Główny doradca Białego Domu w sprawach medycznych, dr Anthony Fauci, powiedział w środę w CNBC, że w USA gwałtowny wzrost zachorowań z powodu wariantu koronawirusa Omikron osiągnie szczyt pod koniec stycznia.
Z kolei w wypowiedzi dla CNN przewidywał, że minie co najmniej kilka miesięcy, dopóki szczepionka przeciw koronawirusowi zostanie zatwierdzona dla dzieci poniżej piątego roku życia.
Fauci przyznał, że wysoce zakaźna odmiana Omikronu atakuje więcej dzieci, a niektóre są zbyt młode, aby się zaszczepić, co powoduje wzrost ich hospitalizacji. Jak zaznaczył, początkowo dzieci zakażonych Covid-19 nie przyjmowano do szpitali.
Ostateczny wniosek z tego, jaki wpływ ma (koronawirus) na dzieci, pozostaje do ustalenia
—dodał Fauci.
Jego zdaniem nie jest jeszcze jasne, czy druga dawka uzupełniająca szczepionki dla dorosłych będzie konieczna. Władze mają nadzieję, że obecnie zalecana dawka uzupełniająca zapewnia trwałą ochronę.
Natomiast na środowej konferencji prasowej Fauci, powołując się na wstępne dane, zwrócił uwagę, że sugerują one mniejsze zagrożenie Omikronem niż wcześniej dominującym wariantem Delta. W jego opinii podczas gdy Omikron wydaje się bardziej zdolny do przełamania obrony immunologicznej człowieka, spodziewa się niższego w tym przypadku wskaźnika stosunku hospitalizacji do liczby przypadków.
Zastrzegł jednak, że nie jest całkiem jasne, czy dlatego, iż Omikron jest słabszy niż inne warianty wirusa, czy też ludzie nabyli odporność poprzez szczepienia lub w rezultacie wcześniejszych infekcji.
Główny doradca medyczny administracji odniósł się też do noworocznych planów Amerykanów. Zalecał unikanie większych zgromadzeń. Mówił, że choć zawsze istnieje pewne ryzyko zakażenia, można czuć się komfortowo w małych grupach krewnych, którzy są zaszczepieni.
Jeśli jednak zamierzacie pójść na imprezę sylwestrową dla 40-50 osób z przytulaniem się, całowaniem przy życzeniach noworocznych, zdecydowanie zalecałbym, aby tego nie robić
—przestrzegał.
Eksperci alarmują: Sytuacja pogorszy się po Nowym Roku
Stany Zjednoczone czeka „przerażająca faza pandemii” Covid-19, ponieważ w kraju jest dużo osób niezaszczepionych, a ci, którzy nie przyjęli przypominającej dawki szczepionki nie są wystarczająco odporni - twierdzą eksperci. Sytuacja pogorszy się po Nowym Roku.
Jak wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa we wtorek padł dobowy rekord zakażeń - 265 427, a za wzrost liczby infekcji odpowiada głównie wariant koronawirusa Omikron.
Lekarze spodziewają się nasilenia fali zachorowań po sylwestrze. Poprzedni szczyt zakażeń - 250 141 przypadków - miał miejsce 8 stycznia 2021 roku.
Zdaniem szefowej amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) Rochelle Walensky narastająca fala przypadków wirusa powoduje nadmierne obciążenie szpitali.
Koncentruję się na tym, aby zapewnić, że falę Omikrona przejdziemy z minimalną liczbą hospitalizacji i ciężkich przebiegów choroby
—powiedziała Walensky. Podkreśliła, że szczepionki, w tym dawki przypominające, są najskuteczniejszą metodą ograniczania liczby infekcji.
Zgodnie z danymi CDC do stanów o najwyższej liczbie infekcji należały we wtorek Nowy Jork (ponad 40 tys.), Kalifornia (ponad 30 tys.), Teksas (ponad 17 tys.) i Ohio (ponad 15 tys.). 25 grudnia Omikron stanowił w USA szacunkowo 58,6 proc. wszystkich przypadków koronawirusa.
Podczas gdy osoby zaszczepione i wzmocnione (dawką przypominającą) mogą doświadczać tylko łagodnych objawów wariantu Omikron, eksperci podkreślają, że nie dzieje się tak w przypadku ludzi nieszczepionych. Nowa fala (pandemii) ma również wpływ na dzieci. Liczba ich hospitalizacji w ciągu ostatniego tygodnia wzrosła w USA o 35 proc. W Nowym Jorku zwiększyła się w ciągu ostatniego miesiąca pięciokrotnie
—podaje CNN.
Kiedy zakończy się ostra fala pandemii?
Ostra faza pandemii Covid-19 może zakończyć się w 2022 roku, ale nie oznacza to, że koronawirus zniknie - powiedział w środę dyrektor WHO ds. sytuacji kryzysowych dr Mike Ryan. Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus ostrzegł z kolei przed „tsunami zakażeń” wywołanych wariantami Delta i Omikron.
Delta i Omikron to teraz bliźniacze zagrożenia powodujące rekordową liczbę zakażeń i prowadzące do wzrostu hospitalizacji i zgonów
—powiedział sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Jestem bardzo zaniepokojony tym, że wysoce zaraźliwy wariant Omikron, szerzący się w tym samym czasie co Delta, wywoła lawinę zakażeń
—dodał Tedros.
Szczepienia
Szef WHO ponowił również swój apel do rządów o równą dystrybucję szczepionek przeciw Covid-19 na świecie ostrzegając, że skupienie się przez bogate kraje na podawaniu dawek przypominających może spowodować niedobór preparatów w biedniejszych państwach.
Tedros przypomniał, że celem WHO jest objęcie szczepieniami do połowy 2022 roku 70 proc. mieszkańców wszystkich państw świata. To pomoże w zakończeniu ostrej fazy pandemii - podkreślił.
W ciągu ostatniego tygodnia każdego dnia na całym świecie wykrywano blisko 900 tys. nowych infekcji, ich liczba w ciągu tygodnia wzrosła o 11 proc. - wynika ze statystyk WHO. W ostatnich dniach w wielu państwach świata - m.in. w USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoszech i Hiszpanii - odnotowano największą dzienną liczbę nowych zakażeń od początku pandemii.
Chociaż wstępne badania sugerują, że infekcja wywoływana wariantem Omikron jest łagodniejsza niż choroba powodowana wcześniejszymi odmianami SARS-CoV-2, przez bardziej zaraźliwy charakter nowego wariantu gwałtownie rośnie liczba zakażonych, co grozi przeciążeniem systemów opieki zdrowotnej - przypomina agencja Reutera.
31 grudnia miną dwa lata, od kiedy władze Chin oficjalnie poinformowały WHO o przypadkach zachorowań wywołanych nowym koronawirusem po raz pierwszy wykrytym w Wuhanie. Według podawanych przez poszczególne kraje statystyk, SARS-CoV-2 od tamtej pory zakaziło się ponad 282 mln osób, z których ponad 5,7 mln zmarło.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/579908-szef-who-bije-na-alarm-nadchodzi-tsunami-zakazen