O godz. 14 zbierze się zespół ds. badań genomu i mutacji wirusa SARS-CoV-2, który działa w Ministerstwie Zdrowia - powiedział w poniedziałek wiceszef resortu Waldemar Kraska, pytany o mutację OMICRON. Z kolei o godz. 11 odbędzie się zebranie specjalnego sztabu kryzysowego.
CZYTAJ TAKŻE:
Wiceszef MZ pytany w Polsat News o nową mutację koronawirusa - OMICRON, podkreślił, że „jest ona bardzo poważną sytuacją”.
Zresztą wszystkie kraje podchodzą do nowej mutacji bardzo poważnie. Tak samo Polska przygląda się jej uważnie
— dodał.
Zebranie zespołu ds. badań genomu i mutacji wirusa
Kraska poinformował też, że w poniedziałek o godz. 14 zbierze się zespół ds. badań genomu i mutacji wirusa SARS-CoV2. Zespół działa w Ministerstwie Zdrowia od 10 maja.
Przekazał, że zespół obradował też w ubiegłym tygodniu. „Także rozmawialiśmy o tej sytuacji, bo jest dość dynamiczna, jeśli chodzi o pojawienie się nowej mutacji” - podkreślił.
Wiceszef resortu zdrowia poinformował, że w poniedziałek o godz. 11 odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego.
Na pewno będziemy się pochylali nad różnymi rozwiązaniami. Bo sytuacja jest inna niż jeszcze kilkanaście dni temu
— powiedział Kraska.
W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Państwowego Zakładu Higieny – Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Eksperci chcą oszacować, jakie zagrożenie dla Polski może stanowić nowy wariant oraz jakie ewentualne działania powinny zostać w związku z tym podjęte.
Minister zdrowia Adam Niedzielski polecił inspekcji sanitarnej, by zwracano szczególną uwagę w prowadzonych wywiadach epidemicznych na zagadnienie kontaktu z osobami powracającymi z Afryki, szczególnie RPA. Próbki pobrane od takich osób będą badane w laboratoriach pod kątem genomu wirusa.
Kwarantanna dla podróżujących
Będziemy chcieli wprowadzić obowiązek kwarantanny dla przyjeżdżających z krajów, gdzie odnotowano mutację Omicron. Pracujemy nad pełną listą takich państw - zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Z kwarantanny ma zwalniać szczepienie lub test.
Niedzielski, pytany w Radiu Plus w kontekście pojawienia się nowej mutacji Omicron o ewentualne obostrzenia, podkreślił, że „jesteśmy w trudnej sytuacji”.
Mamy przeciętną liczbę zakażeń na poziomie 23 tys. Szpitale są obłożone, musimy likwidować normalne miejsca leczenia, otwierać łóżka covidowe
— ocenił.
Pojawienie się takiego elementu, który mógłby spowodować, że zamiast oczekiwanego przesilenia, będziemy mieli przyspieszenie, to jest gamechanger. Zmienia to ocenę sytuacji w sposób fundamentalny
— wskazał Niedzielski.
Szef MZ stwierdził, że nie można ignorować obecnej sytuacji epidemicznej.
Przeanalizujemy sytuację pod kątem uszczelnienia granic. To jest oczywiste, że taka decyzja musi być podjęta
— przekazał Niedzielski.
Jak dodał, przyjeżdżający z krajów, gdzie odnotowano mutację Omicron będą poddawani kwarantannie.
Pracujemy nad pełną listą takich państw
— oświadczył Niedzielski. Podkreślił, że z kwarantanny będzie zwalniał test i szczepienie, „chociaż nie do końca wiemy, jaka jest interakcja szczepień z nową mutacją”.
Niedzielski pytany, czy wspomniany obowiązek kwarantanny wejdzie w życie od początku grudnia, potwierdził.
Trzeba działać bardzo pilnie, dlatego uszczelnienie granicy będzie od początku grudnia
— poinformował.
Nowe obostrzenia na początku grudnia
W rozmowie na antenie Radia Plus szef MZ Adam Niedzielski poinformował, że na poniedziałek na godz. 11 zwołany został sztab kryzysowy.
Zaprosiłem do tego sztabu zarówno ministra Saczkę, czyli Głównego Inspektora Sanitarnego, jak i pana Grzegorza Juszczyka, czyli szefa Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego
— wskazał. Jak dodał, analizowana będzie możliwość uszczelnienia granic. Oprócz tego, od początku grudnia, planowane jest wprowadzenie dodatkowych obostrzeń.
Pytany, o jakie ograniczenia chodzi, szef MZ podkreślił, że do momentu posiedzenia sztabu nie chce ujawniać żadnych informacji.
Zamknięcie szkół nie wchodzi w grę, raczej myślimy o takich ruchach, które będą wyraźnym sygnałem mówiącym o tym, że rośnie ryzyko, bo pojawiło się w otoczeniu nowe zagrożenie w postaci Omicrona
— powiedział minister. Na pytanie, czy chodzi np. o wprowadzenie limitu osób, które mogą wejść do niektórych miejsc, Niedzielski odparł: „Na przykład limity, ale to musimy sobie dzisiaj przemyśleć dokładnie”.
Szczepienie przeciw Covid-19 dzieci od 5 do 11 lat - około 15 grudnia
Kraska w Polsat News został zapytany o to, od kiedy będzie można w Polsce szczepić dzieci od 5 roku życia.
Wydaje się, że to będzie w połowie grudnia. Jeżeli oczywiście wcześniej pojawi się ta szczepionka u nas w kraju, to wdrożymy to wcześniej. Taki wydaje się realny termin, to jest około 15 grudnia
— powiedział Kraska.
Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciła w ubiegłym tygodniu zatwierdzenie szczepionki opracowanej przez BioNTech i Pfizer dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat. U najmłodszych dzieci dawka będzie niższa (10 µg) niż stosowana u osób w wieku 12 lat i starszych (30 µg). Podobnie jak w starszej grupie wiekowej, zalecono podawanie w postaci dwóch wstrzyknięć w odstępie trzech tygodni.
Komisja Europejska musi jeszcze wydać decyzję o pozwoleniu na dopuszczenie specyfiku do obrotu.
Projekt dot. Funduszu Kompensacyjnego na najbliższym posiedzenie Sejmu
Projekt ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych będzie podobny do rządowego. W poniedziałek będą zbierane pod nim podpisy posłów, aby złożyć projekt do laski marszałkowskiej na najbliższym posiedzenie Sejmu - powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
W piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska po spotkaniu w Sejmie z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych na temat walki z pandemią COVID-19 zapowiedział, że projekt ustawy o funduszu kompensacyjnym zostanie w poniedziałek skierowany do Sejmu.
To będzie ustawa tylko o tym funduszu, nie będą w niej zamieszczone inne, dodatkowe rzeczy
— powiedział wiceminister.
Na piątkowym spotkaniu uzgodniono też darmowe testy „dla grup zawodowych mających kontakt z ludźmi” oraz dodatki dla ludzi wykonujących zawody niemedyczne, zatrudnionych przy walce z pandemią.
Kraska pytany w poniedziałek w Polsat News o to, co dokładnie będzie przewidywał projekt ustawy powołujący Fundusz Kompensacyjny, przekazał, że „będzie to podobny projekt do rządowego, tylko nie będzie zawierał regulacji z poprzedniego projektu”.
Będzie to czysty projekt ustawy kompensacyjnej. Na taki format ustawy zgodziły się wszystkie kluby parlamentarne. Dzisiaj będą zbierane podpisy posłów, aby złożyć go do laski marszałkowskiej jeszcze na tym posiedzenie Sejmu
— powiedział Kraska.
Dopytywany, ile będzie wynosić odszkodowanie za niepożądany odczyn poszczepienny, Kraska przekazał, że stawki zostaną podane w projekcie, ale na pewno będzie to przedmiotem dyskusji podczas sejmowej debaty.
Wiceszef MZ zaznaczył, że w projekcie ustawy znajdzie się zapis o darmowych testach dla pracowników określonych branż.
Chcemy, aby raz lub dwa razy w tygodniu testować osoby, które mają kontakt z dużą ilością osób, czyli służba zdrowia, oświata, urzędnicy czy pracownicy komunikacji miejskiej. Tutaj eksperci się muszą wypowiedzieć, ile razy w tygodniu, jakim testem i czy za darmo
— stwierdził Kraska.
W lipcu rząd przyjął projekt ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Na mocy tej regulacji miałby m.in. powstać Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych, zapewniający pacjentom środki prawne, które umożliwiają szybkie uzyskanie świadczenia pieniężnego w związku z zaistniałymi działaniami niepożądanymi spowodowanymi przez podanie szczepionki.
Najbliższe posiedzenie Sejmu jest planowane w dniach od 30 listopada do 2 grudnia.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/575938-szef-mz-od-poczatku-grudnia-mozliwe-sa-obostrzenia