Przekroczyliśmy 31 mln wykonanych szczepień - poinformował w piątek szef KPRM Michał Dworczyk. Ponadto w pełni zaszczepionych jest ponad 14,7 mln osób - wynika z najnowszych danych zmieszczonych na rządowej stronie. Abp Stanisław Gądecki w czwartkowym oświadczeniu zaznaczył, że szczepienia przeciwko COVID-19 są ważnym narzędziem ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń.
Ponad 31 wykonanych szczepień
Przekroczyliśmy 31 milionów wykonanych szczepień
—przekazał Dworczyk na Twitterze.
Jak wynika z zestawienia zamieszonego na stronie rządowej, dokładnie wykonano ich 31 mln 4 tys. 510. W pełni zaszczepionych, czyli preparatem J&J lub dwiema dawkami innych, dopuszczonych w UE szczepionek, jest 14 mln 727 tys. 53 osób. Pierwszą dawkę przyjęło 17 mln 315 tys. 918 osób.
Dzienna liczba szczepień wyniosła 252 tys. 444.
Łącznie do Polski dostarczono do tej pory 39 mln 820 tys. 280 dawek szczepionki. Z kolei do punktów szczepień trafiło 33 mln 44 tys. 565 dawek.
Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 53 tys. 848 dawek. Zgłoszono 12 tys. 966 niepożądanych odczynów poszczepiennych.
„Szczególny owoc daru udzielonego człowiekowi przez Boga”
W czwartek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wydał oświadczenie dotyczące szczepień przeciw COVID-19, w którym zaznaczył, że są one ważnym narzędziem ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń.
Kościół podkreślał, że wynalezienie szczepionek może być uznane z perspektywy medycyny prewencyjnej za szczególny owoc daru udzielonego człowiekowi przez Boga, któremu nie jest obojętny los człowieka i zagrożenia związane z chorobami, w tym także z chorobami zakaźnymi
— napisał abp Gądecki w oświadczeniu.
Zaznaczył, że szczepienia przeciw COVID-19 są przez bardzo wiele osób postrzegane są jako nadzieja na możliwość powrotu do normalnego funkcjonowania społeczeństw.
Podkreślił, że „decyzja o szczepieniu winna uwzględniać wymogi dobra wspólnego, ale szczepienie powinno być dobrowolne”. Przewodniczący KEP zaznaczył również, że „Kościół wspiera wszystkich, którzy podejmują decyzję o zaszczepieniu się”.
Szczepienia w aptekach
W czwartek Naczelna Izba Aptekarska poinformowała, że 377 aptek ogólnodostępnych dołączyło do Narodowego Programu Szczepień. W ramach programu, farmaceuci posiadający odpowiednie uprawnienia i pracujący w tych aptekach będą wykonywać szczepienia przeciw COVID-19.
Pacjenci chcący przyjąć szczepionkę przeciw COVID-19 w aptece będą mogli zarejestrować się na szczepienie: elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na portalu gov.pl za pomocą lub bez profilu zaufanego, wysyłając sms pod numer 64 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie i zapisując się poprzez system rejestracji lub kontaktując się bezpośrednio z wybranym aptecznym punktem szczepień. Do zaszczepienia w aptece niezbędne jest e-skierowanie.
Kwalifikację do szczepienia jak i sam proces podania szczepionki w aptecznym punkcie szczepień przeprowadza farmaceuta posiadający odpowiednie uprawnienia. Apteka musi prowadzić także dokumentację medyczną ze zrealizowanych szczepień i stosować się do zasad dystrybucji i przechowywania szczepionek.
Według danych resortu zdrowia najwięcej aptecznych punktów szczepień znajduje się w województwie małopolskim - 60 placówek. Nabór aptek do programu jest otwarty i ciągły, nie ma konkretnej daty jego zakończenia.
W czwartek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że w systemie eWUŚ, czyli systemie ewidencji osób, które podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu, pojawił się już „znacznik” informujący, kto jest zaszczepiony, a kto jest niezaszczepiony. Ma to - jak zaznaczył Andrusiewicz - umożliwić, to aby lekarz, recepcjonistka w przychodni mogli od razu wiedzieć, że z takim pacjentem warto porozmawiać, warto go przekonywać.
W Polsce preparatami firm Moderna, AstraZeneca i Janssen szczepione są osoby od 18. roku życia. Od 7 czerwca preparatem firmy Pfizer/BioNTech, obok osób pełnoletnich i w wieku 16-18 lat, mogą być szczepione także dzieci w wieku 12-15 lat.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/557987-mamy-najnowsze-dane-o-liczbie-zaszczepionych-w-polsce