Utworzenie Agencji Rozwoju Szpitali (ARS), której rolą będzie nadzór nad procesami restrukturyzacji szpitali i wspieranie ich rozwoju rekomenduje zespół ekspertów, który przygotował założenia reformy szpitalnictwa. Raport resortu zdrowia na ten temat ukazał się w poniedziałek.
CZYTAJ TAKŻE:
ARS- jak będzie funkcjonować?
W dokumencie napisano, że zespół rekomenduje, aby ARS działała w formie spółki akcyjnej. Nowa agencja miałaby być powołana na podstawie ustawy i być podmiotem mającym status państwowej osoby prawnej.
Wyłączenie konieczności stosowania przepisów ustawy o finansach publicznych przez ARS pozwoli uniknąć wymogów rocznego budżetowania, planowania i rozliczania się. Perspektywa działalności ARS wykraczać będzie poza roczno-budżetowy horyzont czasowy obowiązujący w przypadku podmiotów będących jednostkami sektora finansów publicznych
— czytamy w raporcie.
Podkreślono, że ARS jako spółka akcyjna będzie mogła dużo łatwiej pozyskać finansowanie na rynku komercyjnym niż jednostka sektora finansów publicznych.
W raporcie wskazano podstawowe zadania ARS. Będą do nich należeć: pozyskiwanie danych i ocena sytuacji ekonomiczno-finansowej szpitali oraz związane z tym przyznanie odpowiedniej kategorii, określenie wielkości zapotrzebowania finansowego na realizację procesów rozwojowych, inwestycyjnych i restrukturyzacyjnych oraz zapewnienie płynności szpitalom i monitoring, finansowanie inwestycji i rozwoju (zarówno krótko– jak i długoterminowych), monitorowanie sytuacji ekonomiczno-finansowej szpitali, zatwierdzanie programów restrukturyzacyjnych szpitali, nadzór i monitorowanie procesów restrukturyzacji szpitali, pozyskanie finansowania na restrukturyzację. ARS ma również finansować programy restrukturyzacyjne, wspierać płynnościowo szpitale oraz certyfikować kadrę menedżerską.
Przyczyny niepowodzenia dotychczasowych reform szpitali
Według zespołu ekspertów, który opracował raport, jedną z przyczyn niepowodzenia dotychczasowej restrukturyzacji szpitali był brak wystarczającego nadzoru nad prowadzonym procesem.
Dlatego też nowo powołana instytucja w postaci ARS oprócz zatwierdzania programów restrukturyzacyjnych będzie również nadzorowała i kontrolowała przebieg procesu restrukturyzacyjnego oraz monitorowała sytuację ekonomiczno-finansową tych jednostek
— zaznaczono.
W raporcie przedstawiono również wizję zmian systemu szpitalnictwa, która polegać miałaby na „redefinicji i reorganizacji systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, czyli tzw. sieci szpitali”.
Podstawowymi celami zmian tej części systemu są: koncentracja świadczeń, poprawiająca wyniki leczenia, racjonalizacja kosztów prowadzonej działalności, racjonalizacja wydatków płatnika, konkurencja z przejrzystymi zasadami jako metoda wymuszania poprawy standardu świadczeń. Takie kierunki zostały wskazane po analizie obejmującej m.in. dostępności do świadczeń, oceny jakości opieki czy jej kompleksowości.
W raporcie wskazano również główne założenia podstawowego szpitalnego zabezpieczenia (PSZ). Jednym z kierunków jest kwalifikacja dla poszczególnych oddziałów.
Stworzenie ścisłych kryteriów, opartych na pełnej strukturze szpitala pomija jednostki specjalistyczne i komplikuje system, który powinien być prosty i jednoznaczny. Proces kwalifikacji oparty na oddziałach, nie zaś szpitalach, ułatwi włączenie do sieci nietypowych szpitali o dużym znaczeniu w zapewnianiu dostępu do świadczeń specjalistycznych
— czytamy.
Rekomendacje ekspertów
Rekomendowane jest też m.in. przyjęcie kryteriów włączenia opartych na takich danych, jak liczba hospitalizacji (zwłaszcza porody), odsetek hospitalizacji zabiegowych, odsetek rehospitalizacji i odsetek świadczeń, które można rozliczyć jako hospitalizacje jednodniowe. Ustalone mają być kryteria jakościowe umożliwiające wyróżnienie najlepszych szpitali i opcjonalne wprowadzenie kryteriów usuwania z sieci, opartych na benchmarkingu.
Raport „Założenia reformy podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne”, stanowiący podstawę do nowych przepisów reformujących szpitalnictwo, jest wynikiem prac zespołu powołanego przez ministra zdrowia 23 grudnia 2020 r.
Koncentruje się on na czterech dziedzinach funkcjonowania szpitali publicznych wymagających zmian: strukturze właścicielskiej, restrukturyzacji szpitali, jakości zarządzania szpitalami i reorganizacji systemu szpitalnictwa.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/552977-na-ratunek-szpitalnictwu-powstanie-agencja-rozwoju-szpitali