Czy w razie zagrożenia Polska mogłaby liczyć na Niemcy i Francję? Przed rosyjską agresją na Ukrainę wielu polskich polityków, przede wszystkim tych związanym z Platformą Obywatelską, przekonywało, że oparcie się o Berlin i Paryż to najlepszy sposób zapewnienia naszej Ojczyźnie bezpieczeństwa. Dziś już wiemy, że była to koncepcja oparta na fałszywych przesłankach. I jak wynika z badania pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl, rozumie to także polskie społeczeństwo.
W naszym sondażu zadaliśmy następujące pytanie:
Jak się Pani/Panu wydaje - gdyby Rosja zaatakowała Polskę, czy moglibyśmy liczyć na pomoc Niemiec, w tym na wsparcie militarne?
Na tak zadane pytanie twierdząco odpowiedziało 27 proc. respondentów.
Zdaniem równo połowy badanych - 50 proc. - na pomoc z Niemiec nie można liczyć.
Co ciekawe, zdecydowana większość wyborców Platformy Obywatelskiej - 58 proc. - wciąż wierzy, że Berlin udzieliłby Warszawie pomocy w razie rosyjskiej agresji.
Zapytaliśmy również o to, czy w razie rosyjskiej agresji pomocy Polsce - w tym militarnej - udzieliłaby Francja. Wyniki są jedynie odrobinę lepsze niż w przypadku Niemiec. We francuską pomoc wierzy 27 proc. Polaków, 47 proc. wybiera odpowiedź negatywną.
Wojna na Ukrainie zweryfikowała wiele mitów. Okazało się, że w chwili próby można liczyć na pomoc Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Państwa Europy zachodniej, dominujące w Unii Europejskiej, zachowały się co najmniej dwuznacznie. Szczególnie skompromitowały się Niemcy, które okazały się być faktycznym sojusznikiem Kremla.
[CZYTAJ TAKŻE: NASZ SONDAŻ. „Na Ukrainie” czy też „w Ukrainie”? Co sądzą Polacy? Ciekawe wyniki badania pracowni Social Changes])(https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/595512-sondaz-na-ukrainie-czy-tez-w-ukrainie-co-sadza-polacy)
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym w dniach od 15 do 18 kwietnia 2022 roku. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1057 osób.
Pur
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/595669-sondaz-czy-w-razie-wojny-niemcy-i-francja-pomoglyby-polsce