Jest prawdą, jak napisał Jacek Karnowski kilka lat temu na tych łamach, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to taki coroczny pochód pierwszomajowy III RP.
Jest też prawdą, że to inicjatywa z ducha coraz bardziej skrajna ideologicznie, co potwierdził tegoroczny sojusz z wulgarnym, przemocowym, żądającym prawa do masowego zabijania dzieci nienarodzonych tzw. Strajkiem Kobiet.
Czym zatem WOŚP jest w coraz mniejszym stopniu? Autentyczną zbiórką społeczną. Zjawisko przejmowania finansowania tej imprezy przez biznes, zapewne zgodnie z rocznymi planami marketingowymi korporacji, narasta. Widać to było szczególnie podczas niedzielnego „finału”. Zdecydowanie mniej ludzi na ulicach, niedostrzegalni w wielu miejscach wolontariusze, a suma - ogłoszono - rekordowa.
Jakie wyjaśnienie? Tak, tak - biznes.
Przyznał to dzisiaj sam Jerzy Owsiak:
To polski biznes, który dostaje mocno teraz w kość, podkręcił kwoty licytacji kart i serduszek. To społeczna rola biznesu. To masa firm, która poczuwa się do społecznego odpowiedzialności. Za to ogromne dzięki.
Pełna zgoda. To wielki biznes (w innych mediach proszący o antycovidowe dotacje) nie tylko „podkręca”, ale nakręca to przedstawienie. To część szerszego zjawiska - pieniędzy po tamtej stronie płynie wielka rzeka. Chcesz założyć lewackie radio? Chcesz przyłożyć Kościołowi filmem? Chcesz zebrać na proaborcyjne happeningi? Proszę bardzo. Miliony o jakich na prawicy nawet nie pomyślisz, wpływają.
Ale to skromnie żyjących ludzi pracujących po stronie propolskiej największe media opisują jako „bogatych”. Cyrk i kłamstwo.
Zostawmy ten wątek na później. Fakty są takie (i dobrze iż to w tym roku zobaczyliśmy i usłyszeliśmy), że coraz mniej u Owsiaka zbiórki, a coraz więcej zrzuty biznesowej. Co nie znaczy, że pewnej dozy autentyzmu tam nie ma, ale w mojej ocenie jest jej znacznie mniej niż kiedyś.
Ale przecież straty nie ma. Ostatecznie na końcu tego łańcucha jest cena produktu, usługi i klient.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/537337-coraz-mniej-w-wosp-zbiorki-coraz-wiecej-zrzuty-koncernow