12 dni po pierwszej dawce szczepionek przeciw COVID-19 od firm Pfizer i AstraZeneca znacząco maleje ryzyko zakażenia - przekazał w piątek prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak.
CZYTAJ TAKŻE:
12 dni po przyjęciu pierwszej dawki szczepionek Pfizer i AstraZeneca znacząco maleje ryzyko zakażenia #COVID—19. Skuteczność szczepionki Pfizer 69 proc. Skuteczność AstraZeneca – 60 proc. Częstość występowania działań niepożądanych mniejsza niż w badaniach
— napisał na Twitterze prezes URPL, załączając link do artykułu na ten temat.
W innym wpisie na TT, Cessak przekazał w piątek, że dorośli w wieku powyżej 70 lat wykazują silną odpowiedź przeciwciał trzy tygodnie po pojedynczej dawce szczepionki Pfizer/BioNtech.
Odpowiedzi przeciwciał po pojedynczej dawce szczepionki były znacząco wyższe u osób wcześniej zakażonych
— dodał.
W Polsce podano dotąd 11 470 800 zastrzyków ze szczepionką przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami szczepionek firm Pfizer, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkowym preparatem Johnson & Johnson, jest 2 965 563 osób.
„Zmodernizowaliśmy proces produkcyjny”
„Rzeczpospolita” w swoim piątkowym wydaniu cytuje prezes zarządu Pfizer Polska, która wzięła udział w czwartkowym Forum SGH zatytułowanym „Szczepionki – nauka i innowacje w walce z pandemią”.
Jak pisze „Rz”, Hryniewiecka-Firlej, pytana o dostawy szczepionek na rynek europejski zapewniała, że zgodnie z umową podpisaną z Unią Europejską Pfizer dostarczył do Polski w pierwszym kwartale 4,5 miliona dawek. Gazeta zauważa, że w drugim kwartale firma zobowiązała się dostarczyć ich kilkukrotnie więcej.
Jedyne jak do tej pory zakłócenie w dostawach było spowodowane modernizacją zakładu w Puurs w Belgii
— czytamy.
Zmodernizowaliśmy proces produkcyjny tak, by umożliwić znaczne zwiększenie liczby dawek, które możemy dostarczać, również do Polski. Ponieważ przygotowania zaczęliśmy w tym samym czasie co badania kliniczne, to mogliśmy zwiększyć tempo produkcji już w pierwszym kwartale tego roku. Mówię o tym z wielką radością i dumą, ponieważ stoi za tym wysiłek wielu ludzi
— mówiła cytowana przez „Rz” prezes Pfizer Polska.
Dodała, że dzięki temu w drugim kwartale tego roku Pfizer dostarczy do Polski ponad 20 mln dawek szczepionki. Całoroczny kontrakt - jak wskazała - obejmuje natomiast 50 mln dawek.
Poinformowała ponadto, że obecne plany zakładają dalsze zwiększanie mocy produkcyjnych tak, aby w 2022 dostarczyć globalnie 3 mld dawek szczepionki.
Wysoka skuteczność szczepionki nawet po 6 miesiącach
Hryniewiecka-Firlej podkreśliła, że firma w ramach badań klinicznych prowadzi obserwację grupy zaszczepionych osób.
Chcemy się przekonać, jak długo szczepionka chroni pacjentów. Dobra wiadomość jest taka, że w przypadku osób, które sześć miesięcy temu przyjęły drugą dawkę skuteczność utrzymuje się na poziomie ponad 90 proc.
— wyjaśnia cytowana przez „Rz” Hryniewiecka-Firlej.
Prezes Pfizer Polska wskazała też, że niezwykle ważnym badaniem klinicznym jest to prowadzone wśród starszych dzieci. Dodała, że wyniki analizy skuteczności w ramach badania fazy III przeprowadzonego w gronie uczestników w wieku od 12 do 15 lat wskazują na skuteczność na poziomie 100 proc. Jej zdaniem - jak pisze „Rz” - wyniki te niosą wielką nadzieję. Firma ma nadzieję, że wskazanie do podawania dzieciom 12–15 lat zostanie zarejestrowane jeszcze przed wakacjami.
Kolejną grupą, której chcielibyśmy udostępnić szczepionki, są dzieci w wieku od sześciu miesięcy do 11 lat, które również przenoszą wirusa i chorują. Mamy nadzieję, że dla tej grupy szczepionka będzie dostępna na początku 2022
— poinformowała prezes Pfizer Polska.
mm/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/549159-juz-12-dni-po-szczepieniu-znaczaco-maleje-ryzyko-zakazenia