Dotychczas Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych wydała do placówek leczniczych 13,5 tys. kuracji lekiem przeciwwirusowym do wczesnego leczenia COVID-19. Od poniedziałku wpłynęły zamówienia od kolejnych 55 placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). Z dotychczasowych dostaw do rozdysponowania pozostało jeszcze 3,5 tys. kuracji. W lutym dotrze kolejna partia dla 17 tys. pacjentów – powiedział PAP prezes RARS Michał Kuczmierowski.
Od wczoraj, czyli od momentu, gdy placówki POZ otrzymały uprawnienia do zamawiania tego leku do RARS zgłosiło się 55 podmiotów. Do tej pory otrzymaliśmy 17 tys. kuracji, z czego 13,5 tys. kuracji już rozdystrybuowaliśmy. Pozostało jeszcze 3,5 tys.
— przekazał Kuczmierowski.
Prezes RARS przypomniał, że do tej pory molnupiravir przeznaczony był do leczenia szpitalnego, ale zapadła decyzja, że lekarze rodzinni otrzymają również uprawnienia do przepisywania go. To lek doustny, w formie tabletek powstrzymujący namnażanie się koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie. Stosowany jest w Polsce od początku stycznia.
Decyzją Ministerstwa Zdrowia molnupiravir jest obecnie dostępny również w leczeniu pozaszpitalnym
— powiedział.
Dodał, ze kolejna dostawa - 17 tys. kuracji - powinna pojawić się na początku lutego.
Prawdopodobnie będzie to przyszły tydzień. Czekamy na termin od producent
— zaznaczył.
System Dystrybucji Szczepionek
Równocześnie przypomniał, że placówki POZ mogą rejestrować się przez najbliższy oddział NFZ albo na infolinię Centrum e-Zdrowia pod numerem 19239. Otrzymują wtedy dostęp do Systemu Dystrybucji Szczepionek (SDS), przez który zgłaszają swoje zapotrzebowanie na lek.
To dzieje się faktycznie od ręki. Musimy po prostu zweryfikować placówkę, sprawdzić czy jest w systemie, potwierdzić osobę kontaktową
— wyjaśnił prezes RARS.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/583124-prezes-rarswydalismy-ponad-135-tys-kuracji-molnupiravirem