Zwierzę może być zarówno przyjacielem człowieka, jak i jego pokarmem, cenną częścią ekosystemu, elementem gospodarki, problemem społecznym lub zagrożeniem. Wszystko zależy od sytuacji, od tego, z jakim gatunkiem mamy do czynienia, a nawet od pory roku. Prawo próbuje te różne wcielenia zwierzęcia zdefiniować i uregulować.
Przyjrzyjmy się dzikowi Sus scrofa. Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska w sprawie ustalenia listy gatunków zwierząt łownych dzik jest zwierzęciem łownym. Można na niego w określony sposób polować, ale absolutnie nie wolno go hodować (ewentualnie ranny dzik mógłby trafić do ośrodka rehabilitacji zwierząt; sprawa komplikuje się ze względu na przepisy sanitarne dotyczące ASF – afrykańskiego pomoru świń).
Według tego samego rozporządzenia jeleń szlachetny Cervus elaphus jest także zwierzęciem łownym, na które poluje się zgodnie z zatwierdzonymi planami łowieckimi i z zachowaniem okresów ochronnych. …
Artykuł dostępny wyłącznie dla cyfrowych prenumeratorów
Teraz za 7,90 zł za pierwszy miesiąc uzyskasz dostęp do tego i pozostałych zamkniętych artykułów.
Kliknij i wybierz e-prenumeratę.
Wchodzę i wybieramJeżeli masz e-prenumeratę, Zaloguj się
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/566927-czy-mozna-zjesc-kota-plaszczyzna-styku-czlowieka-i-zwierzat