Ze względu na sytuację epidemiczną w Polsce rząd zdecydował się na regionalizację obostrzeń. W pięciu województwach, gdzie sytuacja jest najpoważniejsza, obowiązujące restrykcje zostają utrzymane. W pozostałych jedenastu województwach od poniedziałku zajdą pewne zmiany.
CZYTAJ TAKŻE:
Obostrzenia w pięciu województwach utrzymane
W tych województwach przede wszystkim, w których mamy sytuację trudna - to województwo śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i opolskie - w tych województwach utrzymujemy dotychczas obowiązujące obostrzenia, czyli wszystkie te reguły, które do tej pory obowiązywały w skali całego kraju, w tych pięciu województwach będą obowiązywały przez najbliższy czas
— poinformował szef MZ.
Te województwa to między innymi takie regiony, gdzie ten wskaźnik zakażeń jest powyżej 35, ale nie był to jedyny parametr, który braliśmy pod uwagę; po prostu staraliśmy się wyodrębnić tę grupę województw, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza
— dodał.
Zmiana obostrzeń w 11 województwach
Od poniedziałku 26 kwietnia w jedenastu województwach przywrócone zostanie funkcjonowanie salonów urody, fryzjerów zakładów kosmetycznych - poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.
Na konferencji prasowej szef MZ poinformował, że w jedenastu województwach mniej obecnie dotkniętych epidemią od poniedziałku 26 kwietnia zostanie przywrócone funkcjonowanie salonów urody, fryzjerów i zakładów kosmetycznych.
We wszystkich 11 województwach, zaczynając od małopolskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, podlaskiego i lubuskiego - to są województwa, gdzie przywracamy od najbliższego poniedziałku naukę w systemie hybrydowym
— oświadczył minister.
Wskazał, że hybrydowe nauczanie ma dotyczyć klas 1-3.
Wszędzie żłobki i przedszkola funkcjonują normalnie. Uczniowie starszych klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.
Obowiązujące obostrzenia
Pozostałe dotychczasowe obostrzenia dotyczą zarówno 11 województw z niższym wskaźnikiem dziennych zachorowań, jak i pozostałych 5 województw.
Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób. Jest to jedna osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2 oraz jedna osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.
W miejscach kultu religijnego obowiązuje limit, zgodnie z którym na jedną osobę musi przypadać 20 m2.
Bez zmian pozostaje także obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.
Wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.
Hotele pozostają zamknięte do 3 maja. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.
Możliwe jest uczestnictwo dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy.
Możliwe jest również uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu do 25 osób (zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych).
Działalność pozostałych obiektów sportowych (hale, kryte boiska itd.) nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego (tak jak dotychczas). Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności.
Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria. Wyjątki od zasad określa rozporządzenie.
Kiedy zniesienie obowiązku noszenia maseczek?
Szef MZ pytany na konferencji prasowej, czy luzowanie restrykcji nie przyczyni się do powstania czwartej fali koronawirusa podkreślił, że właśnie dlatego decyzje w sprawie obostrzeń są podejmowane „z dużą dozą ostrożności”.
W kontekście noszenia maseczek na świeżym powietrzu minister wyjaśnił, że obowiązek ten wynika m.in. z ochrony przed transmisją wirusa.
Na zewnątrz mamy do czynienia z różnymi sytuacjami. Mamy sytuację spaceru po pustych ulicach, ale to jedocześnie może być sytuacja, że poruszamy się w mieście, gdzie jest bardzo dużo ludzi i jest tłok
— wskazał.
Zdaniem ministra zdrowia na ten moment obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu nie może być zniesiony.
Będziemy czekali aż częstotliwość obecności wirusa mierzona liczbą nowych zakażeń będzie na tyle niska, że to ryzyko będzie akceptowalne. Na dziś, z mojego punktu widzenia, zniesienie maseczek na powietrzu jest ryzkiem nieakceptowalnym
— powiedział Niedzielski.
Szczegółowy plan otwarcia branż gospodarki
Minister zdrowia poinformował w środę na konferencji prasowej, że w przyszłym tygodniu zostanie przedstawiony szczegółowy plan postępowania dla całego maja, który będzie zakładał przywracanie funkcjonowania takich branż jak m.in. branża hotelarska i gastronomiczna
Dodał, że w tym planie będzie również odniesienie do kwestii komunii, wesel i innych tego typu uroczystości.
Zgodnie z tym duchem, który już częściowo mamy, jeśli chodzi o ten limit uprawiania sportu, który już zastosowaliśmy w wysokości 25 osób, więc od takiego limitu na pewno będziemy zaczynali
— podkreślił Niedzielski.
Co z majówką?
Minister zdrowia został zapytany na konferencji prasowej, czy rząd planuje dodatkowe uszczelnienie granic w okresie długiego weekendu majowego.
Niedzielski powiedział, że utrzymane zostaną obecne przepisy dotyczące zasad przekraczania granicy z Polską.
Tutaj wszystkie zasady będą funkcjonowały te same. Na pewno w związku z pewnym okresem wzmożonych wyjazdów tych patroli weryfikujących na granicy czy jest wykonany test i decydujących ewentualnie o kwarantannie będzie zdecydowanie więcej, tak samo zresztą jak kontroli w różnych ośrodkach, jak hotele i pensjonaty
— zaznaczył szef MZ.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/547966-co-z-maseczkami-kiedy-otwarcie-hoteli-i-gastronomiisprawdz