W dyskusji publicznej coraz częściej pojawia się kwestia estetyki polskiej przestrzeni. Wielu z nas narzeka, że niszczony jest krajobraz kulturowy, a miasta, miasteczka i wsie stanowią chaotyczny zlepek różnych stylów lub też budynków całkowicie bezstylowych. Niestety, choć upadku komunizmu upłynęło już 30 lat, niewiele udało się w tej sprawie zrobić. I choć teoretycznie patrzymy na Zachód, to w sferze planowania przestrzennego i architektury wciąż przypominamy „dziki wschód”.
Dotykające tej sprawy badanie pracowni Social Changes, zrealizowane na zlecenie portalu wPolityce.pl, przynosi jednak pocieszające informację. Okazuje się, że zdecydowana większość z nas zaakceptowałaby regulacje w sferze przestrzennej.
W naszym badaniu respondentom zadano następujące pytanie:
Czy według Pani/Pana rząd lub samorządy w Polsce powinny mieć decydujący wpływ na warunki zabudowy w celu dbania o wygląd i estetykę przestrzeni miejskiej i wiejskiej?
Na tak zadane pytanie twierdząco odpowiedziało aż 61 proc. badanych, z czego 26 proc. wybrało odpowiedź „zdecydowanie tak”, a 35 proc. „raczej tak”.
Przeciwnego zdania było 21 proc. badanych.
Być może wyniki te zachęcą władze - i samorządowe, i państwowe - do odważniejszych działań w tej sferze. A jest to sfera ważna: wygląd naszych miast i wsi wpływa na samoocenę Polaków, jest też ważnym wskaźnikiem rozwoju cywilizacyjnego.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków N=1088 osób w dniach od 21 do 24 maja 2021 roku.
Prej
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/552879-sondaz-optymistyczne-wyniki-badania-ws-warunkow-zabudowy