Zmarł prof. Marian Zembala - poinformował w sobotę na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. Miał 72 lata. Był wybitnym kardiochirurgiem i byłym ministrem zdrowia.
Nie żyje prof. Zembala
Obecny szef resortu zdrowia Adam Niedzielski odniósł się we wpisie na Twitterze do śmierci Zembali.
Dotarła do mnie tragiczna wiadomość o śmierci profesora Mariana Zembali. Panie Profesorze, na zawsze pozostanie Pan w naszej pamięci
— podkreślił Niedzielski.
Jak podaje RMF ciało Zembali „znaleziono w basenie w Zbrosławicach koło Tarnowskich Gór w Śląskiem”.
Prof. Zembalę pożegnali również wicepremier Piotr Gliński oraz prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (lekarz).
Rodzina prof. Zembali prosi o uszanowanie prywatności
Rodzina zmarłego w sobotę wybitnego kardiochirurga prof. Mariana Zembali w przesłanym PAP oświadczeniu prosi o uszanowanie prywatności, dziękując jednocześnie za liczne słowa wsparcia i otuchy.
Z przykrością informujemy, że w dniu dzisiejszym odszedł do Boga nasz kochany Syn, Mąż, Ojciec, Dziadek, lekarz – Profesor Marian Zembala. W tym trudnym czasie prosimy o uszanowanie prywatności rodziny. Dziękujemy za liczne słowa wsparcia i otuchy. Pozostająca w żałobie rodzina
— napisali krewni prof. Zembali w oświadczeniu.
Prokuratura prowadzi czynności ws. śmierci prof. Mariana Zembali
Prokuratura Okręgowa w Gliwicach prowadzi czynności dotyczące śmierci prof. Mariana Zembali – przekazała PAP prok. Joanna Smorczewska z gliwickiej prokuratury.
Prokurator wykonuje czynności w domu zmarłego, chodzi m.in. o zabezpieczenie śladów. Po weekendzie zostanie wykonana sekcja zwłok – zaznaczyła prok. Smorczewska.
Sylwetka prof. Zembali
Prof. Marian Zembala miał 72 lata. Był wybitnym kardiochirurgiem, wieloletnim dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W 1997 r. dokonał pierwszego w Polsce przeszczepu pojedynczego płuca, a w 2001 r. – również pierwszy raz w Polsce – przeszczepił choremu płuca i serce. W 2015 r. był ministrem zdrowia. Mieszkał w Tarnowskich Górach.
W 2012 r. profesor otrzymał papieski medal Pro Ecclesia et Pontifice – Dla Kościoła i Papieża. To jedno z najważniejszych odznaczeń przyznawanym przez urząd papieski osobom świeckim.
Ten medal to pokłon dla wszystkich, którzy służą bliźnim. Ja jestem tylko jednym z bardzo wielu z nich. Służenie bliźnim jest służeniem Bogu, nie trzeba się tego wstydzić. A służba bliźnim – nie tylko w medycynie, ale w każdym działaniu – jest potrzebą chwili
— mówił wówczas PAP kardiochirurg, podkreślając, że chrześcijańskie wartości leżą u podstaw dzisiejszej Europy – z jej otwartymi granicami, z możliwością współpracy i z potężnym dofinansowaniem i rozwojem kraju dzięki funduszom unijnym.
mm/rmf24.pl/Twitter/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/590574-tragiczna-wiadomosc-nie-zyje-prof-marian-zembala