Od dekad cywilizacja Zachodu zmaga się z różnymi wyzwaniami, zwłaszcza z atakami antycywilizacji, antywartości - powiedział w poniedziałek w Toruniu wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski w czasie otwarcia kongresu pedagogiki chrześcijańskiej „Wychowanie trwa wiecznie”.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
W poniedziałek rozpoczął się trzydniowy kongres pedagogiki chrześcijańskiej online „Wychowanie trwa wiecznie”. Wśród prelegentów są m.in. rektor Kolegium Jagiellońskiego – Toruńskiej Szkoły Wyższej prof. Grzegorz Górski i biskup toruński ks. prof. Wiesław Śmigiel. Organizatorami wydarzenia są Kolegium Jagiellońskie - Toruńska Szkoła Wyższa i Rzecznik Praw Dziecka.
Od dekad cywilizacja Zachodu (…) zmaga się z różnymi wyzwaniami, zwłaszcza z atakami, można powiedzieć antycywilizacji, antywartości. Zmaga się z szeregiem problemów dotyczących trwałości i też tożsamości świata Zachodu
— powiedział w czasie inauguracji kongresu wiceszef resortu edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.
W jego ocenie, „najbardziej miękkim” elementem świata Zachodu jest kwestia wpływania na kształtowanie młodzieży i dzieci. Dodał, że to właśnie oni będą decydować za kilka lat o przyszłości lokalnych wspólnot i państw. Rzymkowski podkreślił, że wychowanie jest ważne w procesie edukacyjnym, który wspiera szkoła.
Rzymkowski: Wojna kulturowa toczy się od dekad
W ocenie wiceministra, „wojna kulturowa czy też wojna cywilizacyjna” toczy się od dekad i przyspieszyła w czasie pandemii COVID-19.
Pandemia jest takim swoistym katalizatorem tych wszystkich złych procesów, które obserwujemy i które w tej chwili, bym powiedział, z zwielokrotnioną siłą obserwujemy w zachowaniu młodych ludzi
— zaznaczył Rzymkowski.
Dodał, że należy zastanowić się nad metodami zwalczania i blokowania „różnej maści patologicznych, niszczących naszą wspólnotę narodową, naszą wspólnotę chrześcijańską, wspólnotę wartości, tak, aby obronić kolejne pokolenia i z tych doświadczeń wyciągnąć wiążące wnioski”. W jego ocenie, pewne mody zatrzymują, a nawet cofają proces edukacyjny młodych ludzi.
Rzymkowski mówił, że pewne tendencje w państwach naszego bloku cywilizacyjnego, czyli świata Zachodu „momentami przerażają”.
Wielokrotnie zastanawiamy się, czy już nie jesteśmy na brzegu przepaści, w którą niewątpliwie za chwileczkę sami niepopychani przez nikogo wpadniemy
— powiedział Rzymkowski.
Jak czytamy na stronie internetowej kongresu, jego celem jest podjęcie debaty w kontekście obecnej sytuacji zachodzących przemian cywilizacyjnych oraz ocena perspektyw skutecznego rozwoju edukacji i wychowania, niezbędnego do odbudowy współczesnego świata.
aw/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/553845-rzymkowski-od-dekad-zachod-zmaga-sie-z-atakami-antywartosci