W Dniu Weterana pamiętamy o tych, którzy poświęcili zdrowie i życie dla Polski i innych sojuszników; ważne, aby byli oni wzorem dla innych żołnierzy i młodych ludzi wstępujących do wojska – powiedział w piątek szef MON Mariusz Błaszczak.
CZYTAJ TAKŻE:
„To niezwykle ważne, żeby stanowili przykład i wzór do naśladowania”
W Dniu Weterana szczególnie pamiętamy o tych wszystkich żołnierzach Wojska Polskiego, którzy poświęcili swoje zdrowie i życie w imię wolności i bezpieczeństwa naszego kraju, także w imię bezpieczeństwa państw sojuszniczych, w misjach sojuszniczych, misjach pokojowych, stabilizacyjnych
— powiedział minister w piątek w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa w Warszawie.
To niezwykle ważne, żeby stanowili przykład i wzór do naśladowania dla młodych ludzi wstępujących w szeregi Wojska Polskiego
— dodał.
Podkreślił, że pamięć o weteranach polega także na tym, by byli oni przykładem dla swoich kolegów dziś służących w Wojsku Polskim, „żeby ich rodziny były otoczone należną opieką przez państwo polskie, żeby ci weterani, którzy zostali ranni podczas pełnienia służby na misjach, byli otoczeni opieką lekarską”.
Przypomniał, że taki jest cel ustawy o weteranach, której nowelizacja z 2019 r. - jego zdaniem - „znacząco poszerzająca zakres wsparcia udzielanego przez państwo polskie weteranom”.
Co mają zapewnione weterani?
Ustawa z 2011 r. wprowadziła dodatki do rent i emerytur, ulgi w przejazdach komunikacją publiczną, dopłaty do edukacji i bezpłatną pomoc psychologiczną dla weteranów wojska i innych służb zaangażowanych w misje zagraniczne. Zmiany wprowadzone przed dwoma laty umożliwiły m.in. bezpłatny udział w turnusach readaptacyjno-kondycyjnych wraz z pełnoletnim członkiem rodziny, bezpłatny wstęp do muzeów i obiektów sportowych.
Przypadający 29 maja Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa został ustanowiony w 2011 r. w uchwalonej przez Sejm ustawie o weteranach. Pierwsze oficjalne obchody odbyły się w 2012 r. Tego samego dnia przypada także Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.
W Dniu Weterana kończy się także drugi Rajd Motocyklowy Weteranów. W tym roku zgłosiło się ponad 1300 uczestników, którzy odwiedzili groby poległych i zmarłych kolegów.
Od 1953 r. Polska brała udział w 92 operacjach, przez które przewinęło się ponad 115 tys. polskich żołnierzy, funkcjonariuszy innych służb i pracowników cywilnych. 127 uczestników, w tym 120 żołnierzy i cywilny ratownik medyczny, który brał udział w misji afgańskiej, pięciu policjantów i funkcjonariusz BOR, zginęło lub zmarło na misjach lub wskutek odniesionych tam ran.
Prezydent do żołnierzy: Reprezentujecie Rzeczpospolitą, godność, bohaterstwo
Andrzej Duda złożył w piątek wizytę w 16 batalionie powietrznodesantowym w Krakowie, gdzie wziął udział w uroczystościach z okazji Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ, który przypada 29 maja.
Ilekroć udajecie się poza granice naszego kraju, by służyć – bardzo często w sytuacjach wojennych – reprezentujecie Rzeczpospolitą, godność, bohaterstwo, postawę moralną i etyczną, a także po prostu ludzką polskiego żołnierza i funkcjonariusza. Reprezentujecie nas jako Polaków i wystawiacie nam, świadectwo, bardzo wysokie
— podkreślił prezydent.
Jak dodał, polscy uczestnicy międzynarodowych misji cieszą się szacunkiem w miejscach, gdzie służyli lub służą
Prezydent przypomniał, że przez 68 lat Polacy wzięli udział w ponad 90 misjach.
Dzisiaj mamy w Polsce 27 tys. weteranów misji poza granicami państwa, z czego 817 weteranów poszkodowanych, mamy też całą, niestety długą, listę żołnierzy, którzy polegli w różnych miejscach, w szczególności w Iraku i Afganistanie
— dodał.
mm/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/552701-dzis-dzien-weterana-prezydent-reprezentujecie-bohaterstwo