Już ponad 22 mln Polaków zaszczepiło się, z czego ponad 8 mln jest już w pełni zabezpieczonych - powiedział w audycji „Sygnały dnia” w radiowej Jedynce wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
CZYTAJ TAKŻE:
Jak zaznaczył polityk, celem jest jak najszersze dotarcie do grupy największego ryzyka, czyli seniorów.
Bardzo ważna w tym względzie jest rola lekarzy rodzinnych. Każdy z nich otrzymał listę osób, którzy się nie zaszczepili. Lekarze docierają do tych pacjentów. Chcemy także dotrzeć do osób, które są starsze i nie wykazują ochoty, aby jechać do punktu szczepień. Ten punkt mobilny dojedzie do takiej osoby dojedzie, wykona szczepienie na miejscu. Chcemy jeszcze bardziej wyjść szczególnie do tych starszych osób, aby jak najszerzej wykonywać szczepienia.
— wskazał minister.
Dlaczego warto się zaszczepić?
Na początku, gdy wybuchła pandemia, sądziliśmy, że dotyczy to głównie osób starszych. Dzisiaj wiemy już, że poszczególne mutacje koronawirusa dotykają także tych młodszych, również dzieci, stąd też bardzo popularyzujemy szczepienia dzieci i młodzieży.
— dodał.
Prowadząca pytała także o szczepienia osób młodszych. Nie tylko dzieci i nastolatków, ale też tych w średnim wieku, które są najbardziej sceptyczne w kwestii szczepień. Sekretarz stanu w resorcie zdrowia wskazał, że perspektywa wyjazdu bez przeszkód na wakacje jest na pewno atrakcyjna, ale istnieje także ważniejszy aspekt szczepień.
Widzimy, że osoby z tej grupy w średnim wieku, dość sceptycznie podchodziły do tych szczepień, bo przechodziły COVID-19 najczęsciej w sposób bezobjawowy lub skąpoobjawowy. W tej chwili widzimy, że zwłaszcza w tym okresie wakacyjnym może cieszyć możliwość uzyskania certyfikatu, możliwość wyjazdu bez przeszkód za granicę.
— powiedział.
Dziś szczególnie ważne jest to, aby jak największa część polskiej populacji została zaszczepiona. Pojawiają się wciąż nowe mutacje, mamy tu przykład Wielkiej Brytanii. Widzimy, że nowa mutacja dotyka osób niezaszczepionych.
— podkreślił Kraska.
Jeżeli chcemy uniknąć wzrostu zakażeń na jesieni, musimy wyszczepić się jak najszybciej w jak największej liczbie.
— dodał wiceminister zdrowia.
Sceptycyzm wobec szczepień
Dlaczego niektórzy po prostu nie chcą się szczepić? Czy to wynika z teorii spiskowych i fake newsów? A może z łagodnego przechorowania COVID-19? Prowadząca pytała swojego rozmówcę, czy resort zdrowia ma „zmapowane” najczęstsze powody sceptycyzmu wobec szczepień.
Na początku była ta niepewność przed szczepionką - czy jest bezpieczna, skuteczna. Myślę, że miesiące szczepień pokazały, że tak jest i jakby ten aspekt zniknął. Sądzę również, że także mała liczba zakażeń także powoduje to, że niektórzy uznali, iż epidemii nie ma i nie ma potrzeby szczepienia. Jest to jeden z największych błędów, jakie popełniamy.
— podkreślił gość radiowej Jedynki.
W każdej epidemii mamy szczyty i spadki. Jeżeli nie będziemy się szczepić, to na jesieni, tak jak mówią wszyscy eksperci, będzie kolejny wzrost liczby zakażeń
— przestrzegł.
Przyjmuję każdy rozsądny argument, aby jak najszybciej się zaszczepić i do tego bardzo gorąco namawiam.
— wskazał Waldemar Kraska.
aja/Polskie Radio
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/553835-dlaczego-warto-sie-zaszczepic-wazny-apel-ministra-kraski