W Polsce wykonano dotąd 19 175 171 szczepień przeciw COVID-19 – podano w piątek. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 6 308 403 osób.
CZYTAJ TAKŻE:
Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 17 357 dawek. W tym czasie zgłoszono 9627 niepożądanych odczynów poszczepiennych.
Do Polski dostarczono dotąd 20 382 130 dawek. 19 831 060 z nich dotarło do punktów szczepień.
Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących przygotowania się do szczepienia. Eksperci radzą, aby się wyspać, normalnie zjeść posiłki, wyeliminować alkohol. Nie należy przed zastrzykiem odstawiać na własną rękę leków, które regularnie przyjmujemy.
Szczepienie poprzedza kwalifikacja. Jej podstawą jest kwestionariusz badania przesiewowego, zawierający pytania o stan zdrowia, przebyte choroby, a także o chorowanie na COVID-19 i o objawy wskazujące na prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem.
Będzie powtórka akcji szczepień na wzór tej z majówki?
Premier Mateusz Morawiecki został zapytany w piątek na konferencji prasowej w Całowaniu (woj. mazowieckie), czy w długi weekend czerwcowy zostanie powtórzona akcja szczepień plenerowych na wzór akcji „Zaszczep się w majówkę”.
Na ten moment nie ma (takiego planu - PAP), ale pytanie mnie zainspirowało. Zwrócę się z takim pytaniem do naszego zespołu sterującego Narodowym Programem Szczepień i do naszej Rady Medycznej, czy warto taką akcje powtórzyć. Jeśli tak, to ją oczywiście powtórzymy
— odpowiedział premier.
W maju ponad 41 tys. osób skorzystało z akcji „Zaszczep się w majówkę!”, przyjmując jednodawkowy preparat przeciw COVID-19 firmy Johnson & Johnson. W ramach akcji, od 1 do 3 maja mobilne punkty szczepień pojawiły się m.in. we Wrocławiu, Toruniu, Lublinie, Gorzowie Wielkopolskim, Łodzi, Warszawie, Krakowie, Opolu, Rzeszowie, Gdyni, Chorzowie, Białymstoku, Olsztynie, Kielcach, Poznaniu i Szczecinie.
Na szczepienie nie było zapisów czy rejestracji. Wystarczyło się zgłosić z e-skierowaniem i poczekać na swoją kolej. Przed zastrzykiem pacjenci przechodzili standardową kwalifikację. Rządowe dane mówią, że łącznie zaszczepiono w tej formule 41 292 osoby.
mm/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/552713-wykonano-ponad-19-mln-szczepien-przeciw-covid-19
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.