Stołeczni radni Prawa i Sprawiedliwości oraz organizacje lokatorskie złożą w czwartek wniosek o przyznanie honorowego obywatelstwa Jolancie Brzeskiej. To kolejna próba uhonorowania kobiety, której śmierć jest wiązana z aferą reprywatyzacyjną.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Politycy i dziennikarze potępiają radnych Platformy ws. Jolanty Brzeskiej: „Wstyd i hańba. PO wciąż próbuje udawać, że afery nie było”
To inicjatywa ponadpartyjna, wspierana przez Magdalenę Brzeską (córka Jolanty Brzeskiej – PAP) i organizacje broniące praw lokatorskich
— powiedział radny Wiktor Klimiuk (PiS).
Wyraził nadzieję na szerokie wsparcie polityków samorządowców i działaczy miejskich niezależnie od opcji politycznej.
Marcowe głosowanie Rady Warszawy
Przypomniał, że w marcu głosami większości radnych klubu KO Rada Warszawy zdjęła z obrad projekt uchwały w sprawie nadania honorowego obywatelstwa miasta Brzeskiej złożony przez PiS.
Klimiuk wyjaśnił, że intencja wnioskodawców jest, aby honorowe obywatelstwo zostało przyznane podczas czerwcowej sesji rady.
Zwykle w czerwcu Rada Warszawy przyznawała tytuły honorowego obywatela miasta. Zgodnie z dotychczasowym obyczajem opozycja proponowała swojego kandydata. Pytanie, czy zwyczaj ten zostanie uszanowany przez większość, którą ma KO
— oznajmił.
Klimiuk: Nie powinniśmy mieć wątpliwości, kto jest sprawcą, a kto ofiarą
Podkreślił, że przyznanie honorowego obywatelstwa Jolancie Brzeskiej byłoby jednoznaczną oceną nieprawidłowości podczas reprywatyzacji.
Nie powinniśmy mieć żadnych wątpliwości, kto jest sprawcą, a kto ofiarą reprywatyzacji warszawskiej
— wskazał.
Projekt uchwały w sprawie nadania honorowego obywatelstwa miasta aktywistce Jolancie Brzeskiej został wprowadzony do harmonogramu marcowej sesji Rady Warszawy na wniosek klubu radnych PiS. W uzasadnieniu wniosku radni wskazali, że to właśnie Brzeska była pierwszą osobą, która sprzeciwiła się procederowi tzw. dzikiej reprywatyzacji.
Wniosek o zdjęcie z porządku obrad tego projektu zgłosił szef klubu KO Jarosław Szostakowski. Argumentował, że rada miasta uhonorowała Brzeską w 2016 r., kiedy to jej imieniem nazwano jeden ze skwerów.
Wniosek przeszedł zdecydowaną większością głosów klubu KO. Jolanta Brzeska, liderka Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, mieszkała w kamienicy przy ul. Nabielaka 9 w Warszawie, która stała się jednym z symboli tzw. afery reprywatyzacyjnej. Spalone ciało Brzeskiej znaleziono w marcu 2011 r. w lesie w Powsinie.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/550669-honorowe-obywatelstwo-dla-jolanty-brzeskiej-juz-w-czerwcu