„Leczeni na Covid-19 amantadyną będą mogli domagać się zadośćuczynienia” – powiedział w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prof. Rejdak komentuje wyniki badań dot. amantadyny: „Nie widziałem miejsca dla tego leku w leczeniu zaawansowanego COVID”
Rzecznik Praw Pacjenta w wywiadzie dla „DGP” poinformował, iż jego biuro zgromadziło „bardzo silny materiał” przeciwko stosowaniu amantadyny w leczeniu Covid-19.
Brak jest dowodów naukowych świadczących o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania amantadyny w leczeniu COVID-19 u ludzi
— oświadczył.
Problem jednak w tym, że amantadyna nie jest lekiem nowym, ją i jej pochodne od lat stosuje się w leczeniu chorób Alzheimera czy Parkinsona i była uważana - jest zresztą nadal - za lek bezpieczny. Spektrum jej zastosowania może być jednak znacznie szersze niż tylko i wyłącznie w sytuacji chorób ośrodkowego układu nerwowego, jako że - jak wskazują naukowcy - wykazuje działanie przeciwwirusowe, chociaż - jak wykazały badania kliniczne - niekoniecznie w przypadku Covid-19.
Więcej na temat zastosowania medycznego amantadyny można znaleźć w Biuletynie WUM.
RPP: Kilkadziesiąt wniosków złożono do Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych
Kilkadziesiąt wniosków o przyznanie świadczenia złożono do Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych - poinformowało PAP w środę Biuro Rzecznika Praw Pacjenta.
Wnioski do Rzecznika Praw Pacjenta o przyznanie świadczenia kompensacyjnego można składać od 12 lutego. Maksymalna kwota świadczenia to 100 tys. zł.
Jak poinformowała PAP w środę Kinga Łuszczyńska z Biura Rzecznika Praw Pacjenta do tej pory złożono kilkadziesiąt wniosków, będą one weryfikowane.
Warunkiem uzyskania świadczenia kompensacyjnego jest wystąpienie działania niepożądanego wymienionego w Charakterystyce Produktu Leczniczego danej szczepionki, które spowodowało konieczność pobytu w szpitalu przez co najmniej 14 dni lub wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego powodującego konieczność obserwacji w szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć albo hospitalizacji o dowolnej długości.
Złożenie wniosku o przyznanie świadczenia kompensacyjnego podlega opłacie w wysokości 200 zł. Opłata od wniosku zostanie zwrócona w przypadku przyznania świadczenia kompensacyjnego, ale też w sytuacji, kiedy Rzecznik Praw Pacjenta pozostawi wniosek bez rozpoznania lub odmówi wszczęcia postępowania. Jednak w przypadku wydania decyzji o odmowie przyznania świadczenia, opłata nie będzie zwracana.
W pierwszym roku działania Fundusz obejmie wyłącznie szczepienia przeciwko COVID-19, od 2023 r. ma też objąć wszystkie szczepienia obowiązkowe.
aw/DGP/PAP/wPolityce.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/585854-zadoscuczynienie-dla-leczonych-amantadyna-chorych-na-c-19