Do wsi Usnarz Górny, nieopodal której po białoruskiej stronie granicy koczują cudzoziemcy, przyjeżdża coraz więcej osób chcących wyrazić solidarność z migrantami. Na łące znajdującej się kilkaset metrów od granicy powstało miasteczko namiotowe z kuchnią polową i toaletą.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jaka jest prawda o imigrantach na granicy? „Białoruskie media rządowe mają dostęp”. Romaszewska: „Kto dziś wystąpi w cyrku Łukaszenki?”
Na skoszonej łące kilkaset metrów od polsko-białoruskiej granicy powstało miasteczko namiotowe, w którym dzień i noc przebywają wolontariusze Fundacji Ocalenie oraz inne osoby, które przyjechały wyrazić solidarność z koczującymi po białoruskiej stronie granicy.
W miejscu, gdzie jeszcze tydzień temu było kilku przedstawicieli tej fundacji, które próbowały pomóc obcokrajowcom koczującym na granicy, obecnie przebywa kilkadziesiąt osób w różnym wieku.
Pod wysokim namiotem zorganizowali kuchnię polową. Przygotowują posiłki na dużych przenośnych kuchenkach turystycznych.
Mamy swoje zapasy, ale także wiele produktów ofiarowanych nam przez przyjeżdżających tu ludzi
— mówi kobieta krzątająca się w kuchni. Obok niej na zaimprowizowanym stole piętrzy się sterta naczyń z grubej folii aluminiowej.
Przy kuchni na dużej tablicy przypięto kartkę z regulaminem obozowiska. Zabrania on m.in. śmiecenia, zobowiązuje do zachowania porządku, a także nakazuje uprzejme zachowanie wobec mundurowych pełniących służbę przy granicy. Wielkimi literami wypisany jest zakaz spożywania alkoholu.
Ks. prof. Wierzbicki: Państwo polskie gwałci prawo azylu
Na parkingu, który znajduje się na skraju wsi, ustawiono przenośną toaletę. Parking i droga prowadząca do granicy są szczelnie wypełnione wozami transmisyjnymi stacji telewizyjnych i radiowych.
Do Usnarza Górnego przyjechał w piątek ks. prof. Alfred Wierzbicki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Jestem tu, aby mój głos w tej sprawie był słyszalny
— podkreśla w rozmowie z PAP.
Powinno się współczuć tym ludziom, ale i rozumieć, że prawo do azylu jest naturalnym prawem człowieka, a państwo polskie gwałci to prawo
— ocenia.
Według niego, należy jak najszybciej zabrać tych ludzi do ośrodków w Polsce, dać im jeść, zapewnić opiekę medyczną oraz rozpocząć procedurę azylową.
To jest sytuacja wyjątkowa. Nie można dopuścić do dramatu
— zaznacza.
Jest to sytuacja oburzająca, żeby 32 osoby w tak nieludzkich warunkach były przetrzymywane na granicy
— stwierdza ks. Wierzbicki.
Profesor KUL ręka w rękę z Fundacją Ocalenie
Profesor KUL podaje taką samą liczbę koczujących jak przedstawiciele Fundacji Ocalenie, która zabiega o objęcie migrantów przez Polskę międzynarodową ochroną.
Jesteśmy pewni, co do tej liczby. Mamy fotografie tych osób, a także listę ich nazwisk. Mamy także nagrania wideo świadczące o tym, że to są ci sami ludzie
— mówi PAP Marianna z Fundacji Ocalenie.
Straż Graniczna informuje, że z obserwacji funkcjonariuszy wynika, że po białoruskiej stronie koczują 24 osoby.
Obcokrajowcy koczują od kilkunastu dni po białoruskiej stronie granicy, nieopodal Usnarza Górnego, niewielkiej wioski w woj. podlaskim. Policjanci tworzą kordon w odległości kilkuset metrów od granicy i nie przepuszczają nikogo. Wojskowe i policyjne samochody zasłaniają obozowisko znajdujące się po białoruskiej stronie. Przez lornetkę można jedynie zobaczyć poszycie namiotów oraz czasami fragment sylwetki ludzkiej. Natomiast widoczni są białoruscy funkcjonariusze, który w długim szeregu znajdują się na wysokości swojej granicy. Zza samochodów wojskowych unosi się dym ognisk.
To smutne, że wykładowca KUL wpisuje się w działania niemające nic wspólnego z realną pomocą tym imigrantom a na dodatek wykorzystuje sytuację do lansowania się mediach. Tym samym też dołącza do tych, którym marzy się destabilizacja państwa polskiego, zapominając o istnieniu obowiązującego każdego chrześcijanina ordo caritatis.
aw/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/564071-powstalo-obozowisko-wolontariuszy-z-kuchnia-polowa-i-toaleta