Ostatniej doby zanotowano 51 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski – poinformowała w środę Straż Graniczna. Funkcjonariusze SG wydali 6 postanowień o opuszczeniu terytorium RP.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: RELACJA. Próby forsowania granicy w rejonie Czeremchy! Migrantów wspierały białoruskie służby. SG: Próbowano oślepić nas laserami
Wczoraj tj. 07.12 na granicy polsko-białoruskiej odnotowano 51 prób jej nielegalnego przekroczenia. Funkcjonariusze SG wydali 6 postanowień o opuszczeniu terytorium RP
— podała na Twitterze Straż Graniczna.
Siłowa próba przekroczenia granicy, zwłoki w lesie
Na odcinku ochranianym przez placówkę w Czeremsze grupa 35 osób - głównie ob. Iraku, forsowała granicę. Wszyscy zostali zatrzymani - przekazała w środę Straż Graniczna.
Nielegalni migranci próbowali siłowo przekroczyć granicę polsko-białoruską w okolicach Czeremchy (Podlasie) – poinformowała w środę Straż Graniczna.
Minionej doby „na odcinku ochranianym przez placówkę w Czeremsze grupa 35 osób - głównie ob.Iraku, forsowała granicę. Wszyscy zostali zatrzymani” – przekazała SG na Twitterze.
Polscy funkcjonariusze byli oślepiani laserami i światłem stroboskopowym, w ich stronę rzucano kamienie i kawałki drewna - poinformowała PAP rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska.
Natomiast podlaska policja poinformowała, że we wtorek w lesie w gminie Narewka odnaleziono we wtorek zwłoki mężczyzny. Był przy nim plecak i nigeryjski paszport.
Rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa powiedziała PAP, że ciało znaleźli żołnierze w odległości około 9 km od granicy polsko-białoruskiej. Zaznaczył, że nie wiadomo na pewno, czy osoba ta to właśnie Nigeryjczyk, którego paszport znaleziono. Tożsamość będzie ustalana.
W związku ze zdarzeniem we wtorek policjanci wykonywali czynności pod nadzorem prokuratora.
Zwłoki mężczyzny zostały przekazane do zakładu medycyny sądowej.
Kryzys na granicy
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała prawie 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie było 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku 17,5 tys., wrześniu 7,7 tys., sierpniu 3,5 tys.
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązywał stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego do 30 listopada.
Natomiast od 1 grudnia do 1 marca na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.
Wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej umożliwia nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej, która we wtorek ukazała się w Dzienniku Ustaw. Wcześniej tego dnia nowelę podpisał prezydent Andrzej Duda, a Sejm odrzucił poprawki Senatu.
gah/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/577149-presja-na-granicy-nie-ustaje-w-lesie-znaleziono-zwloki