Z okazji Światowego Dnia Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego, Fundacja Bank Mleka Kobiecego oraz Europejskie Stowarzyszenie Banków Mleka Kobiecego wraz z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym organizuje obchody tego niezwykłego święta, podczas których pragniemy wyrazić wdzięczność Honorowym Dawczyniom oddającym mleko do banków mleka w Europie i na całym świecie.
Banki mleka to profesjonalne laboratoria, których celem jest gromadzenie, badanie i dystrybucja mleka kobiecego wśród najbardziej potrzebujących pacjentów klinik neonatologii i intensywnej terapii noworodka. W Europie działa obecnie ponad 250 takich placówek zrzeszonych w Europejskim Stowarzyszeniu Banków Mleka, które powstało w 2010 roku, aby promować bezpieczne dzielenie się pokarmem kobiecym oraz wspierać środowisko profesjonalistów i medyków zaangażowanych w ten sektor systemu opieki nad matką i dzieckiem. Na świecie z mleka z banku mleka korzysta roczne około miliona dzieci.
Mleko dawczyń jest pierwszą alternatywą po mleku własnej matki, co potwierdzają wszystkie autorytety medyczne i gremia eksperckie, polskie i zagraniczne takie jak WHO, UNICEF, Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii i Hepatologii oraz Żywienia (ESPGHAN), Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (PTGHiŻD). Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego ustanowiony w 2004 w Brazylii od kilku lat obchodzony jest także jako Święto Międzynarodowe. Tegoroczne obchody Światowego Dnia Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego są częścią projektu pt. „Prozdrowotne znaczenie dzielenia się pokarmem kobiecym” realizowanego dzięki dotacji z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w ramach Programu Akademickie Partnerstwa Międzynarodowe którego Liderem jest Warszawski Uniwersytet Medyczny, a parterami są Fundacja Bank Mleka Kobiecego, Europejskie Stowarzyszenie Banków Mleka, Włoskie Stowarzyszenie Banków Mleka, Uniwersytecki Bank Mleka w Turynie, Krajowy Bank Mleka w Holandii w Szpitalu Dziecięcym w Amsterdamie.
Każdy mleczny dar to historia
Hasło obchodów uświadamia jak bardzo losy dzieci korzystających z mleka z banku mleka są splecione z gestem honorowego oddawania mleka i w jak wielu różnych sytuacjach życiowych związanych z chorobą matki lub dziecka ofiarność Honorowych Dawczyń ma ogromne znaczenie. Od początku maja w mediach społecznościowych Fundacji Bank Mleka Kobiecego i partnera projektu Europejskiego Stowarzyszenia Banków Mleka ukazało się kilkadziesiąt historii dzieci które korzystały z mleka Dawczyń - wskazania medyczne i przyczyny życiowe do korzystania z mleka z banku mleka są bardzo różne - od trudności w uruchomieniu laktacji po porodzie przedwczesnym, przez ciężką chorobę mamy uniemożliwiającą karmienie piersią z powodu przyjmowanych leków. Zdarza się też, że mlekiem z banku karmione są dzieci które w przeciwnym razie nigdy nie otrzymałyby kobiecego mleka - dzieci osierocone czy też oddane do adopcji. Pokazując te historie chcieliśmy też w ten sposób podziękować Dawczyniom, które na co dzień dzielą się pokarmem honorowo i pozostają anonimowe
— mówi Prezes Fundacji Bank Mleka Kobiecego dr hab. n. o zdr. Aleksandra Wesołowska.
Wśród odbiorców mleka z banku mleka przeważają głównie dzieci przedwcześnie urodzone, gdyż procedura żywienia wcześniaków odciągniętym mlekiem mamy oraz mlekiem z banku jest w Polsce świadczeniem gwarantowanym częściowo refundowanym przez NFZ ale tylko w bardzo ograniczonym zakresie - wtedy gdy dziecko jest karmione przez sondę. Ale jak pokazują nasze doświadczenia lista beneficjentów mleka z banku mleka jest jednak dużo dłuższa. Postulujemy zwiększenie dostępu do mleka z banku mleka. Każde nowonarodzone dziecko pozbawione dostępu do mleka biologicznej mamy, ma prawo być karmione naturalnie - a więc także dzieci oddane do adopcji, dzieci kobiet leczących się onkologicznie w okresie okołoporodowym czy też po zabiegach mastektomii. Również dotyczy to maluchów pozbawionych mleka własnej matki z powodu panującej obecnie pandemii COVID-19
— podkreśla Przewodnicząca Rady Naukowej Fundacji Bank Mleka Kobiecego prof. dr hab. n. med. Maria Katarzyna Borszewska - Kornacka.
Działalność Banków Mleka Kobiecego w Polsce
W Polsce działa 16 placówek banków mleka pod patronatem Fundacji Bank Mleka Kobiecego z czego większość została sfinansowana ze środków publicznych w ramach realizacji Programu „Za Życiem”. W ubiegłym roku mimo trudności wynikających z pandemii COVID-19 z mleka z banku mleka skorzystało w Polsce 3660 dzieci, co jest liczbą o 200 mniejszą niż w roku 2019. Pandemia COVID-19 znacznie ograniczyła możliwości rekrutacji Dawczyń - liczba karmiących piersią kobiet zarejestrowanych jako Dawczynie spadała z 490 w roku 2019 do 380 w roku 2020. Objętość oddanego mleka w roku 2019 i 2020 była jednak porównywalna i wynosiła ponad 5 tys. litrów pokarmu kobiecego każdego roku.
Dawczynią może zostać każda zdrowa kobieta w okresie laktacji, która karmiąc własne dziecko zdecyduje się oddawać swoje mleko na potrzeby innych dzieci. Z kandydatką na Dawczynię pracownik banku mleka kobiecego przeprowadza wstępny wywiad, w którym pyta m.in. o tryb życia, historię dotychczasowych problemów zdrowotnych, przebyte choroby infekcyjne, a następnie kieruje na obowiązkowe badania.
Dawczyni pokarmu w okresie współpracy z bankiem mleka kobiecego nie może palić papierosów, pić alkoholu, wypijać dziennie dużej ilości napojów zawierających kofeinę, przyjmować niektórych leków, zażywać narkotyków. Dawczynią nie mogą zostać kobiety, które chorują na ostre lub przewlekłe choroby.
Fundacja Bank Mleka Kobiecego
Fundacja Bank Mleka Kobiecego powstała, aby promować w środowisku medycznym oraz wśród rodziców ideę dzielenia się naturalnym, przebadanym pokarmem kobiecym zgodnie z zaleceniami WHO/UNICEF. Banki mleka kobiecego to specjalistyczne placówki, które umożliwiają karmienie naturalnym pokarmem dzieci, których z przyczyn losowych nie mogą karmić własne mamy. Prezesem Fundacji jest dr hab. n o zdr Aleksandra Wesołowska. Przewodniczącą Rady Naukowej Fundacji jest Prof. dr hab. n. med. Maria Katarzyna Borszewska Kornacka – gorąca entuzjastka idei banku mleka i orędowniczka zwiększenia dostępu do mleka matki najmniejszym pacjentom, była prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.
Znajdź wydarzenie w mediach za pomocą hasztaga: #WDHMD #everydonationtellsastory #SwiatowyDzienHonorowejDawczyniMlekaKobiecego #WorldHumanMilkDonationDay
informacja prasowa/wkt
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/551519-dzis-swiatowy-dzien-honorowej-dawczyni-mleka-kobiecego