Trzecia fala w zakresie zgonów zaczyna opadać. Tydzień do tygodnia obserwujemy spadek rzędu 7 proc. - powiedział w piątek rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak dodał, spada także liczba zakażeń i zajętych łóżek.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Zgodnie z danymi MZ z piątku potwierdzono zakażenie koronawirusem u 10 858 kolejnych osób. Zmarło 539 chorych z COVID-19.
W szpitalach przebywa 28 994 chorych z COVID-19, a 3223 z nich jest podłączonych do respiratorów
Jeżeli porównalibyśmy dzisiejszy wynik do zeszłotygodniowego to mamy spadek rzędu 39 proc. Porównując ostatnie dwa tygodnie - to te spadki są coraz większe - 39 proc. tydzień do tygodnia
— powiedział rzecznik resortu zdrowia
Zwalniają się łóżka w szpitalach, mniej zgonów
Zaznaczył, że pozytywną informacją jest zejście poniżej 12 tys. przypadków zakażeń dobowo oraz opadająca fala w szpitalach.
Ostatniej doby zwolniło się ponad 800 łóżek, zaś ostatniego tygodnia spadek zajętości łóżek to jest rząd 3 tys. 800
— powiedział Andrusiewicz.
Poinformował, że „zaczyna się delikatny trend spadkowy w przypadku statystyki zgonów”. Powiedział, że to nie jest jeszcze ten trend spadkowy, który obserwujemy w szpitalach i w zakresie zakażeń, czyli trend rzędu 20-30 proc., ale tydzień do tygodnia obserwujemy spadek rzędu 7 proc.”.
Jak zaznaczył, „obserwujemy, że trzecia fala w zakresie zgonów zaczyna opadać”.
Ta fala, która przetoczyła się w pierwszej kolejności w zakresie zakażeń, w drugiej kolejności przez szpitale, w trzeciej niestety dotknęła osób, które nie poraziły sobie z covidem powoli wygasają
— powiedział rzecznik resortu zdrowia.
Ile zakażeń w skali kraju?
Andrusiewicz poinformował, że „dziś w skali kraju mamy 30,5 zakażenia na 100 tys. mieszkańców”. „We wtorek mówiłem, że mamy województwa powyżej 50 zakażeń. Dziś już ich nie ma. Województwem z największą liczbą zakażeń jest woj. śląskie na poziomie 43 zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Na drugim biegunie mamy woj. warmińsko-mazurskie, podlaskie i podkarpackie, gdzie z zakażeniami zeszliśmy poniżej 20 osób na 100 tys. mieszkańców” - wymienił Andrusiewicz.
Dominująca i praktycznie jedyna opcja wirusa w Polsce to jest w tej chwili wariant brytyjski; stanowi mniej więcej 97 proc. wszystkich przypadków
— powiedział w piątek rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
W Polsce nie potwierdzono brazylijskiego wariantu wirusa
Podczas konferencji prasowej rzecznik MZ podkreślił też, że w Polsce nie potwierdzono dotychczas brazylijskiego wariantu wirusa.
Dwóch Polaków, którzy zostali z nim zdiagnozowani, byli w Belgii. Wrócili już do kraju, ale są w tej chwili ozdrowieńcami
— podkreślił Andrusiewicz.
O pojedynczych przypadkach brazylijskiego wariantu wirusa w Polsce informował na początku kwietnia minister zdrowia Adam Niedzielski. Później jednak resort zdrowia doprecyzował, że wirus został zidentyfikowany u dwóch obywateli Polski przebywających w Belgii, natomiast w związku z tym, że wpis do rejestru przypadków pojawia się zgodnie z deklarowanym miejscem zamieszkania, to przypadki te przypisano w polskiej bazie danych, nie belgijskiej.
Szczepienia także dla cudzoziemców
Rzecznik MZ podkreślił na konferencji prasowej, że nikt nie musi mieć zezwolenia na stały pobyt, żeby zostać zaszczepionym w Polsce.
Szczepienia w Polsce przysługują każdemu: osobie ubezpieczonej i nieubezpieczonej, obywatelowi Polski i cudzoziemcowi
— powiedział.
Wyjaśnił, że „jeżeli obywatel innego państwa zechce się zaszczepić w Polsce, to może się udać do najbliższego lekarza z paszportem, na podstawie paszportu lekarz wypisze skierowanie i taka osoba będzie mogła być zaszczepiona w Polsce bez względu na to, ile przebywa na terytorium naszego kraju”.
Upoważnieni do zapisów mogą rejestrować się na kilka sposobów: dzwoniąc na infolinię 989, za pośrednictwem internetu – korzystając z systemu e-Rejestracji i z Internetowego Konta Pacjenta; wysyłając SMS-a na numer 880-333-333 lub bezpośrednio w punkcie szczepień.
W piątek ruszyła rejestracja rocznika 1972; od soboty 24 kwietnia ruszają zapisy dla rocznika 1973.
Od poniedziałku, 26 kwietnia, nastąpi przyspieszenie i każdego dnia zapisywać na szczepienia będą mogły się dwa roczniki. Z kolei od 7 maja rejestracja będzie obejmować po trzy roczniki.
Plan odbudowy zdrowia Polaków
W ciągu najbliższych dwóch tygodni ogłoszone zostaną szczegóły dotyczące planu odbudowy zdrowia Polaków
— zapowiedział w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Rzecznik MZ na konferencji prasowej zapowiedział, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni, ogłoszone zostaną szczegóły dotyczące planu odbudowy zdrowia Polaków.
Projekt opóźniony przez trzecią falę pandemii
Jak tłumaczył, zapowiadany od dłuższego czasu projekt opóźniła trzecia fala pandemii koronawirusa.
W niedługim czasie chcemy ten projekt uruchomić, czyli odbudowę zdrowia Polaków. To m.in. odlimitowanie wizyt u specjalistów, tak żeby każdy chętny mógł pójść do specjalisty i za każdego chętnego, który do tego specjalisty się zgłosi przychodnia specjalistyczna miała płacone
— wskazywał Andrusiewicz.
Uruchamiamy też sieć kardiologiczną, uruchomiliśmy sieć onkologiczną. To wszystko czynimy pod tym kątem, żeby odbudować zdrowie Polaków
— zapewnił.
Wcześniej minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadał, ż plan odbudowy zdrowia Polaków obejmie pięć elementów: Krajową Sieć Onkologiczną, Krajową Sieć Kardiologiczną, zniesienie limitów w dostępie do lekarzy specjalistów, opiekę i rehabilitację pocovidową oraz program profilaktyki dla osób 40 plus.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/548208-dobre-informacje-z-mz-coraz-mniej-zgonow-na-covid-19