Rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska przekazała, że minionej doby doszło do największej do tej pory próby siłowego sforsowania granicy polsko-białoruskiej. Chodzi o grupę prawie 200 osób. Zatrzymanych do tej pory zostało 140 osób, działania wciąż trwają - przekazała.
CZYTAJ TAKŻE:
„Presja migracyjna wciąż na bardzo wysokim poziomie”
O sytuację na granicy ppor. Michalska pytana była we wtorek na antenie Radia Plus.
Presja migracyjna wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Minionej doby mieliśmy ponad 600 prób nielegalnego przekroczenia tej granicy, więc to jest bardzo duża liczba
— odparła rzeczniczka SG.
Jak poinformowała, doszło również do kolejnego siłowego forsowania granicy na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Czeremsze.
Grupa prawie 200 osób przedarła się przez odcinek granicy, w tej chwili jeszcze trwają działania
— wskazała.
Na uwagę, że to najliczniejsza grupa migrantów, która do tej pory próbowała sforsować granicę, rzeczniczka SG potwierdziła. Dodała, że zatrzymanych do tej pory zostało 140 osób.
Rzeczniczka SG poinformowała również o tragicznym zdarzeniu, w wyniku którego do szpitala trafiły dwie osoby będące prawdopodobnie obywatelami Iraku.
Osoby utknęły na bagnach, straciły przytomność. Wezwaliśmy zespoły ratownictwa medycznego
— przekazała.
Dotychczas deportowano ok. 400 osób
W rozmowie padło też pytanie o deportacje osób, które dostały się do Polski.
Od początku roku deportowaliśmy ok. 400 osób i takie deportacje są cały czas planowane
— mówiła Michalska. Podkreśliła, że tego typu procedura nie jest ekspresowa.
Mówimy tutaj o osobach, które nie chcą składać wniosku o ochronę międzynarodową lub zadeklarowały - mamy bardzo dużo takich przypadków wśród obywateli Iraku - że chcą wracać do swojego kraju. Mimo tego, że oni w danym dniu wyrażają chęć powrotu, to nasze procedury biegną dalej - więc oni muszą oficjalnie otrzymać decyzję administracyjną zobowiązującą ich do powrotu. Zanim ją otrzymają, my musimy potwierdzić ich tożsamość, a te osoby nie mają dokumentów
— tłumaczyła rzeczniczka SG.
Jak podkreśliła, ostatnio większość osób wraca do swoich krajów lotami rejsowymi, a w tym przypadku 30 proc. kosztów pokrywa Polska.
Na loty też musimy poczekać (…) W lotach rejsowych przekazywane są zazwyczaj 2-3 osoby, na taką liczbę osób wyraża zgodę przewoźnik
— mówiła.
Jak dodała, z takimi osobami zawsze podróżują funkcjonariusze Straży Granicznej, a jeśli jest taka potrzeba - także lekarz, psycholog czy obserwator z organizacji pozarządowej.
To nie jest tak, że my osobę oddajemy do samolotu i ona wraca. To jest cała skomplikowana operacja i to wszystko trwa
— podkreśliła ppor. Michalska.
Ile prób nielegalnego przekroczenia granicy w poniedziałek?
W poniedziałek polscy pogranicznicy odnotowali 612 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Zatrzymano 11 nielegalnych imigrantów
— poinformowała we wtorek Straż Graniczna.
Wczoraj tj. 18.10 na granicy polsko-białoruskiej odnotowano 612 prób jej nielegalnego przekroczenia. Funkcjonariusze SG zatrzymali 11 imigrantów: 10 obywateli Iraku i obywateli Turcji
— przekazała na Twiteerze Straż Graniczna.
Dodała, że „za pomocnictwo zatrzymano 3 cudzoziemców - obywateli Azerbejdżanu, Turcji i Ukrainy”.
Od początku października odnotowano już ok. 10 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.
Zezwolenia na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym
Od początku ogłoszenia stanu wyjątkowego w pasie przy granicy z Białorusią wydano ponad 1,1 tys. zezwoleń na wjazd do strefy objętej ograniczeniami
— poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.
Rzeczniczka Straży Granicznej poinformowała, że od początku obowiązywania stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią wydano 1136 pozwoleń na wjazd do strefy nim objętej.
Na terenie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej do tej pory wydano 997 pozwoleń, natomiast na obszarze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej – 139.
Większość składanych wniosków motywowana jest koniecznością odwiedzin krewnych.
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. 30 września Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni, dzień później opublikowano rozporządzenie prezydenta w tej sprawie.
Od początku października Straż Graniczna zanotowała ok. 10 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.
Prawie 6 tys. żołnierzy na granicy
Na granicy polsko-białoruskiej służbę pełni już prawie 6 tys. żołnierzy, którzy udzielają wsparcia Straży Granicznej
— poinformował we wtorek szef resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Już prawie 6 tys. żołnierzy z 16, 18 i 12 dywizji pełni służbę na granicy polsko-białoruskiej. Żołnierze udzielają wsparcia @Straz_Graniczna, chroniąc granicę kraju i nie dopuszczając do jej nielegalnego przekroczenia
— napisał na Twitterze szef MON.
Z danych Straży Granicznej wynika, że od początku roku zatrzymano ponad 1,9 tys. nielegalnych imigrantów, z czego ponad tysiąc osób to obywatele Iraku. 128 osób zatrzymano z kolei za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/570589-najwieksza-proba-silowego-sforsowania-granicy