18. października b. r. zmarł profesor Czesław Błaszak, członek-założyciel Akademickiego Klubu Obywatelskiego w Poznaniu i Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności, wcześniej członek „Solidarności”, szczery patriota.
Prof. Cz. Błaszak całe swoje życie zawodowe związał z Uniwersytetem im. A Mickiewicza w Poznaniu, od studiów poprzez wszystkie stopnie i tytuły naukowe. Jego praca magisterska wyróżniona została nagrodą Rektora UAM, praca doktorska zaś nagrodą Ministra. Był kierownikiem Zakładu Morfologii Zwierząt UAM w latach 1991-2012; prodziekanem Wydz. Biologii i Nauk o Ziemi UAM w latach 1981-1984. Pełnił wiele funkcji związanych z nauką na terenie Polski. Był Przewodniczącym Komitetu Zoologii PAN 1993-2003; przewodniczącym Rady Naukowej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Warszawie 2002-2014; przewodniczącym Rady Naukowej Parku Narodowego „Ujście Warty” 2001-2004; czł. Rady Naukowej Instytutu Systematyki i Ewolucji PAN w Krakowie 1989-2006. Był członkiem – założycielem Polskiego Towarzystwa Akarologicznego skupiającego badaczy roztoczy ze szczególnym uwzględnieniem roztoczy mających wpływ na zdrowie człowieka. Był członkiem Poznańskiego Tow. Przyjaciół Nauk, członkiem Komisji Embriologii i Morfologii PAU w Krakowie, członkiem Polskiego. Tow. Parazytologicznego.
Był jednym z założycieli na wydziale Biologii i Nauko o Ziemi NSZZ „Solidarność” (był jej członkiem do końca życia). Jako prodziekan od spraw studentów był kilkudziesięciokrotnie inwigilowany przez oficerów SB. Wydział Biologii i Nauk o Ziemi w stanie wojennym w 1982 jako jedyny z Wydziałów UAM miał absolutorium w kościele O. Dominikanów. W latach 1989-91 aktywnie wspierał działalność Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” Woj. Poznańskiego.
Prof. Czesław Błaszak był członkiem – założycielem Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Lecha Kaczyńskiego. Jako emerytowany profesor brał aktywny udział w w działaniach AKO reagując na wszystkie sprawy godzące w dobre imię Polski. Prof. Błaszak był przez cztery kadencje członkiem Rady Społecznej przy JE ks. abp Stanisławie Gądeckim.
Prof. Czesław Błaszak jest światowej sławy zoologiem specjalizując się w stawonogach z grupy roztoczy. Prowadził badania na materiałach przesyłanych z uniwersytetów z USA i Kanady, Opracowanie tych materiałów zostało sfinalizowane w monograficznym opracowaniu roztoczy rodziny Zerconidae z Terenu USA i Kanady. Ponadto prowadził badania na terenie Azji, a ukoronowaniem była monografia roztoczy rodziny Zerconidae tego kontynentu. Był kierownikiem dwóch wypraw naukowych (Afganistan, Pakistan, Indie oraz Indie i Nepal). Po r.1985 prowadził wspólnie z zoologami niemieckimi badania na terenie Europy, zwieńczonych kilkoma monografiami, w których pierwszym autorem był zawsze prof. Czesław Błaszak. Badania te dotyczyły problemu „kwaśnych deszczów” oraz zanieczyszczeniami wybrzeży mórz europejskich.
Prof. Cz. Błaszak opisał 99 nowych gatunków roztoczy dla nauki z terenu 20 państw. W latach 1986 – 94 był kontraktowym profesorem na jednym z najlepszych Uniwersytetów na świecie a mianowicie Uniwersytecie C. Ruprechta w Heidelbergu. Wielokrotnym „visting” profesorem na wielu innych Uniwersytetach niemieckich oraz 3 –krotnym stypendystą DAAD. Ukoronowaniem współpracy prof. Cz. Błaszaka z zoologami niemieckimi było nadanie Mu doktoratu honorowego na Uniwersytecie w Vechcie w roku 2006 a uroczystość wręczenia (na życzenie prof. Cz. Błaszaka) odbyła się w święto Narodowe Polski 3 maja 2007 roku. W wyniku intensywnej współpracy z naukowymi placówkami niemieckim na terenie przygranicznym w rezerwacie Słońsk powstał „Park Narodowy Ujście Warty”.
W kilkuletnich badaniach, którymi kierował prof. Cz. Błaszak, brały udział 3 Instytuty niemieckie a ze strony polskiej 11 instytutów z kilku Uniwersytetów. Prof. Cz. Błaszak jest redaktorem naukowym i głównym autorem (88 rozdziałów) siedmiotomowego podręcznika akademickiego „Zoologia”.6 tomów już się ukazało. Tom 7 jest w opracowaniu redakcyjnym i ukaże się w pierwszym półroczu 2022 r. To monumentalne dzieło obejmujące cały świat zwierzęcy jest najnowszym i najobszerniejszym (ok. 4000 stron) podręcznikiem akademickim na świecie.
Prof. Błaszak był współredaktorem i współautorem 19 tomowej monografii dotyczącej znaczenia stawonogów w życiu i gospodarce człowieka z szczególnym naciskiem na choroby przenoszone przez stawonogi (kleszcze, komary). Prof. Czesław Błaszak jest cytowany w podręcznikach renomowanych wydawnictw: Harvard Univ. Press; Cambridge Univ. Press; McGraw Hill NY; Wiley-Liss NY, London; Texas Univ. Press; Fisher Verlag (Jena); Academic Press (Elsevier). Z okazji przejścia profesora Cz. Błaszaka w stan spoczynku ukazała się monografia, którą pisało 45 zoologów z kilkunastu krajów świata. W uznaniu światowych dokonań w nauce zoolodzy z 8 krajów przy opisie 33 nowych gatunków dla wiedzy uhonorowali profesora Cz. Błaszaka dając nazwy naukowe z nazwiskiem profesora (patronimy).
Nowe dla wiedzy gatunki i rodzaje z nazwiskiem profesora Błaszaka opisano w 20 krajach ze wszystkich kontynentów; w tym rodzaje: Blaszakia (Tanzania, Gwinea, Kongo), Blaszakiella (USA, Kanada), Neoblaszakiella (USA, Kanada), Blaszakzercon (USA).
Cześć Jego Pamięci!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/570759-nie-zyje-sp-prof-czeslaw-blaszak-czlonek-zalozyciel-ako
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.