Zapowiedział ją w exposé premier Mateusz Morawiecki, mówiąc, że chciałby, aby w trwającej właśnie kadencji powstała strategia demograficzna i strategia wielkiego powrotu Polaków do ojczyzny. „Możemy być za 20 lat znacząco większym narodem” – mówił w Sejmie premier, rozpoczynając kolejną kadencję rządu Zjednoczonej Prawicy. Strategia Demograficzna 2040 powstała i trafiła właśnie do konsultacji społecznych – pisze Dorota Łosiewicz na łamach tygodnika „Sieci”.
Publicystka przytacza informacje dotyczące obecnych polskich trendów demograficznych:
Od ponad ćwierćwiecza w Polsce utrzymuje się okres depresji urodzeniowej - niska liczba urodzeń nie gwarantuje prostej zastępowalności pokoleń […]. Według najnowszej publikacji GUS z 31 maja br. „Polska w liczbach 2021” współczynnik dzietności w Polsce w 2020 r. wynosił 1,378. Jest to najniższy wynik od 2016 r.
Autorka wskazuje też, że według przewidywań ekspertów liczba Polaków w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat ma gwałtownie spadać.
Łosiewicz wyjaśnia:
Mała liczba narodzin wiąże się nie tylko z tym, że w wiek reprodukcyjny wchodzą znacznie mniejsze tzw. kohorty dziewcząt. Mała liczba narodzin wiąże się także z przesunięciem najwyższej płodności kobiet z grupy wieku 20-24 lata […] do grup 25-29 lat oraz 30-34 lata […]. Tłumaczy też, dlaczego starzenie się społeczeństwa i niska dzietność (a w rezultacie brak zastępowalności pokoleń) są niebezpieczne: konsekwencje tego stanu poniosą wszyscy Polacy […]. Zmniejszająca się liczba ludności Polski wraz ze zmianą struktury demograficznej społeczeństwa […] spowoduje wiele negatywnych konsekwencji: spadek wzrostu gospodarczego (brak osób w wieku produkcyjnym), obniżenie innowacyjności, spadek popytu wewnętrznego i konsumpcji, spadek możliwości dostarczania usług publicznych i wreszcie negatywny wpływ na system emerytalny. Dlatego rząd musi spróbować odwrócić te trendy.
Autorka opisuje nowy program Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej opracowany przez pełnomocnika rządu ds. demografii Barbarę Sochę. Cytuje słowa premiera Morawieckiego, według których prace nad Strategią Demograficzną 2040 toczyły się równolegle z pracami nad Polskim Ładem, dzięki czemu oba dokumenty stanowią dla siebie uzupełnienie. Łosiewicz zaznacza, że plany ujęte w strategii zostały opracowane przy współudziale specjalistów:
Eksperci zidentyfikowali 10 obszarów wpływających na decyzję o posiadaniu dzieci i zaproponowali 12 kierunków interwencji w ramach 3 celów szczegółowych. Są to: wzmocnienie rodziny (m.in. zabezpieczenie finansowe rodzin, wsparcie w zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych), znoszenie barier dla rodziców chcących mieć dzieci (np. rozwój form opieki nad dziećmi czy rozwój opieki zdrowotnej oraz poprawa jakości i organizacji edukacji) i podniesienie jakości zarządzania i wdrażania polityk.
Autorka podkreśla, że opracowanie strategii zostało również poprzedzone badaniami, które dowiodły m.in., że na podjęcie decyzji o urodzeniu dziecka duży wpływ ma poczucie bezpieczeństwa finansowego oraz jakość systemu opieki zdrowotnej (w tym pediatrycznej).
W podsumowaniu Dorota Łosiewicz zastanawia się:
Strategia Demograficzna 2040 powstała na podstawie wielomiesięcznej analizy badań i ponad 650 źródeł naukowych z Polski i zagranicy. Czy wystarczy, by Polska przestała wymierać? To zależy, czy uda się działać długofalowo, konsekwentnie i przez wiele lat. Ważny jest konsens społeczny w kwestii działania na rzecz demografii, utarty ponad podziałami partyjnymi i we współpracy rządu, samorządów, pracodawców, organizacji pozarządowych, a także rodzin. Więcej dzieci nie zacznie się rodzić z dnia na dzień. Trzeba myśleć w kategoriach całego pokolenia.
Więcej w najnowszym numerze „Sieci”, w sprzedaży od 21 czerwca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.
Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/555849-losiewicz-w-sieci-zatrzymac-wymieranie-polski
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.