Zgodnie z zapowiedzią przedstawiam do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia dotyczącego pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej - poinformował w sobotę na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. Pilotaż sieci będzie realizowany na Mazowszu.
W czwartek Niedzielski przekazał, że plan odbudowy zdrowia Polaków obejmie pięć elementów: Krajową Sieć Onkologiczną, Krajową Sieć Kardiologiczną, zniesienie limitów w dostępie do lekarzy specjalistów, opiekę i rehabilitację pocovidową oraz program profilaktyki dla osób 40 plus.
Pilotaż sieci kardiologicznej ma ruszyć na Mazowszu
Zamieszczony na stronach Rządowego Centrum Legislacji projekt rozporządzenia dotyczy pilotażu sieci kardiologicznej, który ma ruszyć na Mazowszu. O skierowaniu projektu do konsultacji minister poinformował w sobotę na Twitterze.
W skład utworzonej na terenie województwa sieci wejdą: wojewódzki ośrodek koordynujący wraz z ośrodkami współpracującymi poziomu I i II, których zadaniem będzie zapewnienie kompleksowej i skoordynowanej opieki kardiologicznej pacjentom, u których postawiono rozpoznanie nadciśnienia tętniczego opornego i wtórnego, niewydolności krążenia, nadkomorowych i komorowych zaburzeń rytmu i przewodzenia lub wad serca zastawkowych. Wojewódzkim ośrodkiem koordynującym ma być Narodowy Instytut Kardiologii Stefana kardynała Wyszyńskiego – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie. Będzie miał za zadanie zapewnić sprawny i efektywny systemu opieki nad świadczeniobiorcą.
Jak napisano w ocenie skutków regulacji, pilotaż ma sprawdzić zasadność i skuteczność funkcjonowania modelu opartego na sieci ośrodków kardiologicznych.
Pilotaż ma pomóc w lepszym wykorzystaniu możliwości ośrodków kardiologicznych
Dodatkowo efektem pilotażu ma być lepsze wykorzystanie możliwości ośrodków kardiologicznych, opartych na potencjale sprzętowym i doświadczonych zasobach kadrowych, które obecnie nie udzielają świadczeń w pełnym zakresie możliwości
— wskazano.
Rozwiązania organizacyjne zaproponowane w projekcie rozporządzenia przygotowane zostały w oparciu o analizy eksperckie oraz doświadczenia pozyskane w przebiegu pilotażu krajowej sieci onkologicznej
— dodano w uzasadnieniu projektu.
Pilotaż będzie realizowany na Mazowszu przez 18 miesięcy
Pilotaż będzie realizowany na Mazowszu przez 18 miesięcy. Po czterech miesiącach od startu pilotażu ma być on rozszerzony o dwa kolejne województwa.
Koszt pilotażu oszacowano na 35,6 mln zł. Pieniądze zostaną wygospodarowane w ramach budżetu NFZ poprzez przesunięcie środków przeznaczonych na finansowanie świadczeń gwarantowanych.
Konsultacje projektu potrwają 7 dni. Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 od dnia ogłoszenia
aw/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/539033-konsultacje-projektu-pilotazu-krajowej-sieci-kardiologicznej