Ponad 12,8 tys. zgłoszeń w związku z silnym wiatrem otrzymali strażacy w sobotę do południa - poinformował rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski.
CZYTAJ TAKŻE: Wiatr sieje spustoszenie w całym kraju! Ponad 364 tys. osób było bez prądu. Dwie osoby nie żyją w wyniku wichur
Według danych przekazanych przez brygadiera Karola Kierzkowskiego w sobotę od północy do godziny 12 straż pożarna otrzymała 12 807 zgłoszeń związanych z silnym wiatrem.
Najwięcej w woj. wielkopolskim (2137), zachodniopomorskim (2083), mazowieckim (2018) i kujawsko-pomorskim (1675)
— podał strażak.
Ponad 2000 interwencji na Mazowszu
Według informacji przekazanych przez st. str. inż. Katarzynę Urbanowską z zespołu prasowego mazowieckiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w sobotę od północy do godziny 12 na Mazowszu strażacy odnotowali ponad 2 040 interwencji.
Najwięcej w Warszawie (370), w powiecie wołomińskim ponad 125 oraz w powiecie piaseczyńskim ponad 100
— podkreśliła.
Główne zdarzenia to powalone drzewa, zerwane dachy i linie energetyczne
— podała.
Dodała, że na Mazowszu nie było osób poszkodowanych.
Reakcja wiceszefa MSWiA
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker wziął w sobotę udział w odprawie dotyczącej trudnej sytuacji pogodowej w woj. zachodniopomorskim.
Od wczesnych godzin rannych kierownictwo MSWiA jest w kontakcie z wojewodami, z Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej, jeżeli chodzi o kwestie związane ze skutkami wichur, które przeszły i przechodzą na terenie naszego kraju
— powiedział na konferencji zorganizowanej w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim Paweł Szefernaker.
Na terenie północno-zachodniej Polski przeszło tych wichur najwięcej - w woj. zachodniopomorskim, wielkopolskim i lubuskim. Najcięższa sytuacja jest w woj. zachodniopomorskim
— podkreślił wiceszef MSWiA.
Wskazał, że w innych województwach, gdzie przeszły wichury wojewodowie zebrali zespoły zarządzania kryzysowego.
Odbywają się sztaby. Przedstawiciele rządu w terenie nadzorują sytuację. Są w kontakcie z samorządami
— zaznaczył.
Jeżeli będzie taka potrzeba to niezwłocznie wojewodowie będą wypłacać środki z rezerwy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, tzw. pomoc doraźną, ale także po szacunkach gmin odszkodowania, które ustawowo z rezerwy państwowej przysługują
— zapowiedział.
Na szczęście w tej całej sytuacji w ciągu ostatnich godzin nie mieliśmy takiej sytuacji, aby gdziekolwiek przeszła miejscowa trąba powietrzna, która by spowodowała duże uszkodzenia dachów. Tzn. są uszkodzenia w niektórych miejscach, w przypadku woj. zachodniopomorskiego to jest 39 uszkodzeń na tę chwilę. Ale nie są to takie sytuacje, żeby zerwało cały dach
— przekazał.
Dodał, że jeżeli będą takie sytuacje wojewodowie w całej Polsce będą wypłacać te pomoc doraźną niezwłocznie, od razu.
Bez zbędnej zwłoki, tak jak to było dwa dni temu w Wielkopolsce
— zapewnił.
Komendant główny PSP jedzie do zachodniopomorskiego
Brygadier Karol Kierzkowski przekazał, że w związku z bardzo trudną sytuacja po nocnych wichurach komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak udaje się do woj. zachodniopomorskiego.
Ponadto, komendant zadysponował w tamten rejon kontener paliwowy z woj. kujawsko-pomorskiego, celem tankowania wozów strażackich
— dodał rzecznik PSP.
Wcześniej wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker poinformował, że w związku z sytuacją w zachodniopomorskim Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej zadysponował 40 kadetów ze szkół aspirantów w Poznaniu i Częstochowie do pomocy zachodniopomorskim strażakom.
Trudna sytuacja w woj. zachodniopomorskim
Do godz. 12.30 w woj. zachodniopomorskim straż pożarna interweniowała 2746 razy. Najczęściej w powiecie gryfińskim (224) , goleniowskim (196) i gryfickim (156). Czterdzieści zdarzeń związanych było z uszkodzeniami dachów.
Jeden z naszych druhów, na szczęście nie groźnie, poniósł rany podczas zdarzenia ratowniczo-gaśniczego. Nic nie zagraża jego życiu i zdrowiu
— powiedział Zachodniopomorski Komendant Wojewódzki PSP w Szczecinie st. bryg. Jarosław Tomczyk.
Jak dodał „mamy uszkodzone też pięć aut, samochodów ratowniczo-gaśniczych. Trzy z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, jedna Wojskowej Straży Pożarnej i jedna z PSP”.
Ponad milion odbiorców bez prądu!
W kraju bez dostaw prądu jest 1 144 487 odbiorców; najwięcej w województwie wielkopolskim 218 tysięcy - przekazał wicedyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak.
SilnyWiatr - na godz. 12.00 AWARIE ENERGETYCZNE - bez prądu na terenie kraju pozostaje 1 144 487 odbiorców (najwięcej w woj.: wielkopolskim - 218 tys., lubuskim - 194 tys., mazowieckim -188 tys., kujawsko-pomorskim - 143 tys., zachodniopomorskim - 120 tys., podlaskim - 69 tys.)
— napisał w sobotę na Twitterze wicedyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Alerty pogodowe IMGW w całym kraju
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej utrzymał w sobotę ostrzeżenia przed silnym wiatrem; alerty pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia obowiązują na terenie całego kraju. Ostrzeżenie trzeciego stopnia obejmuje północną część województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. W tych regionach synoptycy przewidują wiatr o średniej prędkości od 50 km/h do 60 km/h, w porywach do 120-130 km/h.
Na przeważającym obszarze kraju, w Polsce centralnej i zachodniej, obowiązują natomiast alerty drugiego stopnia. W tych terenach IMGW prognozuje wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 55 km/h, w porywach miejscami do 110 km/h.
Z kolei w woj. opolskim, dolnośląskim, lubuskim oraz południowych powiatach zachodniopomorskiego obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia. W tych regionach prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 90 km/h.
Trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia oznacza m.in., że przewiduje się występowanie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody, jak również szkody o rozmiarach katastrof mogących stanowić zagrożenie życia. Zaleca się wzmożoną ostrożność, śledzenie komunikatów dotyczących rozwoju sytuacji pogodowej, a przede wszystkim przestrzeganie zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia.
Drugi stopień ostrzeżenia oznacza duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Zalecenia są podobne jak w stopniu trzecim.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tragiczne skutki wichury w Polce! Jest ofiara śmiertelna. Wiatr przewrócił dźwig w Krakowie. Trąba powietrzna w Wielkopolsce
mm/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/586227-porywisty-wiatr-zbiera-coraz-wieksze-zniwo-mswia-reaguje