Polska podpisała z Komisją Europejską umowę dotyczącą odsprzedaży i dystrybucji szczepionek przeciw Covid-19 z państw UE do krajów Partnerstwa Wschodniego: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.
Decyzja polityczna w tej sprawie została podjęta przez premiera Mateusza Morawieckiego. Podpisując umowę, Polska została koordynatorem projektu EU TeamEurope dystrybucji szczepionek do państw Partnerstwa Wschodniego.
W podpisaniu porozumienia oraz uroczystej inauguracji projektu udział wzięli unijny komisarz ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Oliver Varhelyi, minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau oraz prezes zarządu BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.
Państwa Partnerstwa Wschodniego znajdują się wśród głównych priorytetów polskiej współpracy rozwojowej i z tego względu co roku realizujemy wiele projektów rozwojowych. Inicjatywa TeamEurope koordynowana przez Polskę, której celem jest bezpłatny, sprawiedliwy i zrównoważony dostęp do szczepień przeciw Covid-19 w państwach Partnerstwa Wschodniego, to kolejny przykład solidarności z tym regionem
— powiedział Rau podczas inauguracji.
Dawki dla Laosu
Polska podarowała Laosowi 138 tys. dawek szczepionki przeciw COVID-19 - poinformowało w poniedziałek MSZ. Resort podkreślił, że obecnie w Laosie odnotowuje się najwięcej przypadków zachorowań na COVID-19 od początku pandemii.
W komunikacie podkreślono, że darowizna dla Laosu jest wyrazem solidarności i chęcią wsparcia dla miejscowego systemu ochrony zdrowia.
Sytuacja pandemiczna w Laosie w ostatnich miesiącach znacząco się pogorszyła; obecnie odnotowuje się tam najwięcej przypadków zachorowań na COVID-19 od początku pandemii
— zaznaczył MSZ.
Jak wyjaśniono, rząd Laosu zwrócił się do społeczności międzynarodowej o wsparcie programu szczepień, a Polska pozytywnie odpowiedziała na ten apel wysyłając w darowiźnie szczepionki. Ministerstwo zapewniło, że zapas szczepionek w Polsce obecnie wystarcza na pokrycie krajowego zapotrzebowania i na dzielnie się z innymi krajami w potrzebie.
W ostatnich tygodniach - jak przypomniało MSZ - szczepionki przeciwko COVID-19 z Polski trafiły m.in. do Egiptu, Wietnamu, Tajwanu, Kenii, Ukrainy, Australii, Norwegii, Kirgistanu, Uzbekistanu, Serbii, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny, Bangladeszu, Rwandy i na Filipiny. Przekazanie szczepionek było możliwe dzięki współpracy z Kancelarią Premiera Ministerstwem Zdrowia oraz Rządową Agencją Rezerw Strategicznych.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/577798-polska-wspiera-swiat-w-walce-z-pandemia