Solidarność nie jest pustym sloganem, ale wartością, która niesie ze sobą bardzo wiele treści; pomagając innym budujemy kulturę solidarności - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej wizyty w siedzibie Caritas Polska w ramach akcji Solidarnościowy Konwój Wsparcia Seniorów.
CZYTAJ TAKŻE:
— Duża popularność Korpusu Wsparcia Seniorów. Minister Maląg: Ponad 10 tys. osób poprosiło o pomoc
Szef rządu podczas wystąpienia podkreślał, że „solidarność nie jest w języku polskim pustym sloganem, jest pojęciem, wartością, która niesie ze sobą bardzo wiele treści”. Podkreślił, że pomagając innym „budujemy kulturę solidarności” i stajemy się jedną rodziną.
Premier oświadczył, że w ramach Solidarnościowego Konwoju Wsparcia Seniorów, ruszy 35 tirów z 800. tonami żywności, która trafi do blisko pół miliona osób.
Każda taka paczka to jest - można powiedzieć - zwiastun nadziei, bo ktoś o kimś myśli, ktoś o kimś pamięta. Ci ludzie nie są pozostawieni sami sobie. Dlatego za ten dar serca tak bardzo serdecznie wszystkim dziękuję
— mówił.
Premier przypomniał jednocześnie, że program ten ruszył wiele miesięcy temu i dziękował jego koordynatorce, minister rodziny i polityki społecznej Marlenie Maląg, prezesowi Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michałowi Kuczmierowskiemu oraz wolontariuszom za „tak wspaniałe wsparcie dla tych, którzy w naszej wspólnocie potrzebują najwięcej pomocy”.
Potrzebują pomocy ponieważ są starsi, słabsi, często schorowani, bezbronni
— mówił Morawiecki zwracając uwagę, na dziesiątki wolontariuszy programu w skali całego kraju.
Morawiecki podkreślił też, że zbliżające się Święta Wielkiej Nocy, to „święta nadziei” i właśnie ta - jak mówił - iskierka nadziei jest dawana poprzez Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów.
Maląg: Nie pozostawiamy drugiego człowieka samego sobie
Nie pozostawiamy drugiego człowieka samego sobie; rusza Solidarnościowy Konwój Wsparcia Seniorów, paczki z żywnością dotrą do tych ludzi, którzy potrzebują - powiedziała w piątek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej zwracała uwagę, że tegoroczne Święta Wielkanocne mają wyjątkowe znaczenie.
Od ponad roku walczymy z epidemią koronawirusa, podejmowane są przez pana premiera skuteczne działania, które przede wszystkim chronią zdrowie i życie Polaków, ratują miejsca pracy. Konieczne jest wdrażanie obostrzeń, abyśmy mogli te falę przerwać i zahamować zachorowania
— mówiła Maląg.
Zapewniła, że rząd nie pozostawia drugiego człowieka samego sobie.
Teraz ruszył Solidarnościowy Konwój Wsparcia Seniorów, który spowoduje, że nie zostaną państwo pozostawieni sami sobie. Paczki z żywnością dotrą do tych ludzi, którzy tego potrzebują
— mówiła.
Dla nas najważniejszy jest człowiek, działania dla człowieka
— zapewniła.
Kuczmierowski: Państwo musi być silne
Państwo musi być silne, musi mieć narzędzia, by pamiętać o wszystkich - powiedział w piątek prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. Podczas konferencji poinformowano, że w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia 800 ton żywności trafi do najuboższych.
Premier Mateusz Morawiecki odwiedził siedzibę Caritas Polska. Na wspólnej konferencji prasowej z minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg, prezesem Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michałem Kuczmierowskim oraz dyrektorem Caritas Polska ks. Marcinem Iżyckim szef rządu poinformował, że w ramach Solidarnościowego Konwoju Wsparcia Seniorów ruszy 35 tirów z 800. tonami żywności, która trafi do blisko pół miliona osób.
Dzisiejsza akcja to 800 ton żywności z rezerw strategicznych, to 35 olbrzymich tirów, które jeżdżą po Polsce i dystrybuują tę żywność do 14 dużych ośrodków wspierających najuboższych. To także kilkaset ciężarówek, które we współpracy z WOT, Strażą Pożarną docierają właśnie tam, gdzie ta pomoc jest najbardziej potrzebna
— powiedział na konferencji prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.
Podkreślił, że w ostatnich miesiącach codziennością jest dystrybucja szczepionek przeciwko Covid, środków ochrony osobistej, respiratorów i sprzętu medycznego służącego medykom w walce z pandemią.
Dzisiejsza akcja jest wyjątkowa, bo ona podkreśla ten osobisty wymiar, gdzie musimy być gotowi na działanie przeciwkryzysowe nie tylko w tych dużych akcjach, ale myśląc o człowieku, (…) który czasami potrzebuje wsparcia
— podkreślił. Wskazywał, że „państwo musi być silne, musi mieć narzędzia, by o wszystkich pamiętać”.
Kuczmierowski podziękował również wolontariuszom i pracownikom służb za codzienną pracę dla innych.
Dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki wskazywał z kolei, że organizacja, którą reprezentuje, od początku pandemii włącza się w pomoc potrzebującym.
Nasze wielkie programy: „Wdzięczni medykom” i „Pomagamy seniorom” wciąż trwają. Udało nam się zakupić ponad 100 respiratorów do szpitali w całej Polsce. Udało się zakupić środki ochrony osobistej. Seniorom zapewniliśmy żywność
— wyliczał Iżycki.
Jak mówił, na rzecz najbardziej potrzebujących pracuje 27 tys. pracowników i 90 tys. wolontariuszy Caritas w Polsce. Iżycki podziękował również premierowi Morawieckiemu, minister Maląg i prezesowi Kuczmierowskiemu za - jak mówił - doskonałą współpracę.
tkwl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/545595-premier-pomagajac-innym-budujemy-kulture-solidarnosci