Straż Graniczna zapobiegła ostatnio dwóm próbom siłowego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Jak podała SG, strona białoruska kierowała w kierunku polskich służb oślepiające światło. Niektórzy cudzoziemcy rzucali kamieniami w stronę polskich funkcjonariuszy.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Kolejne próby siłowego sforsowania granicy
Jak przekazała PAP rzecznik SG ppor. Anna Michalska, do jednej z prób forsowania granicy doszło we wtorek ok. godz. 23 w Dubiczach Cerkiewnych.
Była to grupa około 100 osób, z czego 50 z nich bardziej agresywnie próbowało forsować granicę
— powiedziała Michalska.
Do drugiej próby doszło ok. godz. 18 na odcinku granicy polsko-białoruskiej ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze. Jak powiedziała rzeczniczka, agresywna grupa ok. 50 osób próbowała siłowo przedostać się do Polski.
Strona białoruska kierowała w naszą stronę oślepiające światło z użyciem lasera koloru zielonego
— powiedziała rzecznik SG. Na Twitterze dodano, że cudzoziemcy rzucali kamieniami w stronę polskich służb.
Obu próbom zapobiegliśmy. Nikt nie przedostał się w głąb Polski
— dodała Michalska.
Próby oślepienia i ogłuszenia funkcjonariuszy
Kolejna próba grupowego wkroczenia na teren RP, dokonywana przez cudzoziemców wspieranych siłami białoruskimi. Białorusini oślepiali naszych żołnierzy i funkcjonariuszy laserami, ogłuszali petardami i wystrzałami z pistoletów sygnałowych. Rzucano kamienie. Próba udaremniona!
— podkreślił na Twitterze Stanisław Żaryn.
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego 5,5 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.
Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na terenie Podlasia. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/574372-sg-udaremnila-dwie-proby-sforsowania-granicy