol Nawrocki.
Co o sprawie sądzą Polacy? Pracownia Social Changes, na zlecenie portalu wPolityce.pl, przeprowadziła badanie w tej sprawie. Respondentom zadano następujące pytanie:
Czy popiera Pani/Pan usuwanie pomników Armii Czerwonej, postawionych na terenie Polski po II Wojnie Światowej?
Wyniki badania są następujące:
57 proc. badanych popiera usuwanie pomników armii sowieckiej. W największym stopniu proces ten popierają wyborcy Zjednoczonej Prawicy - za jest aż 81 proc. badanych z tej grupy. W przypadku wyborców Polski 2050 wskaźnik ten wynosi 65 proc., a wśród sympatyków Koalicji Obywatelskiej 60 proc.
22 proc. respondentów jest przeciwko usuwaniu pomników.
21 proc. nie ma zdania w tej sprawie.
Jak ocenić te wyniki? Z jednej strony przewaga zwolenników usuwania sowieckich pomników jest bezdyskusyjna, ale z drugiej martwi fakt, że więcej niż co piąty Polak chciałby, by nadal „zdobiły” nasze miasta i miasteczka. W sferze prawdy historycznej wciąż jest sporo pracy do wykonania.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym w dniach od 22 do 25 kwietnia 2022 roku. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1090 osób.
Pur
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/596534-sondaz-wysokie-poparcie-dla-usuwania-sowieckich-pomnikow