Jak wynika z badania pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl, wciąż rośnie gotowość Polaków do szczepienia się przeciwko COVID-19. Obecnie szczepionkę chce przyjąć 52 proc. badanych; nie zamierza tego uczynić 28 proc. respondentów. 20 proc. nie ma zdania w tej sprawie.
Oznacza to, że w porównaniu z badaniem sprzed tygodnia, odsetek chętnych wzrósł o 1 punkt procentowy, a odsetek sceptyków zmalał o 3 punkty.
Pracownia Social Changes zapytała również osoby niechętne szczepieniom o powody takiej postawy. Odpowiedzi są bardzo ciekawe.
Wynika z nich, że największa grupa - aż 44 proc. badanych - nie chce się szczepić, ponieważ obawia się powikłań zdrowotnych po szczepionce.
17 proc. respondentów deklaruje, że poczeka aż zaszczepią się inni, i być może potem zmieni zdanie.
15 proc. z kolei nie wierzy w epidemię i szkodliwość koronawirusa dla zdrowia.
12 proc. badanych deklaruje, że nie potrzebuje szczepienia, ponieważ nie obawia się koronawirusa.
Zaledwie 7 proc. odmów wynika z ogólnego sprzeciwu wobec szczepień.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków N=1066 osób w dniach od 22 do 25 stycznia 2021 roku.
Skaj
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/536982-jakie-sa-motywacje-polakow-ktorzy-nie-chca-sie-szczepic