Mamy otwartą rejestrację dla osób powyżej 60. roku życia, ale ta rejestracja zwolniła, dlatego zdecydowaliśmy się uruchomić zapisy osób między 40. a 60. rokiem życia, które zgłosiły gotowość w styczniu - poinformował w czwartek w RMF FM szef KPRM Michał Dworczyk.
Szczepienia dla 40-latków? To już możliwe!
Szef KPRM pytany o informacje dotyczące rejestrowania się na szczepienia przez osoby w wieku 40 lat, odparł, że w tej chwili „mamy otwartą rejestrację dla wszystkich osób powyżej 60. roku życia”.
W systemie rejestracji zarejestrowanych jest łącznie ok 11 mln osób, z tego wolnych terminów do szczepień do końca maja jest około 1 mln 800 tys. W ostatnich dwóch dniach rejestracja dla osób powyżej 60. roku życia zwolniła, dlatego zdecydowaliśmy się uruchomić zapisy osób, które w styczniu zgłosiły gotowość do rejestracji
— powiedział Dworczyk.
Zostały dziś w nocy wystawione e-skierowania dla osób od 40 do 60. roku życia. Te osoby dostają smsy, telefony z propozycją umówienia się na konkretny termin. Dla osób mających 59 lat i później 58,57 te zapisy rozpoczynają się na początku kwietnia
— dodał.
Szef KPRM przypominał, że zgodnie z deklaracjami premiera rząd chce, aby do końca 2 kwartału wykonano 20 mln szczepień i poinformował, że w kwietniu dotrze do Polski łącznie około 5 mln szczepionek.
Minister przyznał, że woli mówić o końcu kwartału, ponieważ wciąż istnieje obawa, że dostawcy preparatów będą mieli opóźnienia.
Producenci składają deklaracje zwykle dotyczące dostaw na 3 miesiące do przodu, a potem niektórzy z nich zmieniają te deklaracje lub dosyłają wolniej szczepionki niż deklarowali, a później próbują nadrobić zaległości
— powiedział gość RMF FM.
Dworczyk pytany o rosnącą liczbę zakażeń podczas trzeciej fali pandemii, odparł, że dzisiejsze wyniki „mogą wskazywać, że ta dynamika zachorowań zaczyna trochę spadać”. Jednocześnie zastrzegł, że nie wiążę się to z maksimum zajętych miejsc w szpitalach.
Nie mam jeszcze precyzyjnych danych, ale te cząstkowe wskazują na to, że może być trochę mniej i w konsekwencji być może to oznacza pewne przyhamowanie, ale nie powinniśmy wpadać w jakiś hurraoptymizm
— podkreślał szef KPRM.
Szczepienia w Polsce rozpoczęto 27 grudnia ub.r. Obecnie prowadzone są one preparatami firmy Pfizer, AstraZeneca i Moderna.
Cel - 20 mln szczepień do końca II kwartału
Według zapowiedzi rządu nowy plan przewiduje wykonanie 20 mln szczepień do końca drugiego kwartału oraz zaszczepienie wszystkich chętnych Polaków do końca sierpnia.
W drugim kwartale Polacy będą mogli przyjąć szczepionkę w: przychodniach POZ (i innych stacjonarnych placówkach medycznych), szpitalach rezerwowych, szpitalach powiatowych (w każdym powiecie 1 szpital), punktach samorządowych (w każdym powiecie 1 punkt samorządowy), punktach drive thru, zakładach pracy oraz w aptekach.
W kwietniu codziennie uruchamiane będą zapisy dla kolejnych roczników. Rejestracja będzie prowadzona zgodnie z harmonogramem: 12 kwietnia – rocznik 1962, 13 kwietnia – rocznik 1963, 14 kwietnia – rocznik 1964, 15 kwietnia – rocznik 1965, 16 kwietnia – rocznik 1966, 17 kwietnia – rocznik 1967, 19 kwietnia – rocznik 1968, 20 kwietnia – rocznik 1969, 21 kwietnia – rocznik 1970, 22 kwietnia – rocznik 1971, 23 kwietnia – rocznik 1972.
Całkowity lockdown? Jest odpowiedź
Na pytanie o możliwość wprowadzenia całkowitego lockdownu i stanu wyjątkowego, Dworczyk odpowiedział:
Gdybyśmy na przykład wprowadzili całkowity lockdown, zamknęli wszystko, zakazali przemieszczania się, wprowadzili stan wyjątkowy, mogłoby się okazać, że konsekwencje gospodarcze i społeczne będą takie, że sytuacja się całkowicie wymknie spod kontroli.
Jak podkreślił:
Każda decyzja rządu musi być oparta na analizie (…) konsekwencji, które są związane z tą decyzją”. Zastrzegł, że nic nie wie o możliwym zaostrzeniu przepisów epidemicznych w kolejnych dniach.
gah/PAP/rmf24.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/545404-ruszyla-rejestracja-na-szczepienia-dla-nowej-grupy-sprawdz