Jak poinformował portal wp.pl powołując się na anonimowe źródło, szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro miał zaapelować w czasie posiedzenia Rady Ministrów o zwiększenie dopuszczalnej liczby wiernych w kościołach. „Jest szansa, że premier zajmie się tą kwestią jeszcze w tym tygodniu i lada dzień zostaną ogłoszone decyzje” - twierdzi cytowany przez portal jeden z uczestników posiedzenia rządu. O prawa wiernych upomniała się eurodeputowana Elżbieta Rafalska. „Obowiązujący od 6 czerwca limit 150 uczestników + zaszczepieni przebywających ze sobą 10 godzin na weselach i bez masek dlaczego nie dotyczy wiernych w kościołach, noszących maseczki i przebywających ze sobą zaledwie godzinę? Dyskryminacja?” - napisała na Twitterze była minister.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Z informacji portalu wp.pl wynika, że Lider Solidarnej Polski nawiązał do listu biskupów skierowanego do premiera i spotkał się z przychylną reakcją Mateusza Morawieckiego. Szef rządu miał zapewniać, że jeszcze w tym tygodniu, być może do 10 czerwca, zostaną podjęte decyzje ws. poluzowania obostrzeń w kościołach.
Zapytane przez portal wPolityce.pl, kiedy należy się spodziewać zmniejszenia restrykcji jeśli chodzi o liczbę wiernych w kościołach, biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia nie potrafiło odpowiedzieć.
Konferencja odnośnie do zniesienia obostrzeń ba być czwartek, piątek, z tego, co tu planujemy, natomiast czy tam będzie zwiększenie liczby wiernych w kościołach, to tego nie wiem. Cały czas są pewnie ustalenia i szczegóły będą podane na konferencji
— poinformowała przedstawiciel biura prasowego MZ.
O prawa wiernych upomniała się eurodeputowana Elżbieta Rafalska, która napisała na Twitterze:
Obowiązujący od 6 czerwca limit 150 uczestników + zaszczepieni przebywających ze sobą 10 godzin na weselach i bez masek dlaczego nie dotyczy wiernych w kościołach, noszących maseczki i przebywających ze sobą zaledwie godzinę? Dyskryminacja?
Mocne słowa abp Stanisława Gądeckiego
O złagodzenie obostrzeń w kościołach apelował w podanym przez portal wPolityce.pl, mocnym liście do premiera Mateusza Morawieckiego przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.
Utrzymywanie tak dużych ograniczeń może być postrzegane nie tylko jako rodzaj dyskryminacji, ale ograniczanie wolności religijnej
— napisał.
Z uwagi na charakter prawa do wolności religijnej, wszelkie ograniczenia w korzystaniu z niej powinny być racjonalne i minimalne; muszą także być wprowadzane w ostatniej, a zdejmowane w pierwszej kolejności
— zauważył hierarcha podkreślając jednocześnie, iż „art. 53 ust. 5 Konstytucji RP wyraźnie stanowi, iż wolność uzewnętrzniania religii może być ograniczona jedynie w drodze ustawy, co również wskazuje na doniosłe znaczenie tej wolności”.
Abp Gądecki zwrócił uwagę, że przepisy aktualnego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii „prowadzą do sytuacji dość paradoksalnych”.
Przykładowo, w wydarzeniach okolicznościowych takich jak przyjęcia pierwszokomunijne czy wesela dopuszcza się uczestnictwo 150 osób (nie licząc osób zaszczepionych). Te same osoby nie mogą jednak uczestniczyć w poprzedzającej je ceremonii liturgicznej w kościołach, gdyż w zdecydowanej większości ich powierzchnia jest mniejsza, niż wymagane w tym przypadku 2000m2. Takie instytucje jak teatry, opery, filharmonie, kina mogą prowadzić swoją działalność w pomieszczeniach zamkniętych przy udostępnieniu widzom 50 proc. liczby miejsc. W przypadku transportu zbiorowego dopuszczalne jest nawet 75 proc. obłożenia
— wskazywał hierarcha.
Dlatego, jak podsumował metropolita poznański, „zmniejszenie restrykcji w odniesieniu do kościołów i innych miejsc kultu do koniecznego minimum, które spełniałoby wymagania bezpieczeństwa sanitarnego, dowodziłoby poszanowania konstytucyjnego prawa do wolności religijnej, widocznego dotychczas w działaniach władz RP w związku z pandemią”.
Przedstawiciele rządu nie podali dotychczas żadnych przyczyn, dla których – mimo ustępowania pandemii i luzowania obostrzeń – w kościołach utrzymywany jest restrykcyjny limit 1 osoby na 15 m kw.
Ostatniej doby wykryto 400 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, z COVID-19 zmarło 95 osób.
aw/wp.pl/Twitter/wPolityce.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/554059-co-z-limitami-w-kosciolach-sa-nieoficjalne-informacje