Od soboty zamknięte będą w całym kraju m.in. hotele, część sklepów w galeriach handlowych, kina, baseny, sauny, solaria - wynika z rozporządzenia opublikowanego w piątek. Otwarte będą m.in. kościoły i biblioteki.
CZYTAJ TAKŻE:
Chodzi o rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Dokument opublikowano w piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw. Obostrzenia obowiązują od soboty do 9 kwietnia.
Z rozporządzenia wynika, że w całej Polsce obowiązują takie same obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Do tej pory ograniczone były do czterech województw: warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, mazowieckiego i lubuskiego.
Swoją działalność muszą zawiesić hotele (z pewnymi wyjątkami, wśród nich są hotele robotnicze). Noclegi świadczone w ramach podróży służbowych też będą dopuszczone.
W ograniczonym zakresie działają też tzw. galerie handlowe. Czynne będą w nich m.in. sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe, księgarnie, sklepy zoologiczne, sprzedające usługi telekomunikacyjne i sklepy z artykułami budowlanymi. W ich murach nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, szewskie i pralnie. Punkty gastronomiczne będą mogły w tych obiektach działać, ale serwowane w nich posiłki mogą być wyłącznie na wynos. Gastronomia będzie mogła serwować posiłki i napoje w pociągach objętych obowiązkową rezerwacją miejsc.
Osoby przebywające na targowisku, według rozporządzenia, są zobowiązane nosić rękawiczki jednorazowe lub stosować środki do dezynfekcji rąk. Ten sam wymóg jest konieczny również m.in. w obiektach handlowych lub usługowych o powierzchni powyżej 2000 m kw. i na stacjach paliw.
Utrzymano nakaz noszenia maseczek w większości lokalizacji: w miejscach ogólnodostępnych czy w budynkach użyteczności publicznej.
Z rozporządzenia wynika, że zamknięte są też teatry, muzea, galerie sztuki. Organizacja wydarzeń z udziałem publiczności nie jest możliwa. Możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online. Jednak udostępnianie zbiorów, które znajdują się na wolnym powietrzu jest możliwe. Dopuszczono również zwiedzania lasów, parków i ogrodów zabytkowych należących do instytucji kultury.
Zamknięte są od soboty również kina. Zakazane są również projekcje w domach i ośrodkach kultury.
Od soboty nieczynne są również baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej), sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna, stoki narciarskie, kluby fitness i siłownie. Nie mogą działać również wesołe miasteczka i parki rozrywki.
Z kolei obiekty sportowe mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności.
Fryzjerzy i pozostałe punkty świadczące zabiegi kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu mogą dalej działać, pod warunkiem tego, że w miejscu, w którym jest prowadzona ta działalność, przebywać będą wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a stanowiska obsługi znajdują się w odległości co najmniej 1,5 m od siebie.
Działać mogą biblioteki. W pomieszczeniu dostępnym dla osób korzystających ze zbiorów biblioteki przebywać jednocześnie będzie mogło nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni takiego pomieszczenia, z wyłączeniem bibliotekarzy.
Warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej w ośrodku rehabilitacyjnym i różnego rodzaju turnusach tego typu jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Podobnie jest w przypadku leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej. Negatywny wynik testu jest też warunkiem przyjęcia do hospicjum stacjonarnego i oddziału medycyny paliatywnej.
Z rozporządzenia wynika też, że kierownicy urzędów administracji publicznej lub jednostek organizacyjnych wykonujących zadania o charakterze publicznym „polecają pracownikom wykonywanie pracy zdalnej, z wyjątkiem jednostek organizacyjnych sądów i prokuratury.”
Pasażerem samolotu nie może być osoba, które nie spełni szeregu kryteriów, na przykład, gdy jego temperatura jest równa lub przekracza 38 st. C. Niezbędne będzie też złożenie oświadczenia o stanie zdrowia i zakrywanie ust i nosa w czasie lotu.
Dopuszczono zgromadzenia w kościołach. W budynkach i innych obiektach kultu religijnego przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, może znajdować się nie więcej uczestników niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni, oprócz osób sprawujących kult religijny. Niezbędne są też maseczki zasłaniające usta i nos.
10 dni kwarantanny dla wracających z zagranicy
Do 9 kwietnia wprowadzony jest zakaz prowadzenia takiej działalności jak prowadzenie dyskotek i klubów nocnych lub działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni. Obostrzenia te nie dotyczą jednak sportowych klubów tanecznych.
Obowiązuje zakaz działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych oraz kasyn, z wyłączeniem kasyn internetowych. Zamknięte mają być kina, wesołe miasteczka, parki rozrywki i stoki narciarskie.
Od 20 marca do 9 kwietnia prowadzenie usług hotelarskich jest zabronione z wyjątkiem m.in. działalności hoteli robotniczych, hoteli dla pracowników sezonowych, czy hoteli dla osób wykonujących zawód medyczny. Z hoteli mogą korzystać załogi statków powietrznych, kierowcy wykonujący transport drogowy, członkowie obsady pociągu, goście będący kontrolerami Najwyższej Izby Kontroli, czy dziennikarze w związku z wykonywaniem zawodu.
Z kolei prowadzenie takiej działalności jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania jest dopuszczalne, pod warunkiem realizowania tego rodzaju działalności za pośrednictwem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
W sklepach, obiektach usługowych i na pocztach może przebywać jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 10 m2 w przypadku obiektów i placówek o powierzchni przeznaczonej w celu sprzedaży lub świadczenia usług nie większej niż 100 m2, lub 1 osoba na 15 m2 w przypadku obiektów i placówek o powierzchni większej niż 100 m2.
Według nowych przepisów, do 9 kwietnia tego roku wprowadza się obowiązek odbycia kwarantanny trwającej 10 dni dla osób przekraczających granicę statkami powietrznymi, transportem kolejowym, pojazdem samochodowym w tym m.in. pojazdem przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą w zarobkowym międzynarodowym transporcie drogowym.
Kwarantanny nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy Polski w ramach wykonywania czynności zawodowych przez załogi statków powietrznych, rybaków, kierowców wykonujących przewozy w ruchu międzynarodowym powracających do Polski lub jadących przez Polskę tranzytem. Kwarantanny nie stosuje się też wobec załóg pociągów.
Wzmożone kontrole policjantów i pracowników inspekcji sanitarnej
Rzecznik KGP w rozmowie z PAP opowiedział o planowanych działaniach policji.
Z uwagi na poważną sytuację związaną z ciężkimi zachorowaniami na COVID-19 i duże obciążenie służby zdrowia, aby maksymalnie ograniczyć transmisję wirusa policjanci będą stanowczo egzekwować wprowadzone nakazy, zakazy i ograniczenia
— podkreślił.
Wiąże się to ze wzmożonymi kontrolami, prowadzonymi przez policjantów i wspólnie z pracownikami inspekcji sanitarnej, a osoby nie stosujące się do ograniczeń, dystansu, obowiązku zakrywania ust i nosa maseczką muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi
— wyjaśnił insp. Ciarka.
Policjant zwrócił uwagę, że codziennie do działań kierowanych jest ok. 20 tysięcy funkcjonariuszy, którzy kontrolują sklepy, miejsca organizacji wesel i dyskotek, a także przestrzeganie obowiązku zasłaniania nosa i ust.
Te działania cały czas prowadzimy, a z uwagi na nowe nakazy, zakazy i ograniczenia ich egzekwowanie dalej będzie dla nas priorytetem tym bardziej, że liczba zachorowań rośnie, sytuacja jest poważna i dużo zależy od zdyscyplinowania społeczeństwa
— zaznaczył.
Tak, jak od samego początku wspieramy inspekcję sanitarną, tak cały czas należy spodziewać się dalszych działań z naszej strony, mających na celu maksymalne odciążenie służby zdrowia
— zapowiedział rzecznik KGP.
W ostatnich dniach dzienny przyrost zakażeń przekraczał 25 tysięcy. W piątek resort zdrowia poinformował, że w ciągu doby badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 25 998 osób. Zmarło 419 osób. Od początku epidemii zdiagnozowano w Polsce ponad 2 mln chorych na COVID-19, z czego ponad 1,6 mln wyzdrowiało. 48 807 chorych zmarło.
mm/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/543843-od-soboty-nowe-obostrzenia-epidemiczne-sprawdz-szczegoly