Odszedł Andrzej Rozpłochowski - legendarny człowiek Solidarności, który dał ważny wkład w naszą współczesną niepodległość - napisał w mediach społecznościowych prezydent Andrzej Duda.
Andrzej Rozpłochowski - działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL, zmarł w poniedziałek 20 grudnia, miał 71 lat.
Wczoraj odszedł Andrzej Rozpłochowski - legendarny Człowiek Solidarności, Przewodniczący komitetu strajkowego Huty Katowice w 1980 roku, który podpisał słynne Porozumienie Dąbrowskie (Katowickie). Dał ważny wkład w naszą współczesną niepodległość. Cześć Jego Pamięci! R.I.P.
— napisał prezydent we wtorek na Twitterze.
Prezes IPN wspomina Rozpłochowskiego
We wtorek rano w programie „Jedziemy” na antenie TVP Info prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki skomentował informację o śmierci zasłużonego działacza „Solidarności” Andrzeja Rozpłochowskiego.
To ogromna strata. Pan Andrzej Rozpłochowski był jedną z legend Solidarności
— powiedział we wtorek na antenie TVP Info prezes IPN Karol Nawrocki.
Dodał, że Rozpłochowski to był, „życiorys niezłomnego działacza ‘Solidarności’, przywiązanego do idei wolności”.
Prezes IPN przypomniał, że Andrzej Rozpłochowski organizował strajki w sierpniu 1980 roku w Hucie Katowice.
Był jednym z sygnatariuszy porozumień sierpniowych. Inwigilowany, w końcu wypchnięty z Polski
— zaznaczył Nawrocki.
W latach osiemdziesiątych ponad milion osób zostało wypchniętych z komunistycznej Polski, część z nich nigdy nie wróciła
— podkreślił prezes IPN.
Karol Nawrocki wspominając w porannym programie zmarłego działacza zaznaczył, że cieszy się, że miał okazję napisać do niego kilka ciepłych słów.
Wczorajszy wieczór bardzo smutno zapisze się w historii Polski, bardzo mi przykro
— stwierdził Nawrocki.
Sylwetka Andrzeja Rozpłochowskiego
Andrzej Rozpłochowski (ur. 7 września 1950 r.) pod koniec l.70 rozpoczął pracę w Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej. W 1980 r. uczestniczył tam w strajku, a potem został przewodniczącym komitetu strajkowego. 11 września 1980 r. podpisał w imieniu protestujących ze stroną rządową Porozumienie Katowickie. To właśnie w Dąbrowie Górniczej wynegocjowano postulat, że Porozumienia Gdańskie obowiązują na terenie całego kraju. Porozumienie Katowickie umożliwiło także tworzenie w Polsce niezależnego i scalonego ruchu związkowego.
Po wprowadzeniu stanu wojennego Rozpłochowski był internowany w Ośrodku Odosobnienia w Katowicach, następnie w Zabrzu-Zaborzu, Grodkowie i Uhercach. Został oskarżony o „próbę obalenia siłą ustroju PRL”, był przetrzymywany bez wyroku w Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów, zwolniony na mocy amnestii w lipcu 1984 r.
Od 1988 r. przebywał na emigracji w Stanach Zjednoczonych, angażował się w działalność organizacji polonijnych. W 2010 r. wrócił do Polski. Angażował się m.in. w upamiętnianie historii „Solidarności”.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
mm/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/578848-prezydent-pozegnal-legende-s-andrzeja-rozplochowskiego