Poniedziałek Wielkanocny jest w polskiej tradycji przedłużeniem radości ze zmartwychwstania Chrystusa. Nie jest on świętem nakazanym i nie ma obowiązku w tym dniu uczestniczenia we mszy świętej - wyjaśniają teolodzy.
CZYTAJ TAKŻE:
Kontynuacja świętowania zmartwychwstania Chrystusa
W Poniedziałek Wielkanocny kontynuuje się świętowanie zmartwychwstania Chrystusa. Dzień ten nie ma jakiegoś innego specjalnego znaczenia w liturgii Kościoła. Z liturgicznego punktu widzenia cały okres wielkanocny trwający 50 dni, od Niedzieli Wielkanocnej aż do uroczystości Zesłania Ducha Świętego włącznie, powinien być świętowany jak jedna wielka niedziela
— podkreślają teolodzy. Dodają przy tym, że z praktycznego punktu widzenia jest to niemożliwe do spełnienia.
Według teologów w ramach tych 50 dni w sposób szczególny w liturgii wyróżniona jest oktawa wielkanocna, czyli pierwszy tydzień po Wielkanocy. Oktawa wielkanocna trwa do pierwszej niedzieli po Wielkanocy włącznie. W średniowieczu w niektórych krajach podczas oktawy chłopi byli zwolnieni z pańszczyzny, więc w jakiejś mierze cały tydzień po Wielkanocy miał świąteczny charakter.
Śmigus- dyngus
W wielu krajach - jak podają historycy Kościoła - przez długi okres czasu świętowano Wielkanoc przez trzy dni, także w Polsce jeszcze za Jagiellonów. Przypomina o tym polski obyczaj dyngusa. W Poniedziałek Wielkanocny panowie oblewali panie, a we Wtorek Wielkanocny, czyli w trzecie święto wielkanocne, panie oblewały panów. A zatem Poniedziałek Wielkanocny zachował się w niektórych krajach jako dzień świąteczny, aby podkreślić doniosłość uroczystości Zmartwychwstania Chrystusa, która jednak w liturgii obchodzona jest przez 50 dni.
Z powodu dużej wagi tego święta Wielkanocy, może wydawać się, że Poniedziałek Wielkanocny to święto nakazane. Jednak czy naprawdę w Poniedziałek Wielkanocny obowiązek uczestnictwa we Mszy świętej istnieje? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie może być zaskakująca. Według najnowszej listy świąt nakazanych, która pojawiła się w 2003 roku, w lany poniedziałek nie trzeba iść do kościoła. Oczywiście pomimo tego, że nie jest to święto obowiązkowe, kapłani bardzo zachęcają do odwiedzenia parafii w tym dniu - jest to przecież dalszy ciąg radości ze zmartwychwstania Chrystusa
— podkreślają teolodzy.
Zwracają jednocześnie uwagę, że Święta Wielkanocne są najważniejszym wydarzeniem w roku liturgicznym dla wiary katolickiej. Ich obchody trwają łącznie osiem dni, a ich kulminacją jest Niedziela Wielkanocna. Jest to pamiątka śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, na których opiera się chrześcijaństwo. Z tego powodu wydarzenia kościelne w czasie Wielkanocy są niezwykle uroczyste i hucznie obchodzone.
W Poniedziałek Wielkanocny, który jest przedłużenie radości ze zmartwychwstania Chrystus, tego dnia zobaczymy w kościele wiele dzieci, gdyż ludzie często wybierają ten dzień na chrzest dla swoich pociech, Poza tym tradycyjnie tego dnia odbywają się święcenia różnych przedmiotów - od samochodów do pól uprawnych.
Internauci o lanym poniedziałku
O tradycji polewania się wodą w poniedziałek wielkanocny nie zapomnieli internauci. Wielu z nich dzieli się zdjęciami z domowego „placu boju”, lub z rozrzewnieniem wspomina, jak kiedyś przygotowywało się do tego dnia. Nie zabrakło też smutnych refleksji, że ten dzień kolejny raz przez pandemię koronawirusa wygląda zupełnie inaczej.
Ależ to były gonitwy po osiedlu.
Kiedyś to było… Pamiętam jak nalewało się wody z pobliskich hydrantów do butelek, wiader, misek, nalewało się wody do balonów i rzucało z balkonów…
No właśnie taka smutna refleksja w #lanyponiedziałek godz. 10.30 a wita cisza. Nie ma krzyków grup dzieci i młodzieży latających z pistoletem na wodę butelkami czy ostatecznie wiaderkami. Pandemia czy tak oddaliśmy się od siebie jako społeczeństwo?
Ogólnie Śmigus-dyngus u mnie w rodzinie obchodzi się tak jak za dawnych czasów, albo tak jak to robili za dawnych czasów Słowianie. U mnie nie lata się z pistoletem na wodę, tylko z wiaderkiem, dzisiaj trochę odpuścili, bo oblali mnie wodą ze słoika.
wkt/PAP/TT
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/545844-drugi-dzien-swiat-wielkiej-nocy-internauci-to-byly-gonitwy
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.