Rada Języka Polskiego zaakceptowała oficjalnie opinię dr hab. Marka Łazińskiego z Uniwersytetu Warszawskiego ws. używania słowa „Murzyn”. Zdaniem Łazińskiego, nie powinno być ono używane tak często, jak np. w latach 70. i 80. XX wieku, gdy funkcjonowało jako określenie neutralne. Decyzję Rady skomentowali internauci.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Słowo „Murzyn” obraźliwe
W języku polskim obrosło wyjątkowo silną frazeologią obraźliwą, jak „100 lat za Murzynami”
— ocenił naukowiec.
Według prof. Łazińskiego słowa „Murzyn” powinno używać się wyłącznie na prawach historycznego cytatu. Swoją opinię zawęził jednak do „komunikacji publicznej: mediów, administracji, szkoły”, ponieważ trudno jest zmienić przyzwyczajenia mówiących.
Rada Języka Polskiego przyjęła opinię Łozińskiego bez głosu sprzeciwu już w październiku.
Internauci komentują
Doi decyzji RJP odnieśli się użytkownicy Twittera, w tym politycy i publicyści, zwracając uwagę na absurdalność całej sytuacji.
Parafrazując Tuwima: Murzyni mówią, że na początku świata wszyscy ludzie byli jednego koloru. I nastał dzień, kiedy Bóg rzekł do Rady Języka Polskiego: „Co zrobiłaś z słowem Murzyn ?” Wtedy RJP zbladła ze strachu
— napisał wiceminister Maciej Wąsik.
Ciekawostka etymologiczna: Słowo MURZYN, powstało w trakcie przekładania Biblii na język polski jako jedna z form tłumaczenia łacińskiej nazwy Maurus. Jest zatem blisko spokrewnione ze słowem Maur, używanym na określenie mieszkańców starożytnej Mauretanii…
— zauważył wicemarszałek Senatu Marek Pęk.
Rada Języka Polskiego odradza używanie słowa Murzyn. A ja odradzam Radzie ogłaszanie idiotyzmów, bo się kompromituje
— dodał Maciej Pawlicki.
Scena z kultowego filmu Vabank, w której dwukrotnie, w krótkich odstępach czasu, w z góry powziętym zamiarze użyto słowa #Murzyn, dostosowana do rekomendacji Rady Języka Polskiego.
Ile oni tam dostają za posiedzenie? :) Bo, może mało i stąd ich pomysły są takie, jakby ich traktowali jak białych murzynów? :)
Według Rady Języka Polskiego słowo „murzyn” jest nieodpowiednie i powinno się go unikać. Orwell dobrze opisał zjawisko nowomowy, które jest wdrażane za pomocą poprawności politycznej. Czekamy kiedy użycie tego słowa będzie myślozbrodnią. A potem wiadomo Ministerstwo Miłości.
Słowo „odradzam” jest już czytane jako „ostrzegam” . Za kilka godzin będzie groźbą…
— dodała Marzena Paczuska.
W Polsce mieszka ok 723 Murzynów, więcej tylko na Słowacji ok 1200. Z tej grupy najwięcej osób o nazwisku Murzyn mieszka w Krakowie - 137 i Zalesiu - 72. W Warszawie - 19, w Poznaniu - 7. Strasznie wykluczająca, wręcz rasistowska jest ta decyzja Rady.
A „Murzynek” jeszcze można, czy już będą konfiskować i palić Tuwima?
Pseudo poprawność w dzisiejszych czasach, jest kuriozalna, żałosna i żenująca. Ten świat jest chory na głowę.
Jako polonistka kpię z decyzji Rady Języka Polskiego. Już dawno organ ten stracił apolityczność i świeci poprawnością. Żal. Idę dziecku poczytać „Murzynka Bambo”.
A ja się zapytowywuje: Czy Olaf Lubaszenko i Cezary Pazura złożyli już samokrytykę za swoje rasistowskie występy? A Juliusz Machulski dla którego Murzyn jest antychrystem? Stanisław Tym który kiedyś też był Murzynem i grał w kosza? Kiedy palenie filmów?
„Dziady” też były kiedyś zakazane. Śpieszmy się czytać dzieciom…
wkt/rp.pl/TT
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/541860-rada-jezyka-polskiego-odradza-uzywania-slowa-murzyn