Transport z polską pomocą humanitarną przeznaczoną do uchodźców na Białorusi czeka przed przejściem granicznym w Bobrownikach (woj. podlaskie). Ciężarówka przyjechała w eskorcie policyjnej w nocy z poniedziałku na wtorek. „Jak tylko dostaną zgodę na wjazd, to jadę” – mówi PAP kierowca Tira, Siergiej. Dodaje, że został uprzedzony, iż może czekać dwa, a nawet trzy dni.
Ciągnik siodłowy z naczepą oznakowany czerwonym krzyżem stoi w tzw. zatoczce przy drodze prowadzącej do granicy. Samochód wiozący namioty, łóżka, koce, a także środki ochrony osobistej wysłała w poniedziałek na polecenie premiera Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. W kolejce do przejścia czeka przed nim kilkadziesiąt ciężarówek.
Czekam na decyzję o wjeździe. Agencja rezerw prowadzi rozmowy ze stroną białoruską. Jak tylko dostaną zgodę na wjazd, to jadę
— mówi PAP kierowca tira, Siergiej.
Dodaje, że został uprzedzony, iż może czekać na wjazd na Białoruś dwa, a nawet trzy dni. Jest również przygotowany na to, że Białorusini odmówią przyjęcia pomocy i będzie musiał wracać.
PCK deklaruje gotowość pomocy humanitarnej
Polski Czerwony Krzyż w oświadczeniu opublikowanym w poniedziałek odniósł się do sytuacji przy polsko-białoruskiej granicy, w okolicy Usnarza Górnego, gdzie po stronie białoruskiej od kilkunastu dni koczuje grupa cudzoziemców, która chce się przedostać do Polski. Według Straży Granicznej są tam 24 osoby.
Polski Czerwony Krzyż deklaruje gotowość przekazania migrantom żywności, wody, koców, śpiworów, a także udzielenia im pomocy medycznej.
Od tygodnia czynimy starania o uzyskanie zgody na przekroczenie granicy przez naszych pracowników i ratowników. Nawiązaliśmy również kontakt z Białoruskim Czerwonym Krzyżem, który weryfikuje możliwości pomocy po swojej stronie
— poinformował.
Zależy nam na tym, aby dotrzeć z pomocą do tych, którzy jej potrzebują. Zgodnie z naszymi pryncypiami, zachowujemy neutralność i nie angażujemy się w spory polityczne. Zawsze działamy w granicach prawa i uzgadniamy warunki skutecznego dostarczenia pomocy, aby zapewnić bezpieczeństwo wolontariuszom, pracownikom i osobom, którym udzielamy pomocy. W naszych działaniach wspiera nas Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca
— oświadczył PCK.
Jak podkreśliła organizacja, pomoc poszkodowanym w kryzysach humanitarnych jest jednym z podstawowych odruchów i oznaką człowieczeństwa. Wyraziła nadzieję, że jak najszybciej uda jej się przekazać pomoc potrzebującym.
Pomoc humanitarna z Polski dla imigrantów
W poniedziałek późnym wieczorem prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski poinformował PAP, że ze składnicy RARS wyjechał transport z pomocą humanitarną dla imigrantów na terenie Białorusi. Wyjaśnił, że aby mógł on przekroczyć granicę, potrzebna jest zgoda władz białoruskich. PAP poprosiła MSZ Białorusi o komentarz, jednak na razie nie uzyskaliśmy odpowiedzi.
Transport zawiera 8 namiotów, 80 łóżek, 160 kocy i 80 kompletów piżam oraz środki ochrony osobistej. Polski MSZ wystosował notę do MSZ białoruskiego i teraz strona polska czeka na odpowiedź. „W związku z tym, że imigranci są po stronie białoruskiej, naszą pomoc humanitarną przekażemy po przewiezieniu przez przejście graniczne” – wyjaśnił w poniedziałek Kuczmierowski.
Poinformował, że przygotowywana jest także druga część transportu, w której może być żywność i środki medyczne.
Czekamy na potwierdzenie ze strony władz białoruskich co do potrzeb i oczekiwanego wsparcia
— powiedział Kuczmierowski.
Przy granicy polsko-białoruskiej, po stronie Białorusi w pobliżu miejscowości Usnarz Górny, od kilkunastu dni koczuje grupa migrantów. Osoby te nie są wpuszczane do Polski, granicę zabezpiecza Straż Graniczna i żołnierze. Według informacji Straży Granicznej grupa liczy obecnie 24 osoby.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Polska pomaga! Ruszył transport z pomocą humanitarną dla migrantów przebywających na terenie Białorusi. WIDEO
mm/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/563625-transport-z-pomoca-humanitarna-wciaz-czeka-na-zgode-minska
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.