„Trzeba już teraz myśleć o takich rozwiązaniach, które pozwolą nam wszystkim stopniowo powracać do normalności” – mówi Prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz w rozmowie z Aleksandra Jakubowską na łamach tygodnika „Sieci”.
Krajowa konsultant ds. epidemiologii, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny odniosła się do problemu dezinformacji w trakcie pandemii.
Zewsząd jesteśmy bombardowani tysiącem informacji i trudno się w tej rzeczywistości odnaleźć, tym bardziej że nawet wśród ekspertów zdania są podzielone. Prawdę mówiąc, nie wiem, jakie na tę sytuację może być lekarstwo, co my sami jesteśmy w stanie przefiltrować, przeanalizować w odniesieniu do bieżącej sytuacji. Jesteśmy na takim etapie epidemii, że każdy zna osobę, która zachorowała, a niektórzy z nas mają wśród bliskich czy znajomych osoby, które walkę z COVID-19 przegrały. Może powinniśmy się oprzeć na kilku, np. dwóch, trzech źródłach informacji, a może zaufać naszemu lekarzowi pierwszego kontaktu, specjaliście, u którego się leczymy?
– zastanawia się prof. Paradowska-Stankiewicz.
Obserwując obecną sytuację w porównaniu chociażby z tą sprzed roku, kiedy właściwie wszystko było wielką niewiadomą, można powiedzieć, że teraz jesteśmy krok czy dwa do przodu pod względem wiedzy na temat biologii wirusa, ale wciąż pojawiają się nowe pytania, które pozostają bez odpowiedzi
– mówi.
Zdaniem ekspert, spadek liczby zachorowań na niektóre choroby, nie oznacza, że ludzkość jest od nich wolna. To efekt większej odpowiedzialności obywateli, którzy stosują się do zasady DDM.
Patogeny, te, które istniały w naszym środowisku przed pojawieniem się SARS-CoV-2, nie zniknęły, a drogi ich rozprzestrzeniania, np. powietrzno-kropelkowa, kontaktowa czy pokarmowa, zostały obecnie przez maseczki, dystans, mycie i dezynfekcję rąk mocno ograniczone
– przekonuje Paradowska-Stankiewicz.
Maseczki przez kilka lat?
Ostrzega też Polaków, że nawet przez kilka kolejnych lat będziemy zmuszeni do noszenia maseczek.
Obawiam się, że nawet przez kilka lat możemy jeszcze nosić maseczki, stosować zasadę DDM, więc pewnie na podsumowanie i wyciąganie konkretnych wniosków będzie jeszcze czas, bo przecież lockdown nie może trwać wiecznie. Trzeba już teraz myśleć o takich rozwiązaniach, które pozwolą nam wszystkim stopniowo powracać do normalności
– twierdzi prof. Paradowska-Stankiewicz.
Więcej w najnowszym numerze „Sieci”, w sprzedaży od 29 marca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.
Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/545534-paradowska-stankiewicz-w-sieci-maseczki-jeszcze-kilka-lat