Prezydent Andrzej Duda bardzo jasno zachęca obywateli do szczepienia się; jednocześnie uważa, że samo stworzenie tu przymusu państwowego nie jest realne, nie przyniesie rezultatu - powiedział we wtorek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.
CZYTAJ TAKŻE: Marszałek Sejmu liczy na konstruktywną rozmowę z opozycją. Witek: Projekt dot. weryfikacji szczepień nie został złożony
Kumoch był pytany w radiu RMF FM o projekt dotyczący weryfikacji przez pracodawców szczepień pracowników; dopytywano go, czy jeśli zostanie przyjęty przez parlament i taka ustawa trafi na biurko prezydenta, czy ją podpisze.
Prezydencki minister odpowiedział, że głowa państwa wypowiada się na temat ustaw, wtedy, kiedy trafią one na jego biurko.
A trafiają po przyjęciu ich przez Sejm i Senat. Inaczej po prostu nie można komentować czegoś, czego nie ma
— zaznaczył.
Andrzej Duda przeciw przymusowi szczepień
Prezydent bardzo jasno zachęca obywateli do szczepienia się. I jednocześnie uważa, że samo stworzenie przymusu państwowego nie jest realne, nie przyniesie rezultatu
— powiedział Kumoch.
Jak dodał, prezydent nie jest zadowolony z tego, że część obywateli się nie szczepi i uważa, że ludzie powinni się szczepić.
Prezydent zachęcał, zachęca i będzie zachęcał do szczepień
— podkreślił minister.
Na uwagę, że w Austrii wprowadzono ogólnokrajowy lockdown dla wszystkich mieszkańców z powodu pandemii Covid-19, Kumoch zauważył, że podobne działania są też w Holandii. Podkreślił, że należy jednak „brać pod uwagę koszty społeczne” takiego kroku.
Poselski projekt dot. weryfikacji szczepień
Posłowie PiS Czesław Hoc i Paweł Rychlik poinformowali w ubiegłą środę, że do Sejmu trafi poselski projekt ustawy pozwalający pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. Zgodnie z projektowanymi przepisami, jeśli pracownik nie będzie zaszczepiony, to przedsiębiorca będzie mógł zreorganizować pracę, np. przenieść takiego pracownika do działu, gdzie nie będzie miał styczności z klientami.
Minister zdrowia Adam Niedzielski napisał w niedzielę na Twitterze, że projekt Hoca równorzędnie traktuje zaszczepienie przeciw COVID-19, test na obecność koronawirusa i status ozdrowieńca.
Oznacza to, że osoby niezaszczepione będą mogły potwierdzać swoje bezpieczeństwo epidemiczne testem
— napisał szef MZ.
W poniedziałek marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała, że zaprosiła na środę szefów klubów i kół parlamentarnych na rozmowę ws. wyjścia ponad podziałami z projektem dot. weryfikacji szczepień pracowników. Według niej, jeżeli kluby i koła parlamentarne wyrażą zgodę i wolę współpracy, powinien powstać międzyklubowy zespół, który wypracuje założenia ustawy.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
mm/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/575202-czy-prezydent-poprze-projekt-dot-weryfikacji-szczepien